وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | هزینه دادرسی

10 /04 /1395
مدیر سایت
عبارات مرتبط
2528

هزینه دادرسی
هزینه دادرسی چیست؟ هزینه دادرسی از جمله بیشترین سوالاتی است که مراجعه کنندگان به دفتر وکیل می پرسند مخصوصاً اگر دعوی مالی باشد و هزینه دادرسی سنگین باشد، هزینه دادرسی هزینه ای است که جهت شروع به رسیدگی به پرونده شما باید باطل گردد و به نفع دولت به صندوق دادگستری واریز گردد که در اصطلاح به ابطال تمبر شهرت دارد.

پرداخت هزینه دادرسی با چه کسی است؟ پرداخت هزینه دادرسی با خواهان دعوی می باشد و در صورتی که ایشان مدعی عدم توان پرداخت هزینه دادرسی را داشته باشد می تواند دادخواست اعسار بدهد البته لازم به ذکر است هزینه دادرسی هرچند توسط خواهان پرداخت می گردد لیکن در صورت اثبات ذیحقی خواهان این مبلغ از خوانده دعوی گرفته می شود و به خواهان استرداد می شود .

هزینه دادرسی به چه کسی پرداخت می شود؟ هزینه دادرسی به صندوق دادگستری پرداخت می شود حال شخص خواهان خود می تواند اقدام به واریز هزینه دادرسی نماید و یا اینکه توسط وکیل خود هزینه دادرسی را واریز نماید.

آیا هزینه دادرسی هر دعوی متفاوت است؟ بله هزینه دادرسی دعاوی با یکدیگر متفاوت می باشد و بستگی به نوع دعوی، میزان و... دارد. ولی به طور کلی هزینه دادرسی دعاوی غیر مالی کمتر و هزینه دادرسی دعاوی مالی بستگی به میزان مطالبه یا خواسته دارد.

در اجرای بندهای 12، 13 و 22 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین، مصوب 1373 و اصلاحات آن و به منظور یکنواخت سازی در اخذ هزینه دادرسی، موارد زیر جهت اجرا اعلام می گردد:
الف- هزینه دادرسی دعاوی مالی در مرحله اعاده دادرسی و اعتراض ثالث مطابق هزینه آن در مرحله فرجام خواهی (5% محکوم به) و همچنین، هزینه دادرسی در مرحله واخواهی برابر هزینه آن در مرحله تجدیدنظر (4% محکوم به) است.
ب- هزینه دادرسی بند 13 ماده 3 قانون مذکور در دعاوی غیرمالی، درخواست تامین دلیل، تامین خواسته و دستور موقت به شرح جدول پیوست می باشد.
ج- هزینه اجرای آراء و تصمیمات مراجع غیر دادگستری در دادگستری و هزینه اجرای احکام مقرر در بند 22 ماده 3 قانون مذکور به شرح زیر است:

1- آراء مربوط به خانواده (موضوع صلاحیت دادگاه خانواده): 200 هزار ریال
2- تصمیمات و سایر آراء: 500 هزار ریال تا 1.000.000 ریال

د- هزینه دادرسی در دعاوی مالی غیر منقول و خلع ید از اعیان غیر منقول، موضوع قسمت اخیر بند 12 ماده 3 قانون مذکور، ارزش خواسته مطابق ارزش معاملاتی املاک در منطقه، تقویم و بر اساس آن هزینه دادرسی اخذ شود. لذا لازم است به منظور محاسبه دقیق و قانونی هزینه دادرسی در دعاوی موردنظر، از طریق مسئولان ثبت اسناد و املاک که عضو کمیسیون تقویم املاک موضوع ماده (64) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 1366 می باشند، آخرین مصوبه کمیسیون اخذ شود و محاسبات بر اساس آن انجام گردد.
ه- مبنای محاسبه هزینه دادرسی در مورد سکه طلا و ارز، مبلغ واقعی حسب اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می باشد.
و- مراجع قضایی می توانند بنابر اقتضا نظیر تعداد اصحاب دعوی در چارچوب تعرفه ­های مذکور در بندهای (ب) و (ج) فوق الذکر مبالغ دیگری را تعیین نمایند.
لازم به ذکر است هزینه دادرسی هرسال با توجه به قانون بودجه می تواند تغییر نماید فلذا میزان هزینه دادرسی اعلام شده در این صفحه می تواند همراه با تغییراتی باشد.


همراه شما هستیم
22881951  - 22873972 -  021
روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب ها:
جدید ترین مقالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره