وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | چگونه در اتهام اخذ ربا دفاع کنیم؟

14 /10 /1396
مدیر سایت
سوالات حقوقی متداول
12816

چگونه در اتهام اخذ ربا دفاع کنیم؟
ربای قرضی در کنار معاملی از جمله رفتارهایی است که در ماده 595 کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده و واجد مجازات حبس و شلاق و جزای نقدی به صورت تجمیعی است.

برای دفاع از اتهام اخذ ربا باید به چند نکته توجه داشته باشیم:
1- برای تحقق بزه ربا، ضروری است که بین ربا دهنده و ربا گیرنده توافقی مکتوب یا شفاهی دایر بر دریافت مبلغی مازاد بر آنچه که قرض داده و قرض گرفته شده وجود داشته باشد؛ از این رو شاکی یا دادستان باید مقدمتاً در پرونده کیفری، وجود چنین توافقی را میان طرفین به اثبات رسانده و ثابت کرده باشد که میان طرفین، مقدمتاً شرط دریافت و پرداخت مازاد مبلغ موضوع قرض محقق شده است.
2- در ربای قرضی، باید مبلغی مازاد بر مبلغی که به صورت قرض به دیگری داده شده است، دریافت شده باشد؛ از این رو چنانچه مازاد دریافتی از ناحیه ربا گیرنده چیزی غیر از وجه رایج (اعم از ریال یا سایر ارزهای خارجی) باشد، ربای قرضی محقق نخواهد بود.
3- تحقق بزه ربای قرضی منوط به دریافت وجهی مازاد بر مبلغ موضوع قرض است، از این رو مادامی که میزان اقساط پرداختی از ناحیه ربا گیرنده به ربا دهنده به زاید بر اصل مبلغ قرض نشده باشد، حتی بر فرض وجود توافق میان طرفین، نمی توان بزه ربا را محقق دانست.
4- بر دریافت ربا میان زن و شوهر و پدر و فرزند و کافر مسلمان فاقد وصف مجرمانه بود و قابل تعقیب و مجازات محسوب نمی شود.

بدین ترتیب برای دفاع مؤثر از متهم به دریافت ربا از دیگری، می توان دفاعی به شرح ذیل ترتیب داد:
نظر به اینکه در مجموع اوراق و محتویات پرونده دلیلی که ثابت نماید توافقی میان متهم و فردی که مدعی است مبالغی را تحت عنوان ربا به ایشان پرداخته است، دایر بر دریافت و پرداخت مبالغی مازاد بر اصل مبلغ موضوع قرض وجود ندارد و مادامی که وجود چنین توافقی به عنوان مقدمه واجب بزه ربا به اثبات نرسیده باشد، حتی پرداخت و دریافت مبلغی بیش از مبلغ موضوع عقد قرض مصداق ربا نبوده و صرفاً می تواند ناشی از احسان قرض گیرنده در مقام جبران احسان قرض دهنده باشد؛ لذا همین میزان شبهه، ضرورت اعمال قاعده «درء» را به استناد ماده 120 قانون مجازات اسلامی ایجاب کرده و نمی توان عقیده بر وقوع بزه پیدا کرد.

از طرفی دیگر، وجوه مازاد مورد ادعای شاکی / دادستان هنوز توسط متهم وصول نگردیده است؛ زیرا شاکی به اقساط چند فقره چک مدت دار در اختیار متهم قرار داده است که تا کنون پنج فقره از چک های صادره وصول شده که این میزان از وجوه دریافتی، نه تنها مازاد بر مبلغی که شاکی استقراض آن را از متهم قبول دارد نیست؛ بلکه هنوز اصل دیون شاکی را نیز مستهلک نکرده است؛ این در حالی است که شرط تحقق بزه ربا با فرض وجود توافق در این زمینه، دریافت مبلغی مازاد بر اصل دین است و صرف صدور چک، ملازمه با دریافت مبلغی مازاد بر اصل دین نداشته و دریافت مازاد تلقی نمی گردد تا بتوان حتی وجود این تعداد چک در ید متهم را که مجموع مبالغ آن زاید بر طلب ایشان است دلیل بر تحقق بزه ربا بدانیم ولذا با عنایت به اینکه مادامی که مبلغی مازاد بر اصل دین وصول نشده باشد ربایی نیز محقق نشده...  حسب مورد تقاضای صدور حکم برائت یا قرار منع تعقیب متهم را می نمائیم.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب ها:
پربازدید ترین سوالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره