وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | اصول حاکم بر قانون چک

31 /04 /1395
مدیر سایت
مقالات تجارت
1482

اصول حاکم بر قانون چک
پاسخ، سئوالات خود را در خصوص چک و اصول حاکم بر قانون چک را با مطالعه مقاله پیش رو بیابید، که توسط بهترین کارشناسان و حقوقدانان و وکلای  گروه وکلای رسمی  جهت اطلاع شما عزیزان از قانون چک و اصول حاکم بر قانو چک تهیه و تنظیم شده است، چرا که در جامعه امروزی استفاده از چک اصلی انکار ناپذیر است و حال آنکه این توفیق اجباری گریبان گیر شما است چه بسا دانستن قانون چک و اصول حاکم بر قانون چک گره گشای مشکلات شما عزیزان می باشد چرا که اطلاع از قوانین و مقررات چک می تواند عاملی جهت پیشگیری باشد و قبل از اینکه مشکلی به وجود بیاید ما از آن پیشگیری نموده باشیم. اصول حاکم بر قانون چک کدام است؟ آیا کلیه اصول حاکم بر قانون چک را میدانید؟ اصول حاکم بر قانون چک چیست؟ آیا اصول حاکم بر قانون چک دارای اعتبار است؟ آیا تا کنون در معاملات خود از چک استفاده کرده اید یا نیاز به قانون چک داشته اید؟  درباره قانون چک و اصول حاکم برقانون چک بدانیم.
قانون تجارت ایران مصوب 1311/02/13 می باشد و هرچند در طول عمر خود دارای تغییر و تحولاتی گردیده که خارج از مبحث قانون چک و اصول حاکم بر قانون چک است ولی با توجه به اینکه از مواد 310 لغایت 317 به چک اختصاص یافته است و اما قانون چک و اصول حاکم بر قانون چک مصوب 16/04/ 1355 می باشد که آخرین اصلاحات آن مصوب 1382/06/02 می باشد.
در علم حقوق و مطابق قانون هر سند یا نوشته از قبیل چک ،سفته ،برات ،اوراق بهادار و اوراق قرضه، اسناد در وجه حامل و ضمانت نامه های بانكی و نیز بارنامه و قبض انبار و نیز امثال اینها كه در امور تجارتی كاربرد دارد را میتوان به عنوان سند تجارتی معرفی نمود ولی سند تجاری به معنی خاص آن فقط شامل چک و اصول حاکم بر قانون چک و سفته و برات است که در این مقاله فقط قانون چک و اصول حاکم بر قانون چک را بررسی خواهیم نمود.
اسناد فوق الاشاره در پرداخت ها نقش پول را ایفاء میکنند اما با تفاوت هایی چشمگیرتر زیرا پرداخت به وسیله پول یا وجه نقد ذمه مدیون را بری میگرداند و این در حالی است که پرداخت به وسیله اسناد تجاری«چک و سفته» این چنین نیست و بدهکار را بری الذمه نمی کند از دیگر تفاوت ها در قانون چک و اصول حاکم بر قانون چک اینکه رسیدگی به دعاوی ناشی از اسناد تجاری«چک و سفته» همچون چک سریع تر از بقیه دعاوی بوده بدین شرح است:
ماده 16 قانون چک:« رسیدگی به کلیه شکایات و دعاوی جزائی و حقوقی مربوط به چک در دادسرا و دادگاه تا ختم دادرسی فوری و خارج از نوبت به عمل خواهد آمد»
دارنده چک می تواند با تقدیم دادخواست و بدون تودیع خسارت احتمالی در صندوق دادگستری تقاضای صدور قرار تأمین خواسته از محاکم داشته باشد، مستند آن هم ماده 108 قانون آیین دادرسی مدنی و ماده 292 قانون تجارت است و ناگفته نماند که به شرط رعایت مواعد قانونی در خصوص ارائه چک به بانک و دریافت و گواهی عدم پرداخت و تفاوت دیگر در خصوص چک و اصول حاکم بر قانون چک اینکه مستند به ماده 2 قانون صدور چک ،چک  در حکم اسناد لازم الاجرا است.
تعریف چک مطابق قانون تجارت چگونه است؟
‌ماده 310 قانون تجارت مقرر داشته: « چک نوشته ‌ای است که به موجب آن صادر کننده وجوهی را که در نزد محاال علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می‌نماید.»
تعریف چک مطابق قانون چک :
ماده ۱- انواع چک عبارت است از:
1- چک عادی، چکی است که اشخاص عهده بانک‌ها به حساب جاری خود صادر و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادر کننده چک ندارد.
2- چک تایید شده، چکی است که اشخاص عهده بانک‌ها به حساب جاری خود صادر و توسط بانک محال علیه پرداخت وجه چک تایید می‌شود.
3- چک تضمین شده، چکی است که توسط بانک به عهده‌‌ همان بانک به درخواست مشتری صادر و پرداخت وجه چک توسط بانک تضمین می‌شود.
4- چک مسافرتی، چکی است که توسط بانک صادر و وجه چک در هر یک از شعب آن بانک یا توسط نمایندگان و کارگزاران آن پرداخت می‌گردد.
دنیای تجارت دارای آثار حقوقی و قانونی زیادی است که فقط کارشناسان این حوزه یعنی وکلای متخصص از آن بیشترین اطلاع را دارند و البته این یک اصل است که در همه مشاغل بایستی از نظر کارشناسان استفاده نمود و وکلا ،کارشناسان قانون هستند از نظر کارشناسان حیطه قوانین یعنی وکلای دادگستری  بی نصیب نباشیم و در خصوص هر موضوع خودمان را با آزمون و خطا جلو نبریم چرا که عدم حضور وکیل دادگستری به مراتب می تواند هزینه ای بیشتر از حق الوکاله که قرار است به وکیل دادگستری پرداخت نماییم داشته باشد پس وکلای دادگستری را محرم بدانیم و از نظرات وکلای دادگستری در دفاتر وکالت استفاده نماییم و یادمان باشد پروانه وکالت وکیل دادگستری را حتماً رویت نماییم تا وکیل دادگستری از کانون وکلای دادگستری باشند.
روابط عمومی  گروه وکلای رسمی

برچسب ها:
جدید ترین مقالات تجارت
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره