وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | توقیف سهام عدالت

06 /08 /1399
مدیر سایت
مقالات حقوقی
706

توقیف سهام عدالت
سهام عدالت یکی از موضوعات بسیار مهمی است که در چنند سال گذشته بخشی از اخبار را به خود اختصاص داده است. از عرضه سهام عدالت گرفته تا واریز سود سهام عدالت و هم اکنون نیز قابلیت نقل و انتقال از طریق بورس یا دیگر موارد که هرکدام بخشی از اخبار را درگیر خود کرده است. در موضوعات حقوقی به جرأت می توان اذعان نمود که توقیف اموال، یکی از مبتلابه‌ترین مسائلی است که در امور حقوقی هر فردی قابلیت رخداد دارد. هر فردی ممکن است جهت دستیابی به اموالی که در دست دیگری دارد، طلبی که از بدهکار دارد یا أخذ مهریه و هر امر دیگر، مجبور به توقیف اموال وی باشد تا به حق خود دست یابد. بدین ترتیب در این مطلب، با نحوه‌ی توقیف سهام عدالت که یکی از به روزترین سؤالات است در خدمت مخاطبین عزیز باشیم.
در سوالات شما در خصوص توقیف سهام عدالت ممکن است به موارد ذیل برخورد داشته باشیم که عبارتند از
توقیف سهام عدالت چگونه است؟
مزایده سهام عدالت چگونه است؟
آیا سهام عدالت قابل توقیف است؟
چگونه سهام عدالت را توقیف کنیم؟
مرجع توقیف سهام عدالت کجاست؟
آیا سهام عدالت قابل فروش و انتقال است؟

بیشتر بدانید: دفاع در قبال اتهام خیانت در امانت نسبت به یارانه نقدی چگونه است؟

توقیف اموال چگونه است؟
توقیف اموال محکوم‌علیه، در مرحله‌ی تأمین محل اجرای حکم و یا الزام محکوم علیه به اجرای حکم صادره صورت می‌گیرد. مطابق قانون اجرای احکام مدنی نیز، هر آنچه مالیت داشته باشد قابلیت توقیف دارد مگر مستثنیات دین.
بنابراین سهام هر فرد نیز قابلیت توقیف دارد زیرا سهام ارزش مالی داشته و در این تعریف می‌گنجد.
برای توقیف هر مالی، نیاز به شناسایی و معرفی آن مال به مرجع مربوطه است. بطوریکه برای مثال اگر شخصی می‌خواهد خودروی کسی را جهت وصول مطالبه‌ی خود توقیف نماید، ابتدا نیاز به شناسایی مشخصات خودروی متعلق به محکوم‌علیه و معرفی آن جهت توقیف است. به همین منوال، جهت توقیف سهام و به طور اخص در این مقاله، سهام عدالت، می‌توان با ارائه‌ی شماره‌ی ملی فرد مذکور به سازمان خصوصی سازی، دریافت که ایشان سهامی به نام خود دارند یا خیر. پس از آن می‌توان از طریق دادگاه یا ثبت، حسب مورد، به توقیف سهام اقدام نمود.


به صورت کلی، ممکن است شخصی جهت مطالبه‌ی مهریه از اجرائیه‌ی ثبت و یا دیگری جهت مطالبه‌ی وجه طلب دیگر خود از واحد اجرای احکام، نامه‌ای جهت توقیف سهام أخذ نماید. ایشان مؤظف‌اند نامه را به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه تحویل دهند و شماره حسابی جهت واریز مطالبات خود از طریق فروش سهام به ایشان معرفی نمایند.

روال موجود در خصوص توقیف سهام، بصورت مشارالیه بود اما تا زمان ابلاغ مقام معظم رهبری برای آزادسازی سهام عدالت، چون امکان معامله‌ی سهام مذکور وجود نداشت، سهام عدالت از دایره‌ی اموال قابل توقیف خارج بود. پس از تاریخ ۱۳۹۹/۲/۹ که ایشان اعلام نمودند، به میزانی که این سهام قابل آزادسازی باشند، قابل توقیف نیز هستند. از تاریخ ۱۳۹۹/۴/۲۳ که شورای عالی سازمان بورس و اوراق بهادار آیین‌نامه‌ای تصویب نمود، به میزان ۳۰٪ که تا امروز، سهام عدالت آزادسازی شده است، امکان توقیف سهام و فروش آن پس از استعلام از طریق اجرای احکام دادگستری بوسیله‌ی شرکت سپرده‌گذاری مرکز اوراق بهادار و تسویه وجوه وجود دارد.

بیشتر بدانید: آیا یارانه قابل توقیف است؟

پس از آن، با اعلام روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان تهران، سازمان خصوصی سازی طی نامه‌ای به ادارات کل امور اقتصادی و دارایی استان‌ها  اعلام کرد که کلیه مقامات مراجع قضایی اعم از قضات دادگاه ها و دادسراها، دوایر اجرای احکام و مجتمع‌های قضایی و همچنین مقامات و مراجع شبه قضایی از قبیل دوایر اجرایی ثبت، مراجع مالیاتی، بیمه، تعزیرات و شهرداری که به موجب قانون اجازه توقیف و یا صدور دستور فروش دارایی را دارند، مکلفند دستورهای یاد شده در خصوص سهام عدالت را به صورت متمرکز حسب مورد از طریق معاونت فناوری قوه قضائیه یا مراکز مشابه در دیگر مراجع مذکور به شرکت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ارسال و شماره حساب واحدی را به آن شرکت جهت واریز وجوه حاصل از  فروش دارایی توقیف شده معرفی نمایند.

باتوجه به  حجم مطالبات مهریه و و بطور کلی از آنجایی که مطالبات بسیاری از افراد که محکوم‌له واقع شده‌اند، جز از طریق توقیف سهام عدالت محکومان میسر نمی‌شود، که این امر نیازمند تجربه و مراجعه به نهاد های قضایی و اداری می باشد.

بیشتر بدانید: نمونه قرارداد انتقال سهام شرکت

آیا توقیف یارانه نقدی امکان دارد؟
در این خصوص نظرات مختلفی وجود داشت لیکن در نهایت به موجب آیین نامه نحوه اجرای محکومیت های مالی این بحث در تبصره ماده 26 آن خاتمه یافت به نحوی که در این تبصره آمده است که یارانه به افراد  کم درآمد تعلق می گیرد و در صورتی که توقیف آن موجب اختلال در زندگی آن اشخاص گردد نمی توان نسبت به توقیف و برداشت از آن اقدام نمود. لیکن به هر حال توقیف و برداشت یارانه ای که منحصر به شخص محکوم می باشد منعی ندارد و نمی توان به یارانه سایر اعضا خانواده تسری نمود.

گروه وکلای رسمی درصدد است با ارائه‌ی مشاوره و آگاهی دادن از جزئیات روند توقیف سهام عدالت و دیگر موضوعات حقوقی مخاطبین خود را در این امر یاری نماید. شما می توانید هم اکنون به دلیل شیوع بیماری کرونا و یا همچنین سختی مسافت و رفت و آمد در شهرهای پر جمعیت نسبت به دریافت وقت مشاوره آنلاین اقدام نمایید.
جهت أخذ توضیحات و جزئیات بیشتر با ما در تماس باشید.روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره