موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | سوءاستفاده از سفید امضا

16 /04 /1398
مدیر سایت
مقالات کیفری
821

سوءاستفاده از سفید امضا

 جرم سوء استفاده از سفید امضاء
 
بهترین وکیل جرم سوءاستفاده از سفید امضا

 
در عرف مراوداتی برخی مشاغل و برخی مناطق موضوعی وجود دارد که بعضاً باعث ایجاد دردسرها و ضررهای بسیاری می گردد از این رو امروز با موضوع سوءاستفاده از سفید امضا همراه شما عزیزان خواهیم بود. مردم بر اساس اعتمادی که گاهی منشا مشخصی ندارد اقدام به امضا اسناد میکنند که از محتویات آن اطلاعی ندارند. عمده محل وقوع چنین امری تنظیم مبایعه نامه سفید امضا و اعطای آن به واسطه فروش و پر کردن آن توسط شخص واسطه می باشد. بر اساس عرف قضایی، اعطای سفید امضا به معنای سپردن پر کردن محتویات آن سند به شخص مقابل است که در خصوص چک بیشتر وجود دارد. گاهی اشخاص از سند امضا که به امانت در دستشان می باشد سواستفاده میکنند و مرتکب جرم سوءاستفاده از سفید امضا میشوند.
حال شاید سوالاتی برای شما مطرح گردد از جمله : مجازات جرم سفید امضا چیست؟ جرم سفید امضا چگونه تحقق می یابد؟ آیا سوءاستفاده از سفید امضا تنها در اسناد رسمی ممکن است؟ نحوه طرح شکایت سوءاستفاده از سفید استفاده چگونه است؟ جرم سوءاستفاده از سفید امضا چگونه اثبات می گردد؟ هزینه دادرسی شکایت از جرم سوءاستفاده از سفید امضا چه مقدار است؟ آیا جرم سوءاستفاده از سفید امضا با شهادت شهود قابل اثبات است؟ ادله اثبات جرم سوءاستفاده از سفید امضا چیست؟ دادسرای صالح به رسیدگی به جرم سوءاستفاده از سفید امضا کدام است؟ برای اطلاع از سوالات خود می توانید با وکلای موسسه حقوقی دادآوران نستوه با شماره تلفن های : 22881951 - 22873972021 در ارتباط باشید.
 
سند سفید امضا یا سفید مهر ورقه ای است که امضا یا مهر شده در اختیار شخصی قرار داده شده است که مندرجاتی معین در آن درج گردد یا به امانت نگه دارد، حال چنانچه هر موضوع دیگری جز موضوع مورد توافق در آن درج گردد، شخص مرتکب جرم سوءاستفاده از سفید امضا و در مواردی خیانت در امانت گردیده است
مثلاً ممکن است شما با شخصی توافق نمایید تا چنانچه ملک شما را به فروش برساند مبلغ مشخصی بگیرد. حال شما راهی سفر خارج از کشور هستید، مبایعنامه ای سفید امضا تنظیم میکنید و در اختیار او قرار میدهید که ملک را به قیمت تعیین شده به مشتری بفروشد. پس از بازگشت از سفر متوجه میشوید که او با استفاده از آن مبایعنامه ملک را به خود منتقل کرده است.
این شخص در این مورد مرتکب جرم سوءاستفاده از سفید امضا و خیانت در امانت نیز شده است.
در ماده ۶۷۳ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی آمده است «هر کس از سفید مهر یا سفید امضایی که به او سپرده شده یا به هر طریق به دست ‌آورده است، سوءاستفاده کند، به یک تا سه سال حبس‌ محکوم خواهد شد
 
☑ بیشتر بدانیم >> وکیل خیانت در امانت
 
همچنین بر اساس ماده ۶۷۴ این قانون، «هر گاه اموال منقول یا غیرمنقول یا نوشته‌هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا ‌هر کار بااجرت‌ یا بی‌اجرت به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیای مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیا نزد او ‌بوده، آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال، تصاحب، تلف یا مفقود کند، به حبس از ۶ ماه تا سه سال محکوم خواهد شد
بنابراین مشخص می گردد که شخص بایستی ورقه یا سندی پر نشده را، در اختیار شخص دیگری قرار دارد و او آن سند یا ورقه را بر خلاف توافق معهود پر نماید. مهم نیست سند به نحوی به دست شخص رسیده باشد، حتی او میتواند سند را درخیابان پیدا کرده و مورد استفاده قرار دهد. 
 
بیشتر بدانیم >> چک سفید امضاء چیست؟
 
البته لازم به توضیح است قبل از هرگونه اقدام با وکیل مشاوره نمایید چراکه در همین مثال شاید شما بتوانید با عنوان تحصیل مال از طریق نامشروع اقدام به طرح دعوی نمایید.
بنابراین ، رکن مادی اصلی پر کردن سند و ورقه بر خلاف توافق با صاحب امضا یا مهر می باشد.
برای شکایت از جرم سوءاستفاده از سفید امضا بایستی به دفتر خدمات قضایی در هر نقطه از ایران و یا دادسرا محل وقوع جرم مراجعه کرد.  
 
  
اثبات سوءاستفاده از سفید امضا چگونه است؟
برای اثبات وقوع جرم سوءاستفاده از سفید امضا بایستی ادله کافی داشته باشید. علاوه بر این بررسی شواهد و مستندات پرونده توسط وکیلی ماهر و متخصص می تواند باعث پیشرفت پرونده گردد. 
درپایان شکایت، تمامی موضوعات بایستی مورد بررسی واقع شود و دور ماندن حتی یکی مورد به ظاهر کوچک از دید شما، می تواند باعث صدور قرار منع تعقیب برای متهم گردد.
یکی دیگر از مواردی که در مورد شکایت از جرم سوءاستفاده از سفید امضا وجود دارد، صدور قرار ارجاع امر به کارشناسی جهت بررسی زمان امضا و تقدم و تاخر ورود مندرجات ورقه در آن است.
گرچه کارشناسی از مهمترین ادله مثبت ادعای شماست، لیکن ممکن است در مواردی که بین امضا یا مهر ورقه و ورود مندرجات در آن فاصله کمی باشد و در فاصله کم تشخیص تقدم و تاخر غیرممکن است، توجه به سایر ادله بسیار حیاتی به نظر می رسد.
جزییات در این شکایت بسیار مهم بوده و حتی یک شماره اشتباه وارد شده توسط متهم می تواند باعث عدم اثبات جرم گردد.
توصیه گروه وکلای نستوه به شما عزیزان این است که در دعاوی و شکایاتی این چنین تخصصی حتما از خدمات و مشاوره وکلای متخصص استفاده نمایید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با دارا بودن برترین وکلای کیفری و متخصص در امور مرتبط، آماده ارائه کلیه خدمات حقوقی به شما هموطنان گرامی می باشد.
 
به قلم وکیل بهاره همایی وکیل پایه یک  دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز
 
اول بپرسید ، سپس اقدام نمایید : 22881951 - 22873972 – 021
 

 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر