وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | رفع سوء اثر از چک

21 /05 /1395
مدیر سایت
مقالات تجارت
1409

رفع سوء اثر از چک
صدور چک در جامعه رواج یافته است و متعاقب آن گواهی عدم پرداخت از چک و رفع سوء اثر چک یکی از دغدغه هایی است که افراد دارند چرا که نحوه رفع سوء اثر از چک را نمی دانند و عده ای بر این باورند که رفع سوء اثر از چک وجود ندارد و شاید رفع سوء اثر از چک بسیار سخت است و در هر حال از انجام رفع سوء اثر از چک اعلام ناتوانی دارند و از رفع سوء اثر از چک پشیمان می شوند و به راستی رفع سوء اثر از چک چیست و چطور و چگونه می توان رفع سوء اثر از چک نمود این سئوال و هزاران سئوال در خصوص رفع سوء اثر از چک را در هر حال مقاله پیش رو در خصوص همه باید ها و نباید های رفع سوء اثر از چک برای اشخاصی که می خواهند بدانند رفع سوء اثر از چک چگونه است، توسط وکلای گروه وکلای رسمی  برای علاقه مندان تهیه شده است. رفع سوء اثر از چک چیست؟ رفع سوء اثر چک چگونه است؟ چگونه رفع سوء اثر از چک نماییم؟ آیا  می شود رفع سوء اثر از چک نمود؟ چه راه هایی برای رفع سوء اثر از چک وجود دارد؟ درباره رفع سوء اثر از چک بدانیم.
رفع سوء اثر از چک به معنای پاک شدن و از بین رفتن سابقه برگشت خوردن از چک به هر دلیلی مانند نقص موجودی، نقص امضاء و... در سیستم بانک مرکزی می باشد.
رفع سوء اثر از چک های برگشتی افراد که از طریق شعب بانک ها و واحدهای تابع آن صورت می پذیرد به اشکال مختلف امکان پذیر است.
1- تأمین موجودی چک
2- ارائه لاشه چک برگشتی
3- ارائه نمودن رضایت نامه محضری از سوی ذینفع چک به بانک
4- واریز نمودن مبلغ چک به حساب جاری و مسدود کردن آن
5- ارائه حکم قضایی مبنی بر رفع سوء اثر چک برگشتی
1- تأمین موجودی چک: مشتری بایستی مبلغ کسری موجودی را به حساب جاری خود واریز نماید و پس از اینکه ذینفع چک مبلغ مورد نظر را دریافت نمود بانک اقدامات لازم را نسبت به رفع سوء اثر از چک برگشتی انجام می دهد.
2- ارائه لاشه چک برگشتی: صاحب حساب جاری و یا وکیل او می تواند پس از اینکه لاشه چک را از ذینفع چک دریافت نمودند جهت رفع سوء اثر از چک آن را به بانک ارائه نمایند که در این صورت بانک به مشتری یا صاحب حساب جاری رسید می دهد.
3- ارائه نمودن رضایت نامه محضری از سوی ذینفع چک به بانک: چنانچه صاحب حساب جاری مبلغ مندرج در چک را به ذینفع پرداخت نموده باشد اما لاشه چک به دلائلی از جمله سرقت، مفقود شدن، سوختن به بانک تحویل داده نشود در این صورت ذینفع چک می تواند در دفتر اسناد رسمی حاضر شده و رضایت خود را مبنی بر چک مورد نظر اعلام نموده و بانک نیز با عنایت به رضایت نامه مزبور اقدام لازم را مبنی بر رفع سوء اثر از چک و ابطال آن انجام میدهد.
4- واریز نمودن مبلغ چک به حساب جاری و مسدود کردن آن: در صورتی که رضایت نامه محضری ذینفع و یا ارائه نمودن لاشه چک به بانک امکان پذیر نباشد صاحب حساب جاری چک می تواند معادل کسری موجودی به حساب جاری خود واریز نماید و از بانک درخواست نماید وجه چک مزبور را برای پرداخت چک برگشتی تا زمان قطعی شدن چک برگشتی و یا حداکثر به مدت 24 ماه مسدود نماید که در این صورت بانک مکلف خواهد بود ظرف 5 روز نامه ای را که حاوی تأمین وجه چک است را به اطلاع شخص که گواهی عدم پرداخت چک به نام او صادر شده است برساند تا وی به بانک مراجعه نموده و وجه چک را دریافت نماید.
5- ارائه حکم قضایی مبنی بر رفع سوء اثر از چک برگشتی: چنانچه چکی از طریق مجرمانه تحصیل شده باشد از جمله کلاهبرداری، سرقت و... پس از انجام پروسه قانونی و دریافت حکم در این خصوص می توان نسبت به رفع سوء اثر از چک اقدام نمود.
در انتها چنانچه هیچ یک از موارد فوق توسط مشتری صورت نگیرد و با گذشت مدت 7 سال از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت سابقه چک برگشتی به صورت اتوماتیک از سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی رفع سوء اثر از چک خواهد شد.
برای امور حقوقی خود از وکیل یا وکلای دادگستری استفاده نمایید چرا که وکیل یا وکلای دادگستری هستند که میدانند و وجود وکیل پایه یک دادگستری در دعاوی اشخاص و یا در امور وکالتی اطمینان را فراهم می آورد چرا که وکیل دادگستری و یا وکلای دادگستری میدانند از حقوق و تخصص وکیل دادگستری و یا وکلای دادگستری امور وکالتی است پس برای داشتن وکیل پایه یک دادگستری در هر دعوا به فکر یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص باشید «وکیلی متخصص در امور وکالتی» و این وکیل پایه یک دادگستری را از بین وکلای کانون وکلای دادگستری که دارای پروانه وکالت معتبر می باشند انتخاب نمایید هم اکنون وکیل پایه یک دادگستری از کانون وکلای دادگستری را از ما بخواهید.
روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب ها:
جدید ترین مقالات تجارت
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره