وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | استثنائات اصل عدم استناد به ایرادات در اسناد تجاری

19 /05 /1395
مدیر سایت
مقالات تجارت
1862

استثنائات اصل عدم استناد به ایرادات در اسناد تجاری
همانطور که در مقالات گذشته تحت دو عنوان اصل عدم استناد به ایرادات در اسناد تجاری و  اصل عدم استناد به ایرادات در اسناد تجاری قسمت دوم که در همین سایت توسط وکلای  گروه وکلای رسمی  برای علاقه مندان قابل دسترسی می باشد و می توانند با مطالعه آن نکات ارزشمندی در خصوص چک و سفته کسب نمایند تا بتوانند از حداقل حقوق مکتسبه که لازمه هر شهروندی است در معاملات خود نسبت به چک و سفته جانب احتیاط را رعایت نمایند و آگاهی داشته و نیز می توانند با مطالعه مقاله پیش رو نیز از استثنائاتی که بر اصل عدم استناد به ایرادات در چک و سفته وجود دارد مطلع تا امید آنکه راه گشای حل مشکلات آنها گردد ولیکن بایستی خاطر نشان شد که اصل عدم استناد به ایرادات در چک و سفته نمی تواند مجوزی برای استفاده بلا جهت و دارا شدن بلا سبب باشد و در نظام حقوقی ایران نیز «اكل مال به باطل» مورد تأیید قانونگذار محترم نیست. استثنائات اصل عدم استناد به ایرادات در چک و سفته چیست؟ آیا از حقوق خود در رابطه با چک و سفته آگاهی دارید؟ آیا میدانید چه ایراداتی در چک و سفته قابلیت استناد دارند؟  درباره استثنائات اصل عدم استناد به ایرادات در چک و سفته بدانیم.
الف - ایراد عدم اهلیت در چک و سفته چیست؟
چنانچه ایراد كننده  خود شخص صادر كننده چک باشد، می بایست اعلام داشت به طور معمول ایراد عدم اهلیت موضوعیت نمی تواند داشته باشد چرا که  بانكها دسته چک را در اختیار اشخاصی که فاقد اهلیت هستند قرار نمی دهند و البته ذکر این نکته نیز شاید لازم و ضروری باشد که منظور از اهلیت در اینجا اهلیت استیفاء یا همان بهره برداری است چرا که مطابق قانون همه اشخاص دارای اهلیت تمتع یا همان برخورداری منظور است می باشند.
در خصوص بقیه افراد شرکت کننده در سند تجاری  از جمله ظهرنویسان، ضامنین، صادر كنندگان از چک و سفته مانند‌ سفته یا قبول كنندگان چک و سفته مانند برات می توان این احتمال را داد که شاید آنها در زمان امضای چک و سفته فاقد اهلیت قانونی بوده باشند پس نتیجتاً می تواند بدیهی باشد كه ایراد فقدان اهلیت، در برابر هر دارنده‌ ای قابل استماع دارد.
پس متعهدی كه اهلیت لازمه جهت معامله برواتی ندارد، اساساً متعهد شناخته نمی‌شود. فلذا خوانده می‌تواند در مقام دفاع و در مقابل دارنده چک و سفته به وجود عدم اهلیت خود استناد نماید چرا که حمایت از حقوق محجورین در هر کشوری مبتنی بر نظم عمومی آن کشور است.
ب - تحصیل با سوء نیّت چک و سفته
1- به طریق مجرمانه
2- به طریق مغرضانه
در جوامع امروزی ضرورت سهولت نقل و انتقال در چک و سفته و گردش آنها باعث شده تا اصل عدم استناد به ایرادات نسبت به دارنده با حسن نیت  چک و سفته مورد استفاده قرار گیرد و فقط به او حق استناد به آن را می دهد حال آنکه دارنده با حسن نیت چک و سفته شخصی است که سند را از طریق صحیح قانونی دریافت نموده باشد و چنانچه تحصیل سند با سوء نیت همراه باشد نتیجتاً خوانده دعوی می تواند به چنین ایرادی متوصل گردد و چنین ایرادی بر خلاف اصل غیر قابل استناد بودن ایرادات در چک و سفته قابلیت استناد دارد زیرا اصل همیشه بر روابط سالم تجاری بین همه اشخاص است و سوء نیت نه از نظر شرع و عقل و قانون پذیرفته نشده و نخواهد شد.
1- تحصیل سوء از طریق مجرمانه در چک و سفته چگونه است؟
تحصیل از این طریق را می توان از قبیل كلاهبرداری، خیانت در امانت، سرقت و... مورد اشاره قرار داد که استثنائی بر اصل عدم استناد به ایرادات در چک و سفته است و تحصیلچک و سفته به روشهای مزبور هرگز منشاء اعتبار حقوقی و قانونی نیست.
2- تحصیل سوء از طریق مغرضانه درچک و سفته چگونه است؟
در رابطه با این موضوع در قوانین مدون ایران نصی وجود ندارد ولیکن در ماده 17 کنوانسون ژنو بدان اشاره شده است، حال چنانچه اسناد تجاری «چک و سفته» مزبور از طریقی غیر قانونی دریافت شود و یا به قصد و انگیزه اضرار به غیر تحصیل شود قابلیت استناد خواهد داشت.
ج - ایراد به عیوب شکلی و ماهوی یا عدم رعایت اصول و شرایط شکلی و ماهیتی در تنظیم چک و سفته چگونه است؟
می توان گفت که چک و سفته قابلیت استناد به اسنادی است كه با داشتن شرایط شكلی خاص به این عنوان در قانون شناخته شده باشند بدین شرح که در چک و سفته شکل و فرم مخصوص سند دارای اعتبار و اهمیت واقعاً به سزایی است و قانونگزار است که برای صحت و اعتبار به چک و سفته از نظر فرم و شکل شرایطی را مد نظر قرار داده است و گفتنی است که بخشی از قانون تجارت در خصوص چک و سفته و مربوط به شرایط و احکام مرتبط به شکل چک و سفته است وفقدان هر یک از شرایط شكلی در مواردی می تواند موجبات خروج چک و سفته از مقررات خاصه آنها شود بدین معنی که اگر چک و سفته فاقد یک یا چند شرط از شرایط اساسی مورد نظر شود دارنده چنین اسنادی حق استناد به اصل عدم استناد به ایرادات را نخواهد داشت.
وجود وکیل یا وکلای دادگستری در کنار هر یک از اصحاب دعوی اطمینان خاطر به آنها میدهد که وکیل یا وکلای دادگستری پرونده را از طریق قانونی پیگیری نموده و وکیل یا وکلای دادگستری امکان اینکه یکی از طرفین به دور از قوانین موضوعه و مدون کشور حق قانونی اش تبدیل به ناحق گردد را کم رنگ میکنند چرا که وکیل یا وکلای دادگستری آگاه به قوانین بوده و احتمال اشتباه بی رنگ می شود و وکیل یا وکلای دادگستری است که تضمین کنندگان دادرسی عادلانه است پس وکیل یا وکلای دادگستری را در همه امور حقوقی در کنار خود داشته باشیم و از وجود نهاد وکالت قبل از اینکه به مشکلی برخورد کنیم استفاده کنیم به مؤسسات حقوقی که توسط وکلای پایه یک دادگستری راه اندازی شده اعتماد کنیم و نه به مؤسسات حقوقی بی نام و نشان و به یاد داشته باشیم پروانه وکالت وکیل پایه یک دادگستری و یا وکیل «کارآموز وکالت» که از سوی کانون وکلای دادگستری صادر شده است را رویت کنیم.
روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات تجارت
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره