گروه وکلای رسمی | 09128940952 | وکالت تخصصی پرونده فروش مال غیر

28 /06 /1399
مدیر سایت
مقالات کیفری
35

وکالت تخصصی پرونده فروش مال غیر
با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز
در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای رسمی تنظیم و ارائه می‌شود، به بررسی یکی از موضوعات حقوق کیفری تحت عنوان وکالت تخصصی پرونده فروش مال غیر خواهیم پرداخت. متاسفانه در کشور ما مراجعه به وکلای دادگستری پیش از اقدامات حقوقی و قضایی به درستی فرهنگ سازی نشده است. به همین دلیل بسیاری از مراجعه‌کنندگان دادگستری بدون مشورت با وکلای رسمی و بدون داشتن هرگونه اطلاعات حقوقی و قضایی اقدام به طرح پرونده های قضایی می نمایند، در نهایت دستاوردی به غیر از اتلاف وقت و هزینه عاید آنها نمی شود. توصیه و تاکید می کنیم؛ پیش از هر گونه اقدام حقوقی و قضایی با وکلای رسمی دادگستری مشورت نمایید. گروه وکلای رسمی همواره آماده و مشتاق است، در پرونده‌های مربوط به فروش مال غیر ارائه گر خدمات مشاوره حقوقی و وکالتی به صورت تخصصی به شما شهروندان محترم باشد. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.
منظور از فروش مال غیر چیست؟
به منظور اطلاع و آگاهی از مقررات مربوط به فروش مال غیر به کدام قانون مراجعه نماییم؟
آیا خریدار مال غیر نیز مجرم است؟
وکالت در پرونده های مربوط به فروش مال غیر چگونه‌ است؟
در پرونده های مربوط به فروش مال غیر وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
بهترین وکیل پرونده فروش مال غیر کیست؟
فروش مال غیر با انتقال مال غیر چه تفاوتی دارد؟

منظور از فروش مال غیر چیست؟
فروش مال غیر یکی از جرایم علیه اموال و مالکیت است، به نحوی که شخص مرتکب عالماً و عامداً مال متعلق به دیگری را در ازای مال خود منتقل می نماید. دقت نمایید؛ جرم فروش مال غیر صرفاً با عمل حقوقی خرید و فروش (بیع) محقق نمی شود، بلکه از طریق سایر قراردادهای ناقل مالکیت نظیر صلح و هبه نیز محقق خواهد شد. بر اساس مقررات قانون مدنی ایران شخصی که به موجب قرارداد یا معامله مالی را منتقل می نماید، باید مالک باشد یا از جانب مالک دارای سمت قانونی به منظور معامله و انعقاد قرارداد باشد. منظور از سمت قانونی داشتن وکالت یا ولایت یا قیومت یا وصایت از سوی مالک مال است. نکته مهمی که باید بدانید اینکه، تفاوت فروش مال غیر با معاملات فضولی در سوء نیت فرد معامله کننده است. در صورتی که معامله کننده به عدم مالکیت خود و نداشتن سمت عالم و عامل باشد، مرتکب جرم فروش مال غیر شده است. اما چنانچه نسبت به عدم مالکیت و نداشتن سمت عالم و عامد نباشد عمل وی مشمول معاملات فضولی خواهد بود.

بیشتر بدانید: مجازات فروش مال غیر چیست؟

به منظور اطلاع و آگاهی از مقررات مربوط به جرم فروش مال غیر یا همان انتقال مال غیر به کدام قانون مراجعه نماییم؟
رکن قانونی بزه انتقال مال غیر  قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر مصوب سال ۱۳۰۸ خورشیدی است. ماده اول قانون مزبور گوید: (کسی که مال غیر را با علم به اینکه مال غیر است به نحوی از انحا عیناً یا منفعتا بدون مجوز قانونی به دیگری منتقل کند کلاهبردار محسوب و مطابق ماده ۲۳۸ قانون عمومی محکوم می‌شود).

بیشتر بدانید: وکیل انتقال مال غیر

آیا خریدار مال غیر نیز مجرم محسوب می‌شود؟
در بالا گفتیم: رکن قانونی بزه انتقال مال غیر، قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر مصوب سال ۱۳۰۸ خورشیدی است. بر اساس مقررات این قانون در صورتی که خریدار مال غیر عالم و عامد به مال غیر بودن موضوع معامله باشد، مجرم محسوب و مستحق مجازات است. قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر در این باره می گوید: (... و انتقال گیرنده که در حین معامله عالم و عدم مالکیت انتقال دهنده باشد).
خوب است بدانید، بر اساس مقررات قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر در فرضی امکان ارتکاب جرم از سوی مالک مال نیز وجود دارد. قانون مزبور راجع به این موضوع بیان می دارد: (اگر مالک از وقوع معامله مطلع شده و تا یک ماه پس از حصول اطلاع اظهاریه برای ابلاغ به انتقال گیرنده و مطلع کردن او از مالکیت خود به اداره ثبت اسناد یا دفتر بدایت یا صلحیه یا یکی از دوایر دیگر دولتی تصمیم ننماید معاون جرم محسوب می گردد).

بیشتر بدانید: جرم انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی

کیفیت وکالت در پرونده های مربوط به فروش مال غیر چگونه است؟
اصولاً پرونده‌های مربوط به فروش مال غیر یا همان انتقال مال غیر در طی دو مرحله از سوی دادسرا و دادگاه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. در مرحله دادسرا رسیدگی به صورت تفتیشی، غیرعلنی و محرمانه خواهد بود. در این مرحله مقام قضایی با در نظر گرفتن سه ویژگی مزبور اقدام به انجام تحقیق از شاکی، تحقیق از متهم، تحقیق از طرفین دیگر معامله، تحقیق از کارشناسان و غیره می نماید. بر اساس مقررات قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲  حقوق دفاعی متهم در مرحله دادسرا در مقایسه با رسیدگی در مرحله دادگاه محدود می باشد، در مرحله دادسرا مقام قضایی در موارد مقرر قانونی می تواند از دسترسی متهم یا وکیل به اوراق پرونده جلوگیری کند. همچنین حضور وکیل در کنار متهم در جلسات بازپرسی مجاز خواهد بود، اما ابزار دفاعی وکیل در مقایسه با جلسات رسیدگی دادگاه با محدودیت هایی مواجه است پس از ارسال پرونده به دادگاه این محدودیت‌ها بر طرف خواهد شد. به طور کلی وکلا در پرونده های مربوط به فروش مال غیر یا همان انتقال مال غیر می توانند در راستای دفاع از حقوق متهم اقداماتی نظیر: مطالعه دقیق اسناد و مدارک مربوط به پرونده، ارائه دفاع شفاهی در جلسات بازپرسی و جلسات مربوط به دادگاه، ارائه دفاعیه کتبی در جلسات بازپرسی و جلسات مربوط به دادگاه، ارائه تمامی ادله و مدارک به منظور روشن شدن حقیقت در جلسات بازپرسی و جلسات مربوط به دادگاه، اعتراض به قرار‌های قابل اعتراض دادسرا‌، اعتراض به آرای قابل اعتراض صادره توسط دادگاه و ... نمایند.

بیشتر بدانید: انتقال مال غیر

در پرونده های مربوط به فروش مال غیر وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
شما می توانید با گروه وکلای رسمی تماس بگیرید. گروه وکلای رسمی که متشکل از وکلای عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن دانش و تجربه در پرونده‌های مربوط به فروش مال غیر می تواند به بهترین وجه در راستای قانون از حقوق شما دفاع نماید. گروه وکلا در راستای قانون از هیچ کوششی به منظور دفاع از حقوق قانونی شما دریغ نخواهد کرد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلا رسمی تهران در پرونده‌های مربوط به فروش مال غیر  به شرح زیر است:
 بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی، تنظیم شکوائیه در پرونده‌های مربوط به فروش مال غیر، تنظیم لایحه دفاعیه در پرونده های مربوط به فروش مال غیر،  اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده در دادسرا یا دادگاه، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در دادسرا و دادگاه
همچنین شما می توانید، به منظور برخورداری از خدمات مشاوره و وکالتی ما از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه تماس بگیرید. جلسات مشاوره تخصصی ما می تواند بنا به درخواست شما به صورت حضوری آنلاین برگزار شود.


روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره