موسسه حقوقی دادآوران نستوه | طلاق

وکالت دعاوی خانوادگی
1210

طلاق
طلاق:
طلاق
در لغت به معنی جدا شدن و رهانیدن آمده است ولی معنی عرف آن در جامعه بدین گونه است که در زندگی زناشویی اختلافاتی حاصل گردد که ادامه زندگی زناشویی را برای هر یک از زوجین مقدور نسازد از یکدیگر جدا می شوند و یا طلاق می گیرند.
حق طلاق طبق قانون ایران فقط با مرد است و زن نیز در صورت داشتن وکالت در طلاق و یا اینکه مطابق شروط مندرج در عقدنامه می تواند دادخواست طلاق بدهد.
طلاق فقط ویژه عقد نکاح دائم است البته با شرایط خاص از جانب مرد یا نماینده او و با حضور زن یا نماینده وی با تشریفات خاص خود واقع می شود و ربطی به عقد نکاح موقت و یا صیغه ندارد چرا که در عقد موقت به انقضاء مدت و یا بذل آن از طرف شوهر مدت زوجیت تمام می شود.
در خصوص تشریفات صیغه طلاق گفتنی است که صیغه طلاق بایستی در حضور لااقل 2 مرد عادل که طلاق را بشنوند واقع گردد و زن نیز در دوره عادت نباشد و در ثبت طلاق بایستی وضعیت زن از حیث حمل و غیر حمل مشخص گردد.


طلاق اقسام مختلفی دارد که هر یک دارای آثار حقوقی منحصر به خود است:
1- طلاق بائن
2- طلاق رجعی
3- طلاق توافقی یا وکالت در طلاق
4- طلاق خلع و مبارات


الف: در طلاق بائن برای شوهر حق رجوع به زن وجود ندارد که موارد ذیل را شامل می شود:
1- طلاق قبل از نزدیکی واقع شود.
2- طلاق زن یائسه.
3- طلاق خلع و مبارات تا زمانی که زن به عوض رجوع نکرده باشد.
4- سومین طلاق بعد از سه وصلت متوالی

طلاق

ب: در طلاق رجعی در زمان عده حق رجوع مرد به زن وجود دارد که این رجوع در طلاق به هر قسم و فعلی حاصل می شود که دلالت بر رجوع داشته باشد البته باید قصد رجوع وجود داشته باشد.


ج: طلاق توافقی طلاقی جدید در جامعه است با آثار منحصر به خود بدین شرح که در طلاق توافقی طرفین نسبت به همه موضوعات توافق می کنند و وکالت در طلاق نیز از جمله موارد طلاق توافقی می تواند باشد.


د: طلاق خلع به طلاقی اطلاق می گردد که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر میدهد طلاق بگیرد و طلاق مبارات ان است که این کراهت از سوی طرفین باشد و در این صورت نباید عوض زائد بر مهر نباشد.


چنانچه مرد بخواهد زن خود را طلاق دهد باید به دادگاه رجوع کند و دادخواست بدهد که دادگاه پس از تعیین شعبه و ثبت در شعبه با ارجاع اختلاف به داوری سعی در صلح و سازش بین زوجین خواهد کرد و در صورت عدم حصول سازش حاصل نشود دادگاه اقدام به صدور گواهی عدم سازش می کند و  سپس طرفین با مراجعه به دفتر طلاق نسبت به ثبت آن اقدام می کند.


وجود وکلای متخصص در امور خانواده باعث ایجاد آرامش در جزء جزء مراحل دادگاه می گردد برای داشتن وکلای متخصص زن و مرد در کلیه دعاوی خانواده به وکلای متخصص مورد تأیید  گروه وکلای رسمی مراجعه نمایید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

 

برچسب ها:
سایر خدمات وکالت دعاوی خانوادگی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.
دفتر مرکزی: تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021
شعبه: شهریار- اندیشه- فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 021

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد.