وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | سایر اسناد تجاری

وکالت وصول مطالبات
1547

سایر اسناد تجاری
سایر اسناد تجاری:
هر چند اسناد تجاری شامل برات، سفته، قبض انبار، چک و اسناد در وجه حامل می شوند ولی در جامعه و در عرف اسناد تجاری فقط در رابطه با چک، سفته و برات شناخته شده اند و هر جا سخن از اسناد تجاری باشد معنای خاص آن یعنی چک، سفته و برات به ذهن متبادر می شود و معنای عام آن مورد توجه قرار نمی گیرد.


مواردی در خصوص قبض انبار و اسناد در وجه حامل:
قبض انبار در قانون تجارت وجود ندارد ولی در تصویب نامه قانونی مربوط به تأسیس انبارهای عمومی به تاریخ  1340/06/11  تجویز شده است که به موجب همین تصویب نامه و در ماده یک آن، انبار عمومی مؤسسه ای است بازرگانی که به منظور قبول امانت و نگهداری مواد اولیه و محصولات صنعتی و فلاحتی و کالاهای صاحبان صنایع و کشاورزان و بازرگانان، با موافقت هیئت نظارت بر انبارهای عمومی و با رعایت مقررات این قانون و آیین نامه های مربوط به صورت شرکت سهامی تأسیس و بر طبق مقررات ایران به ثبت رسیده باشد»

آنچه مشخص می گردد این است که انبار های عمومی در مقابل به امانت گرفتن کالاها، سندی صادر می کنند که دارای دو قسمت است:
1- قبض رسید
2- برگ وثیقه
که به صورت کلی به قبض انبار معروف است.


در خصوص قبض انبار گفتنی است که مشابه سفته است چرا که با امضاء آن بازرگان تعهد می کند مبلغی را در سررسید معین به دارنده بپردازد اما با تفاتی بسیار زیاد و تفاوت آن ها در این است که با امضاء قبض انبار متعهد به دارنده این حق را می دهد که در صورت عدم پرداخت به موقع مبلغ مندرج در آن، کالای موضوع سند را از طریق ثبت محل به نفع خود بفروشد و از ماحصل آن طلب خود را دریافت نموده و در واقع قبض انبار وسیله ایجاد وثیقه به نفع دارنده سند است و برای اخذ وام توسط صاحب کالا به کار می رود.
نکته: در قبض انبار، قبض رسید بیانگر مالکیت و سپردن کالا در انبار های عمومی است و برگ وثیقه بعد از ظهر نویسی به نفع وام دهنده دلیل وثیقه بودن کالا محسوب می شود.


اسناد در وجه حامل
:
قانون تجارت در خصوص اسناد در وجه حامل تعریفی ارائه ننموده است ولی با عنایت به نظر حقوقدانان می توان اسناد در وجه حامل را نوشته ای دانست که به موجب آن امضاء کننده متعهد می شود در وعده ای معین، مبلغی معین را به دارنده پرداخت نماید که دارنده هر شخصی می تواند باشد.
اسناد در وجه حامل شبیه به سفته هستند البته بدون اینکه مقررات سفته در مورد آنها حاکم باشد.
اسناد در وجه حامل را می توان نوعی سند عادی محسوب کرد.


عالم تجارت با عنایت به گستردگی که دارد نیازمند تجربه و اطلاعات می باشید چه بساء هر تاجر و نیز شرکت های تجاری می بایست از وکلای متخصص در این زمینه به نحو احسن استفاده نمایند که ما گروه وکلای رسمیرا با وکلای متخصص و آشنا با مسائل تجاری به شما معرفی می نماییم.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

دریافت وقت مشاوره