وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | وکیل در شریعتی

31 /02 /1400
مدیر سایت
مقالات تجارت
64

وکیل در شریعتی
گروه وکلای رسمی با ارائه خدمات تخصصی حقوقی در شعب مختلف توسط تیمی از وکلای دادگستری می‌باشد و در صدد است تا در عین اینکه مناطق مختلف تهران را تحت پوشش قرار دهد، خدمات و مشاوره توسط متخصصین حوزه‌های متنوع را در اختیار عزیزان بگذارد.
حال با معرفی وکیل متخصص در خیابان شریعتی تهران با موضوع استرداد لاشه چک که یکی از دعاوی حقوقی و موضوع رایج با توجه به قانون جدید چک و داد و ستد با چک می‌باشد، در خدمت شما عزیزان هستیم.
 
دفتر وکالت در خیابان شریعتی تهران کجاست؟
هزینه وکیل در شریعتی چقدر است؟
دفتر وکالت در خیابان شریعتی کجاست؟
بهترین وکیل در شریعتی کیست؟
 
 
دعوای استرداد لاشه چک:
با گسترش روابط بین انسان‌ها در جوامع مختلف و پیشرفت مفهوم تجارت، پرداخت پول در بین ایشان با تغییراتی مواجه شده است. در واقع خرید و فروش در تجارت می‌بایست فاکتورهایی چون سرعت در پرداخت و جابجایی پول داشته باشد. بنابراین وسیله پرداختی چون چک ایجاد شد تا اشخاص بتوانند در کمترین زمان ممکن با بیشترین سرعت اعمال تجاری خود را انجام دهند.
بااین توصیف، چک جایگاه بسیار مهم پیدا کرده و به دنبال آن مسائل و مشکلات بسیاری به همراه داشته است. نمونه بارز آن صدور چک به منظور تضمین یا امانت می‌باشد که قسمت عمده‌ای از دعاوی را در بر گرفته است.
 
دعوای استرداد لاشه چک چه زمانی مطرح می‌شود؟
مرجع صالح برای رسیدگی به دعوای استرداد چک کجاست؟
آیا عدم استرداد لاشه چک جرم است؟
آیا شخص ثالث می‌تواند وجه چک را دریافت نماید؟
 
صدور چک امانی و تضمینی:
معمولاً برای پرداخت اجاره‌بها یا به عنوان پیش پرداخت اقساط، تضمین حسن انجام تعهد یا اتمام تعهد و مهمتر و رایج تر آنکه میان افراد چک و سفته به صورت تضمینی در بین دو طرف قراردادها رد و بدل می‌گردد.
در صورتی که صدور این نوع چک‌ها با این نوع اهداف باشد و پس از اتمام تعهد و قرارداد و... چک به شخص صادرکننده بازنگردد، وی می‌تواند دعوای استرداد لاشه چک مطرح نموده و از به جریان افتادن چک جلوگیری نماید.
 
بیشتر بدانید: چکی که به عنوان تضمین صادر شده قابل مطالبه است؟
 
طرح دعوای استرداد لاشه چک:
جهت اقدام برای باز پس گرفتن چک‌هایی که به عنوان امانت یا تضمین صادر شده، باید به مرجع صلاحیت دار که همان دادگاه عمومی حقوقی محل اقامت خوانده یا محل وقوع عقد است، مراجعه نمود. در خصوص دعوی استرداد لاشه چک ذکر چند نکته خالی از لطف نمی‌باشد.
یکم- اولین قدم مراجعه به وکیل دادگستری و اخذ مشاوره یا تقاضای اعلام وکالت است.
دوم- مراجعه به دفتر خدمات قضایی به منظور ثبت دادخواست استرداد لاشه چک است.
سوم- یاد آور می‌شود که دادخواست استرداد لاشه چک دعوی غیرمالی محسوب می‌شود.
چهارم- مدارک و مستندات خود اعم از استشهادیه را پیوست و به شهادت شهود و دیگر اسناد و مدارک نیز اشاره نمایید.
پنجم- پیش از طرح دعوی، اظهارنامه‌ای برای دارنده چک فرستاده شده و پس از عدم استرداد، به محاکم دادگستری رجوع شود البته الزامی بر این موضوع وجود ندارد مگر آنکه قصد طرح شکایت کیفری خیانت در امانت به دلیل عدم استرداد لاشه چک را داشته باشید.
 
عدم استرداد لاشه چک و خیانت در امانت:
اصولاً بعد از اینکه دارنده چک برخلاف قرار فی ما بین خود و صادرکننده که چک مسترد گردد، چک را در اختیار شخص دیگری بگذارد، یا به نوعی به صادرکننده آنرا استعمال کند و به وصف امانتی بودن چک توجه ننماید، جرم خیانت در امانت شکل گرفته و در دادسرا و دادگاه کیفری رسیدگی خواهد شد. این شکایت بایستی بر اساس اثبات وجود سوءنیت دارنده در برگشت زدن چک باشد.
 
مطالبه چک امانتی توسط دارنده فعلی :
در صورتی که چک برخلاف شروط مقرره به غیر انتقال داده شود، شخص ثالث به عنوان دارنده می‌تواند با شرط حسن نیت داشتن، وجه چک را از ایادی سابق مطالبه نماید، اما اگر با علم بر شرایط فی ما بین ایشان، اقدام به دریافت چک نموده باشد، دارای مسئولیت حقوقی و کیفری خواهد بود.
 
 
 
با توجه به رواج دعاوی مربوط به چک و وجود قوانین و رویه‌های عرفی و حقوقی متعدد، بهتر آن است جهت جلوگیری از وقع نتایج منفی، پس از دریافت خدمات مشاوره از وکلای متخصص حوزه حقوق تجاری بهره‌مند شده و از نکات مهم در صدور و دریافت چک آگاه شوید.
گروه وکلای رسمی با سابقه متعدد در طرح دعاوی تجاری توسط وکلای متخصص آن حوزه، پاسخگوی سؤالات شما عزیزان می‌باشد.


جهت ارتباط با گروه وکلای رسمی، با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید:
09120998662
09120998661


«روابط عمومی گروه وکلای رسمی»

 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات تجارت
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره