وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | چگونه در اتهام جعل سند عادی دفاع کنیم؟

18 /02 /1397
مدیر سایت
سوالات حقوقی متداول
9096

چگونه در اتهام جعل سند عادی دفاع کنیم؟
دفاع در اتهام جعل در سند عادی بواسطه تغيير مفاد غير مُثبت سند بدین شرح است:
در مواردی ممكن است كه شما به اتهام جعل در مفاد يک سند عادی تحت تعقيب دادسرا قرار گرفته و يا پرونده او مطرح رسيدگی در دادگاه كيفری باشد.
در چنين مواردی برای دفاع مؤثر بايد بدواً به اين نكته اساسی توجه داشته باشيم كه آيا دست بردن در متن سند عادی باعث تغيير مدلول سند و ماهيت آن شده است يا خیر..؟
اگر اقدام شما از حيث تغيير مفاد سند عادی باعث تغيير ماهيت و حكم سند شده و مدلول آن را تغيير داده باشد، صرفاً بايد ديد كه آيا ركن ضرر در بزه جعل محقق شده است يا خير؛ زيرا در چنين فرضی، اصل وقوع جعل مسلّم بوده و دفاع را بايد متمركز بر عدم تحقق عنصر ضرر نمود و معذالک چنانچه بواسطه جعل، ضرری هم محقق شده باشد، در اين صورت بايد از ساير تاكتيک های دفاعی برای دفاع استفاده نمود.
اما در صورتی كه دست برد در سند عادی باعث تغيير مدلول و ماهيت سند نشده باشد و تغيير مفاد سند عادی به كيفيتي نباشد كه خللی به مدلول و حكم سند عادی وارد آورد؛ مانند آنكه شغل خود را از «آزاد» به پزشک تغيير داده و يا پسوند نام فاميلی خويش را از متن سند حذف و يا آن را اضافه كرده باشد در اين صورت در دفاع از اتهام انتسابی به چنين موضوعی عنوان خواهيم داشت:
قطع نظر از اينكه تحقق بزه جعل ملازمه با تحقق ركن ضرری داشته و تغيير مفاد سند به كيفيت مندرج در پرونده به نحوی نيست كه باعث ضرر اشخاص ثالث گردد؛ اصولاً در جعل سند، قلب واقع و حقيقت در صورتی جرم محسوب می شود كه مربوط به حكم و مدلول سند و يا مربوط به اموری باشد كه نوشته يا سند برای اثبات يا نفی آن تنظيم شده است؛ از اين رو با عنايت به اينكه تغييرات ايجاد شده از ناحيه متهم صرفاً در كلمات و در آن بخش از سند صورت گرفته كه خللی به حكم و مدلول آن وارد نمی كند و باعث ايجاد تغيير در حق و تكليفی كه سند برای آن تنظيم شده است نگرديده است؛ لذا اساساً قلب حقيقتی در خصوص اصل امری كه سند عادی متنازع فيه برای آن تنظيم شده است صورت نگرفته تا بتوان چنين رفتاری را مآلاً مصداق بزه جعل بدانيم از اين رو با عنايت به دفاعيات پيش گفته حسب مورد از دادسرا يا دادگاه رسيدگی كننده به پرونده درخواست صدور قرار منع تعقيب يا حكم برائت را خواهيم كرد.
به قلم وکیل سید مهدی حجتی وکیل پایه یک دادگستری

 

با ما در ارتباط باشید. 22881951  - 22873972 -  021
روابط عمومی  گروه وکلای رسمی

برچسب ها:
پربازدید ترین سوالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره