وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | صدور حکم ورشکستگی

02 /02 /1398
مدیر سایت
مقالات تجارت
669

صدور حکم ورشکستگی
شرایط صدور حکم ورشکستگی

یکی از دغدغه ها و معضلات در امور تجارتی را می توان ورشکستگی دانست. از این رو یکی از دعاوی موجود صدور حکم ورشکستگی می باشد. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که نحوه صدور حکم ورشکستگی چگونه است؟ از این رو مقاله پیش رو که توسط گروه وکلای رسمی تهیه گردیده است برای علاقه مندان از سوی موسسه حقوقی دادآوران نستوه به اشتراک گذاشته می شود. سوالاتی که در این خصوص قابل طرح است عبارتند از. منظور از ورشکستگی چیست؟ شرایط صدور حکم ورشکستگی چگونه است؟ صدور حکم توقف و ورشکستگی در خصوص چه اشخاصی مصداق دارد؟ تحت چه شرایطی می توان حکم توقف و ورشکستگی تاجر را درخواست نمود؟ مدارک صدور حکم ورشکستگی چیست؟ چه اشخاصی می توانند صدور حکم توقف و ورشکستگی تاجر را درخواست نمایند؟ حکم توقف و ورشکستگی تاجر واجد چه آثاری می باشد؟

در این مطلب که تحت عنوان صدور حکم ورشکستگی تقدیم می گردد به صورت مختصر و کوتاه به شرح و بیان دعوی توقف و ورشکستگی تاجر خواهیم پرداخت. قبل از شروع بحث باید بدانیم منظور از توقف و ورشکستگی چیست؟

بر اساس ماده ۴۱۲ قانون تجارت《ورشستگی تاجر یا شرکت تجارتی در نتیجه توقف از تادیه وجوهی که بر عهده او است حاصل می شود. مطابق ماده پیش گفته صدور حکم توقف و ورشکستگی صرفاً در خصوص تجار اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی امکان پذیر می باشد. در واقع صدور حکم توقف و ورشکستگی در مورد اشخاص غیر تاجر مصداق نخواهد داشت. همچنین برای اینکه تاجر متوقف و ورشکسته اعلام گردد نیاز است متوقف از پرداخت وجوهی باشد که بر عهده وی قرار گرفته است. بنابراین دانستیم، صدور حکم توقف و ورشکستگی نیازمند حصول دو شرط می باشد. اول اینکه شخص تاجر باشد و دوم آنکه متوقف از پرداخت دین باشد.

منظور از توقف چیست؟ در این خصوص دو دیدگاه متفاوت وجود دارد :

دیدگاه اول می گوید: همین که تاجر از پرداخت دیون حال شده خود امتناع نمود صدور حکم توقف و ورشکستگی وی مجاز است. این دیدگاه به اموال و دارایی تاجر توجهی ندارد و صرف عدم پرداخت دین حال شده با هر میزان از اموال و دارایی برای صدور حکم توقف و ورشکستگی را کافی می داند.

دیدگاه دوم: اما دیدگاه دیگری وجود دارد که صرف عدم پرداخت دیون حال شده از جانب تاجر را برای صدور حکم توقف و ورشکستگی کافی نمی داند، بر اساس دیدگاه دوم صدور حکم توقف و ورشکستگی تاجر در صورتی مجاز است که اموال و دارایی تاجر جوابگوی دیون حال شده وی نباشد.

گفتنی است، اغلب محاکم ایران طرفدار دیدگاه دوم می باشند. در حقیقت رویه قضایی به توقف و ورشکستگی واقعی تمایل بیشتری دارد.

حکم توقف و ورشکستگی تاجر در چه مواردی قابل طرح است؟

با توجه به مطالب فوق شایان ذکر است، حکم توقف و ورشکستگی تاجر را در صورتی می توان طرح نمود که اموال و دارایی تاجر جوابگوی دیون حال وی نباشد.

چه اشخاصی می توانند صدور حکم توقف و ورشکستگی تاجر را درخواست نمایند؟

بر اساس ماده ۴۱۵ قانون تجارت اشخاصی که می توانند توقف و ورشکستگی تاجر را درخواست نمایند عبارتند از: ۱- شخص تاجر ۲- هر یک از طلبکاران تاجر 3- دادستان

در صورتی که تاجر بخواهد توقف و ورشکستگی خود را اعلام نماید  می بایست ظرف ۳ روز از تاریخ توقف موضوع را به دادگاه اظهار نماید و دادخواست خود را به همراه کلیه دفاتر تجارتی، صورت کامل کلیه اموال منقول و غیرمنقول، صورت کلیه قروض و مطالبات، صورت نفع و ضرر و مخارج شخصی تقدیم نماید. عدم تقدیم دادخواست در موعد مزبور می تواند تاجر را با ضمانت اجراهای حقوقی و کیفری سنگینی مواجه نماید. این ضمانت اجرا ها به شرح آتی است :

۱- مطابق بند ۲ ماده ۵۴۲ قانون تجارت این امکان وجود دارد، تاجر ورشکسته به تقصیر اعلام شود و مشمول مجازات قانونی مربوط به آن گردد.

۲- مطابق ماده ۴۸۴ قانون تجارت طلبکاران می توانند اتخاذ تصمیم در خصوص قرارداد ارفاقی را به تاخیر بیندازند.

درحکم توقف و ورشکستگی تاجر چه مواردی تصریح می گردد؟

چنانچه دادگاه اقدام به صدور حکم توقف و ورشکستگی نماید، موارد ذیل در حکم تصریح می شود:

۱- تعیین تاریخ توقف

۲- تعیین مدیر تصفیه یا ارجاع به اداره امور تصفیه و ورشکستگی

۳- تعیین عضو ناظر

۴- دستور به پلمپ دفاتر و اموال تاجر

حکم توقف و ورشکستگی تاجر واجد چه آثاری می باشد؟

حکم توقف و ورشکستگی تاجر می تواند آثاری به شرح ذیل داشته باشد:

۱- از تاریخ صدور حکم توقف و ورشکستگی تاجر از مداخله در کلیه اموال و امور مالی خود که موثر در پرداخت دیون طلبکاران می باشد منع خواهد شد. پس اقدامات تاجر در امور غیر مالی نظیر طلاق منعی ندارد.

۲- مدیر تصفیه یا اداره امور تصفیه و ورشکستگی قائم مقام تاجر در اداره کلیه امور مالی وی خواهد بود.

۳- طرح هر گونه دعوی یا اقدامات اجرایی می بایست به طرفیت مدیر تصفیه یا اداره امور تصفیه و ورشکستگی تعقیب گردد.

۴- کلیه دیون موجل تاجر با رعایت تخفیفات مقتضیه به دین حال تبدیل می گردد.

جهت تقدیم دادخواست توقف و ورشکستگی تاجر به کجا مراجعه نماییم؟

شما می توانید، جهت تقدیم دادخواست توقف و ورشکستگی تاجر به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایید.

البته توصیه و تاکید داریم؛ به هیچ عنوان به صورت خودسرانه اقدام به طرح دعوی با عنوان صدور حکم ورشکستگی تاجر ننمایید. طرح دعوی مزبور از جمله دعاوی تخصصی در امور تجاری می باشد، قبل از طرح دعوی مذکور با وکیل متخصص در امور تجاری مشورت نمایید. این مشورت می تواند بهترین سرمایه گذاری برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه شما باشد. مشورت با وکیل متخصص باعث می گردد از قرار گرفتن در مسیر اشتباه پیشگیری گردد.

موسسه حقوقی دادآورران نستوه آماده است در کلیه دعاوی تجاری از جمله دعاوی مربوط به صدور حکم به توقف و ورشکستگی تاجر در کنار شما باشد.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب ها:
جدید ترین مقالات تجارت
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره