وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | ابطال گواهینامه اختراع

11 /02 /1398
مدیر سایت
مقالات تجارت
621

ابطال گواهینامه اختراع
نحوه ابطال گواهینامه اختراع

امروز با موضوع ابطال گواهینامه اختراع کنار شما عزیزان خواهیم بود. در این مطلب به شرح و بیان یکی از دعاوی حقوقی تحت عنوان ابطال گواهینامه اختراع می پردازیم. قبل از شروع بحث باید اذعان گردد، مقررات مربوط به ثبت اختراع در حوزه مالکیت فکری یا معنوی تعریف شده است‌. مقاله ابطال گواهینامه اختراع توسط موسسه حقوقی دادآوران نستوه تهیه و تنظیم گردیده است و سعی بر آن شده است اطلاعات جامعی در این فرصت کوتاه در اختیار شما عزیزان قرار دهد. شاید برای شما نیز سوالات ذیل مطرح شده باشد. منظور از دعوی ابطال گواهینامه اختراع چیست؟ ابطال گواهینامه اختراع مستلزم اثبات چه شرایطی است؟ ابطال گواهینامه اختراع از کدام مرجع درخواست می گردد؟ جهت آشنایی با مقررات مربوط به دعوی ابطال گواهینامه اختراع به کدام قانون مراجعه نماییم؟ شرایط ابطال گواهینامه اختراع چیست؟ نحوه ابطال گواهینامه اختراع چگونه است؟ مدارک جهت ابطال گواهینامه اختراع چیست؟ مالکیت فکری یا معنوی، حقوق ناشی از آفرینش های ذهنی بشر است که خالق یا پدیدآورنده آن فکر نسبت به آن حقی پیدا می نماید تا آنجا که دولت نیز به نمایندگی از جامعه آن حقوق را مورد حمایت قرار می دهد. در این مطلب تلاش می شود دعوی ابطال گواهینامه اختراع به عنوان یکی از دعاوی مربوط به حوزه مالکیت فکری به صورت مختصر و گذرا مورد بررسی قرار گیرد. امید است این مطلب مفید فایده واقع شود. شما هم اکنون می توانید از مشاوره معتبر وکلای دادگستری بهره مند گردید، هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

گواهینامه اختراع چیست؟

قبل از ورود به بحث ابطال گواهینامه اختراع باید دید منظور از گواهینامه اختراع چیست؟ مطابق مقررات ماده ۱ قانون «ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری» مصوب  1386 اختراع نتیجه فکر فرد است که برای اولین بار فرآیند یا فراورده ای خاص را ارائه می کند و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آن ها حل می نماید. همچنین ماده ۳ همان قانون مقرر می دارد: گواهینامه اختراع سندی است که اداره مالکیت صنعتی برای حمایت از اختراع صادر می کند و دارنده آن می تواند از حقوق انحصاری بهره مند  شود. به عبارت بهتر، سندی که پس از طی فرآیند ثبت اختراع به  مالک یا مخترع آن اعطاء می گردد را گواهینامه اختراع می گویند.

چه شخصی می تواند ابطال گواهینامه اختراع را از دادگاه درخواست نماید؟

مطابق مقرره صدر ماده ۱۸ قانون پیش گفته، هر ذی نفعی اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی می تواند ابطال گواهینامه اختراع را از دادگاه درخواست نماید. از این حیث محدودیتی متصور نبوده و مطابق مقررات ماده و عمومات قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب هر ذی نفعی می تواند در این خصوص طرح دعوی نماید.

ابطال گواهینامه اختراع مستلزم اثبات چه شرایطی است؟


ماده ۱۸ قانون یاد شده به شرایط ابطال گواهینامه اختراع اشاره نموده است. بر اساس این ماده، در صورت عدم رعایت شرایط مندرج در مواد ۱،۲،۴ و صدر ماده ۶ و بند ج آن و تحقق قسمت اخیر ماده ۱۸ قانون بنا به درخواست ذی نفع حکم ابطال گواهینامه اختراع صادر می گردد. در ادامه به بررسی هر یک از این شرایط خواهیم پرداخت.

۱- اختراع ثبت شده می بایست نتیجه فکر فرد یا افراد باشد که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده ای خاص را ارائه کند و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آن ها حل نماید. در صورت عدم تحقق موارد گفته شده گواهینامه اختراع قابل ابطال خواهد بود.

۲- مطابق مقررات ماده ۲ قانون، اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد. چنانچه اختراع ثبت شده واجد این شرط نباشد، متعاقباً می توان نسبت به ابطال گواهینامه اختراع اقدام نمود.

منظور از ابتکار جدید و کاربرد صنعتی چیست؟

بر اساس ماده ۲ قانون ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور معلوم و آشکار نباشد و از نظر صنعتی، اختراعی کاربردی محسوب می شود که در رشته ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد.

۳- بر اساس ماده ۴ قانون، موارد زیر از حیطه حمایت از اختراع خارج است و در صورت ثبت اختراع و صدور گواهینامه می توان نسبت به ابطال آن اقدام نمود.

الف- کشفیات، نظریه های علمی، روش های ریاضی و آثار هنری.

ب- طرح ها و قواعد یا روش های انجام کار تجاری و سایر فعالیت های ذهنی و اجتماعی.

ج- روش های تشخیص و معالجه بیماری های انسان یا حیوان.

د- منابع ژنتیک و اجزاء ژنتیک تشکیل دهنده آن ها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آن ها.

ه- آنچه قبلا در فنون و صنایع پیش بینی شده باشد.

و- اختراعی که بهره برداری از، آن ها خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد.

۴- بر اساس ماده ۶ قانون اظهارنامه ثبت اختراع که به اداری مالکیت صنعتی داده می شود، باید موضوعی را که حمایت از آن درخواست می شود، تعیین کرده و به فارسی تنظیم شود، دارای تاریخ و امضاء بوده و خواسته، توصیف ادعا، خلاصه ای از توصیف اختراع و در صورت لزوم نقشه های مربوطه را در بر داشته باشد. در صورت عدم رعایت موارد مذکور می توان در خصوص ابطال گواهینامه اختراع اقدام نمود.

اثر حکم قطعی ابطال گواهینامه اختراع از چه تاریخی است؟

بر اساس قسمت اخیر ماده ۱۸ قانون یاد شده، هر گواهینامه اختراع یا ادعا یا بخشی از ادعاهای مربوطه که باطل شده است، از تاریخ ثبت اختراع باطل تلقی می شود. رای دادگاه به اداره مالکیت صنعتی ابلاغ می گردد و اداره مزبور آن را ثبت و پس از دریافت هزینه، آگهی مربوط به آن را در اولین فرصت ممکن منتشر می کند.

در حال حاضر می توانید جهت ابطال گواهینامه ثبت اختراع به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایید.

 گروه وکلای رسمی متشکل از وکلای رسمی دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز می باشد و آماده است شما را در مسیر احقاق حقوق قانونیتان در حوزه مالکیت فکری یا معنوی همراهی نماید. لازم به ذکر است وکلای موسسه حقوقی دادآوران نستوه دارای پروانه وکالت معتبر بوده و حتی موسس موسسه، اعضا نیز جز وکلای دادگستری می باشند. بهتر است قبل از هر اقدام حقوقی با وکلای متخصص تماس بگیرید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب ها:
جدید ترین مقالات تجارت
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره