موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | وکیل کمیسیون ماده 100

16 /02 /1398
مدیر سایت
مقالات حقوقی
347

وکیل کمیسیون ماده 100

وظایف کمیسیون ماده 100 شهرداری


با گسترش شهر نشینی و افزایش ساخت و سازها  و پیشرفت شهرها قوانین مربوط به ساخت و ساز شکل دیگری به خود گرفته و مدون تر و پیشرفته تر شدند. هرگونه تخلف از این قوانین با مجازات ها و جریمه و حتی در مواردی تخریب بناهای احداثی روبرو می شود.  یکی از موارد شایع و متداول اختلافات بین اشخاص و حاکمیت، ماده قانونی به نام ماده صد شهرداری ها می باشد. بر اساس همین قانون، برای رسیدگی به تخلفات مندرج در آن، کمیسیون هایی تشکیل گردید که به کمیسیون ماده 100 شهرداری شهرت دارند و به تخلفات ناشی از این قانون رسیدگی می نمایند.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه، در این نوشتار بر آن است که به زبانی ساده، پاسخ سوالات احتمالی و متداول مخاطب را بدهد. سوالاتی از قبیل: کمیسیون ماده 100 شهرداری چیست؟ کمیسیون ماده 100 شهرداری در کجا تشکیل می شود؟ کمیسیون ماده صد شهرداری ها از چه کسانی تشکیل میگردد؟ کمیسیون ماده 100 شهرداری به چه مواردی رسیدگی میکند؟ تخلفات مندرج در ماده 100 قانون شهرداری ها کدامند؟ مرجع اعتراض به آرای کمیسیون ماده 100 شهرداری کجاست؟ بهترین وکیل مربوط به کمیسیون ماده صد شهرداری ها کدامند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر هم اکنون می توانید با ما در ارتباط باشید.

ماده 100 قانون شهرداری ها مقرر می دارد: مالكين اراضی و املاک واقع در محدوده شهر يا حريم آن بايد قبل از هر اقدام عمرانی يا تفكيک اراضی و شروع ساختمان از شهرداری پروانه اخذ نمايند.

شهرداری می ‌تواند از عمليات ساختمانی ساختمان‌ های بدون پروانه يا مخالف مفاد پروانه به وسيله مأمورين خود اعم از آنكه ساختمان در زمين محصور يا غیر محصور واقع باشد جلوگيری نمايند.

 

☑️  بیشتر بدانیم >> تاریخچه  کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری

بنابراین اولاً ماده صد شهرداری ها مختص ساخت و ساز یا تفکیک یا هر گونه اقدام عمرانی، در محدوده حریم شهرها بوده وثانیاً کلیه مالکین بایستی در ابتدای امر و پیش از آغاز هر گونه عملیات عمرانی، مجوزهای مرتبط را از شهرداری ها اخذ نمایند.

ثالثاً ضمانت اجرای تخلف از مقررات این قانون، جلوگیری از ساخت و ساز، جریمه و حتی تخریب می باشد.

روند کار در پرونده های ماده 100 شهرداری ها به این نحو می باشد که پس از کشف تخلف هایی از قبیل عدم رعایت اصول شهرسازی، فنی يا بهداشتی، قلع تأسیسات و بناهای خلاف مشخصات مندرج در پروانه یا ساخت و ساز بدون اخذ پروانه شهرداری، شهرداری بایستی موضوع را به کمیسیون ماده صد ارجاع دهد، سپس ان کمیسیون به موضوع ارجاعی رسیدگی کرده و نسبت به آن رای صادر میکند.

کمیسیون ماده 100، دارای شخصیت حقوقی مستقل از شهرداری ها می باشد، لکن محل استقرار آن در شهرداری می باشد.

کمیسیون ماده صد یکی از مراجع اختصاصی و خارج از تشکیلات دادگستری میباشد. اعضای تشکیل دهنده آن متشکل از نمایندگان وزارت کشور،وزارت دادگستری ، نماینده شورای اسلامی و نماینده شهرداری می باشد. در این میان نماینده شهرداری حق رای نداشته و تنها برای ادای توضیحات در این کمیسیون حاضر می شود.

 

☑️  بیشتر بدانیم >> مراحل اعتراض به رأی کمیسیون ماده ۱۰۰

تخلفاتی که در کمیسیون ماده صد رسیدگی می شود عبارتند از :

1- احداث بنا بدون اخذ پروانه :

همانطور که  پیشتر گفته شد، کلیه سازندگان و مالکان، بایستی پیش از شروع به هرگونه اقدام عمرانی و ساخت و ساز و تفکیک اراضی، بایستی اقدام به اخذ پروانه و مجوزهای لازم از شهرداری ها نمایند، در غیر اینصورت موضوع به کمیسیون ارجاع داده شده و چنانچه ساخت و ساز بر خلاف اصول و ضوابط تشخیص داده شود، حکم به تخریب و یا چنانچه ساخت و ساز خلاف اصول نباشد، جریمه اخذ شود.
این جریمه به ازای هر متر مربع یک پنجم ارزش ملک و یا چنانچه ملک سرقفلی دار باشد، یک دهم مبلغ سرقفلی خواهد بود.

2- عدم ساخت پارکینگ یا بلااستفاده بودن پارکینگ :

مالک بایستی برای بنای احداثی و بر اساس ضوابط و دستورالعمل های شهرداری، پارکینگ احداث نماید. عدم احداث پارکینگ مناسب، تخلف و موجب اخذ جریمه از فرد متخلف می باشد، همچنین عدم امکان اصلاح عیوب پارکینگ نیز موجب اخذ جریمه می باشد.

در صورت عدم امکان اصلاح کمیسیون ماده صد رای به اخذ جریمه  به میزان حداقل یک برابر و حداکثر دو برابر هر متر مربع ارزش  فضای از بین نرفته پارکینگ صادر میکند.

3- تراکم اراضی :


به معنی ساخت و ساز افزون بر میزان وارده در پروانه صادره از شهرداری می باشد.

 

☑️ بیشتر بدانیم >> ابطال رأی کمیسیون قانون تعیین تکلیف اراضی

4- تجاوز به معابر شهری :

چنانچه در هنگام ساخت و ساز تجاوزی از میزان مشخص شده در پروانه به معابر شهری صورت گیرد، شهرداری ساخت و ساز را متوقف نموده و موضوع را به کمیسیون ماده 100 ارجاع میدهد. همچنین در هنگام نوسازی نیز، مالکان بایستی بر اساس پروانه جدید عمل کرده و تجاوزات قبلی را اصلاح نمایند.

5- عدم استحکام بنا و عدم رعایت مقررات ایمنی :

چنانچه در بنای احداثی، استانداردهای شهرسازی و ساخت و ساز رعایت نگردد، موضوع به کمیسیون ماده صد ارجاع شده و حکم به تخریب بنا صادر می شود.

6- عدم رعایت اصول بهداشتی و فنی :

در این مورد نیز تخلف از قوانین و دستورالعمل ها، می تواند به ارجاع موضوع به ماده صد و تخریب بنا منتهی گردد.

7- تغییر کاربری بنا :

چنانچه بر خلاف مندرجات پروانه صادر شده از شهرداری مالک در کاربری آن تغییری ایجاد نماید، برای مثال آن بنایی بر خلاف پروانه مسکونی به عنوان ملک تجاری و برای کسب و پیشه استفاده گردد. در این حالت موضوع به کمیسیون ماده صد ارجاع و کمیسیون رای به تعطیلی آن مکان خواهد داد.

در صورت احراز هر یک از این تخلفات، شهرداری موضوع را به کمیسیون ماده صد ارجاع داده و این کمیسیون به موضوع رسیدگی خواهد کرد.

همچنین بر اساس تبصره 10 ماده 100، در مورد آراء صادره از كميسيون ماده صد قانون شهرداری، هر گاه شهرداری يا مالک يا قائم مقام او از تاريخ ابلاغ رأی ظرف مدت ده روز نسبت به آن رأی اعتراض نمايد، مرجع رسيدگی به اين اعتراض كميسيون ديگر ماده 100 خواهد بود كه اعضای آن غير از افرادی باشند كه در صدور رأی قبلی شركت داشته ‌اند. رأی اين كميسيون قطعی است.

مرجع اعتراض به آرای قطعی کمیسیون ماده 100، دیوان عدالت اداری می باشد. همچنین رسیدگی به اعتراض نسبت به رای شعبه دیوان، توسط هیات تجدید نظر دیوان عدالت و پس از اعتراض شهرداری نسبت به رای شعبه امکانپذیر خواهد بود.

 

☑️  بیشتر بدانیم >> دستور موقت کمیسیون ماده ۱۰۰

همانطور که خواندیم موضوع پرونده های موسوم به ماده 100، بسیار گسترده، پیچیده و پر از نکات فنی و تخصصی می باشد که غالب افراد غیر متخصص از این مسائل مطلع نبوده و این عدم اطلاع می تواند باعث ورود ضررهای هنگفت و حتی تخریب بنا و اتلاف وقت شخص گردد.
بنا به اتفاق نظر بیشتر افراد، پیگیری این دست پرونده ها توسط وکیل زبده و خبره و متخصص در این امر، علاوه بر جلوگیری از اتلاف وقت و از دست دادن مواعد قانونی، باعث تسریع روند کار و اتخاذ بهترین موضع جهت احقاق حق شما خواهد بود

 

☑️ بیشتر بدانیم >>  مبنای جریمه کمیسیون ماده صد چیست؟


موسسه حقوقی دادآوران نستوه می تواند به طرح بهترین روش دفاع، ارجاع امر به کارشناسان خبره و غیره، در حل و فصل این دست مشکلات، کمک رسان شما باشد. دپارتمان تخصصی «املاک و امور شهرداریها» گروه وکلای نستوه، با دارا بودن وکلای متبحر در امور مرتبط با کمیسیون ماده 100 و سایر امور مرتبط ، مفتخر به ارائه شایسته ترین خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.
در صورت تمایل به اخذ مشاوره، اعطای وکالت، تنظیم لوایح و یا سایر امور حقوقی،
با ما در ارتباط باشید.

 

021- 22873972

021- 22881951

به قلم وکیل بهاره همایی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

روابط عمومی گروه وکلای نستوه


مرتبط با کمیسیون ماده صد شهرداری :

 

کمیسیون ماده صد شهرداری                                     انواع تخلفات ساختمانی

 

وظایف کمیسیون ماده 100                                          دستور موقت ماده صد

 

تعیین جریمه در کمیسیون ماده صد                     تاریخچه کمیسیون ماده 100 شهرداری

 

رأی کمیسیون ماده صد در خصوص تخریب قابل نقض است؟

 

آیا رأی کمیسیون ماده صد نقض می شود؟


رأی کمیسیون ماده 100 در خصوص تخریب قابل نقض است؟


پرداخت اقساطی جریمه کمیسیون ماده صد چگونه است؟

برچسب ها:
جدید ترین مقالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر