گروه وکلای رسمی | 09128940952 | وکیل دعاوی حقوقی در شهریار

01 /02 /1399
مدیر سایت
مقالات حقوقی
176

وکیل دعاوی حقوقی در شهریار
تصمیم داریم امروز را با موضوع وکیل دعاوی حقوقی در شهریار همراه شما باشیم.
 
دادگستری شهریار به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد دعاوی گوناگونی در آن مطرح می گردد و وکیل در شهریار می تواند در پرونده های دادگاه ملارد و یا دادگاه فردیس نیز ورود نماید.
 
مواردی که در خصوص وکیل دعاوی حقوقی در شهریار می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از
هزینه وکیل در شهریار چقدر است؟ 
وکیل ارزان در شهریار کیست؟
هزینه وکالت در شهریار چقدر است؟
معروفترین وکیل شهریار کیست؟
بهترین موسسه حقوقی در شهریار کجاست؟
موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان دردادگاه شهریار و  اندیشه، دادگاه ملارد، سرآسیاب و مارلیک همچنین دادگاه فردیس می باشد. شما عزیزان می توانید از طریق تلفن و با شماره های 65502197 – 65514382 - 021   یا و همچنین از طریق نشانی شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3یا شماره تماس  09123665207با ما در ارتباط باشید.
 
طرح صنعتی و برند چیست؟
طرح صنعتی و برند زیرمجموعه های مالکیت صنعتی هستند که قانونگذار ما در مورد این موارد در قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علایم تجاری اقدام به قانونگذاری و حمایت از مالکان و صاحبان این امور کرده است.
ماده 20 و 30 قانون فوق الذکر در برگیرنده تعریف طرح صنعتی، علامت تجاری است.
طبق این تعاریف « ماده 20: از نظر این قانون‌، هرگونه ترکیب خطوط یا رنگها و هرگونه شکل سه‌ بعدی با خطوط‌، رنگها و یا بدون آن‌، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است‌. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌باشد.» و «ماده 30: علامت‌ عبارتند از:الف - علامت یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.»
به طور خلاصه و ساده میتوان گفت طرح صنعتی طراحی ظاهری یک محصول یا بخشی از آن است که ناشی از خطوط رنگ، شکل، بافت یا تزئینات آنست.و برند یا علامت تجاری نیز عبارت است یک اسم،علامت، نماد یا طرح یا ترکیبی از آنها که باعث شناساندن کالا و محصولات و خدمات ارائه شده توسط یک فروشنده یا شرکت یا موسسه از دیگر رقباء میگردد.

وکیل طرح صنعتی و برند در شهریار کیست؟
طرح صنعتی و برند ممکن است قبل از اینکه به ثبت برسد مورد استفاده قرار بگیرد اما در این حالت ممکن است به علت همین عدم ثبت مشکلاتی برای استفاده کنندگان از علامت تجاری و طرح صنعتی بوجود آید مثل اینکه دیگری با ثبت آن طرح یا برند خاص مورد استفاده شرکت یا موسسه یا فروشنده خاص،جلوی تولید و فعالیت شمار راگرفته و ادامه فعالیت با مشکلات عدیده مواجه شود و حتی گاهاً به طور کلی ادامه فعالیت میسر نباشد. بنابراین از جمله فوایدی که برای این امر در نظر گرفته میشود حق انحصاری برای مالک یا ثبت کننده طرح صنعتی یا علامت است یعنی شخص دیگر نمیتواند از برند یا طرح صنعتی شما استفاده کنند و الا مالک میتواند اقدام به طرح دعوای قضایی نماید.همچنین بعد از ثبت برند یا طرح میتوان آن را به دیگری منتقل نمود و یا اجازه استفاده از آن را به دیگری داد (انتقال کلی یا جزئی) همچنین ثبت برند یا طرح باعث افزایش ارزش سهام سهامداران شرکت یا موسسه شده و از این راه میتوان کسب درآمد یا منفعت نمود.
با همه این تفاسیر باید توجه داشت که همه طرح های صنعتی و برندها قابلیت ثبت را ندارند بلکه برای ثبت اداره مالکیت صنعتی یکسری شرایطی را لازم و ضروری اعلام کرده مثل اینکه نام ها برخلاف موازین اخلاقی و اسلامی نباشد.علامت و نام هایی قابلیت ثبت دارند که عیناً شبیه نام و برند دیگری نباشد و یا با شباهت 50% و یا بیشتر باعث به اشتباه افتادن مشتریان محصول نشوند.
استفاده از اعداد به تنهایی قابل ثبت نیست. استفاده از نمادهای دولتی مثل هلال احمر، پرچم ها و... ممنوع است در مورد طرح های صنعتی هم باید گفت طرحی قابل ثبت است که جدید و اصیل باشد یعنی در هیچ جایی از جهان ثبت و استفاده نشده (جدید باشد) و یا اینکه اگر محصول نو و جدید نیست ولی شخصیت و سلیقه منحصر به فرد آفریننده آن را به همراه داشته باشد(اصیل باشد.)
 
مطابق قوانین ایران در خصوص علایم تجاری ، اختراعات و طرح صنعتی قانونگذار دو نوع راهکار برای حمایت از مالکان آن ها در نظر گرفته است.مورد اول مراجع حقوقی (جبران خسارت) و راهکار دوم مراجع کیفری (جنبه جزایی) است. برای ثبت علایم تجاری و طرح صنعتی و اختراع در ابتدا اداره مالکیت صنعتی به صورت محدود یکسری اقدامات و بررسی های ابتدایی و اولیه را بعمل میآورد مثل اینکه آن علامت یا طرح مخالف قانون نباشد یا متعلق به دیگری و یا شباهت با طرح یا علامت دیگری نداشته باشد و طبق بررسی هایی که بعمل میآورد یا تقاضا را رد میکند و یا قبول. در مورادی که تقاضا با رد اداره مذکور مواجه میشود از طرف تقاضا کننده اعتراض بعمل میآید که رسیدگی به این اعتراضات صورت گرفته در صلاحیت اداره مالکیت صنعتی است. 
همچنین ممکن است که ثبت علامت یا طرح صنعتی به حقوق بعضی از افراد لطمه وارد آورد که در زمان ثبت متوجه این امر نگردیده اند در این صورت این اشخاص حق دارند که مراتب اعتراض خود را ظرف 30 روز بعد از ثبت آن علامت به دادگاه های عمومی و حقوقی تهران بعمل آورند.تصمیم دادگاه هم در این مورد یا ناظر به ابطال علامت یا طرح صنعتی است و یا رد اعتراض .البته دادگاه ها صلاحیت رسیدگی به تصمیم رد اداره مالکیت صنعتی مبنی بر عدم پذیرش علامت تجاری مورد نظر را هم دارند.
 
مرجع صالح برای رسیدگی به این اعتراضات:
 با توجه به ماده 59 قانون ثبت اختراعات،طرح های صنعتی و علام تجاری مصوب 1386که رسیدگی به دعاوی مزبور را در صلاحیت شعبه یا شعب خاص از دادگاهای عمومی تهران قرار داده است، میتوان گفت در مورد دعاوی حقوقی مجتمع قضایی شهید بهشتی و مرجع تجدیدنظر آن هم شعبات خاص دادگاه تجدید نظر استان تهران میباشد و دعاوی کیفری در دادسرای ویژه جرایم پزشکی و مجتمع قضایی شهید قدوسی صالح خواهند بود.
 
لازم به ذکر است که کلیه دعاوی حقوقی و کیفری ناشی از اختراع،طرح های صنعتی و علایم در تهران رسیدگی میشود.در مورد جرایم کیفری هم باید گفت که با توجه به قوانین عام کیفری که رسیدگی و تحقیقات در حوزه ای که جرم واقع یا کشف شده و یا متهم در آن حوزه دستگیر شده است انجام میشود ولی در مورد جرایم مربوط به علایم و طرح صنعتی که به موجب قانون باید در تهران رسیدگی شود بنابراین در مورد جنبه کیفری و جزایی آن اگر جرم در خارج تهران واقع یا کشف یا متهم در آن جا دستگیر شود، تحقیقات اولیه در محل وقوع یا کشف یا دستگیری متهم بعمل میآید و پرونده برای رسیدگی های بعدی به دادگاهای کیفری دو تهران ارجاع میشود.که در این خصوص همانطور که بیان شد مجتمع قضایی شهید قدوسی در مرحله بدوی صالح به رسیدگی خواهد بود.و در مورد تجدیدنظر هم بعضی از شعبات دادگاه تجدید نظر استان تهران مبادرت به رسیدگی خواهند کرد.اگر طرح صنعتی یا علامت تجاری ثبت شده به صورت غیر مجاز توسط دیگری مورد استفاده قرار بگیرد مالک طرح صنعتی و علامت میتواند به مجوز ماده 182 و 183 آیین نامه اجرایی قانون ذکر شده با تودیع خسارت احتمالی و سپردن تضمین کافی درخواست دستور موقت مبنی بر توقیف کالا را نماید. این درخواست علاوه بر دادخواست تقدیمی باید همراه با رونوشت مصدق گواهی نامه طرح صنعتی، اختراع و علامت (حسب مورد) ضمیمه گردد.
 
 
این درخواست توقیف میتواند در هر مرحله ای از دادرسی یا حتی در دادسرا بعمل آید.همچنین اگر کالای دارای علامت تقلبی در گمرک بوده و هنوز وارد چرخه تجاری نشده میتوان به وسیله ماموران گمرک و الا به وسیله ماموران قوه قضاییه توقیف شود.اگر درخواست دستور موقت و توقیف کالای تولید شده با علامت تقلبی قبل از اقامه دعوای ماهوی بعمل آمده باشد در اینصورت خواهان یا مالک طرح صنعتی ,علایم یا اختراع باید ظرف 30 روز از تاریخ صدور دستور موقت نسبت به طرح دعوی یا شکایت کیفری اقدام نماید و الا توقیف بعمل آمده باطل و کأن لم یکن تلقی خواهد شد.     
با ما در ارتباط باشید.
برچسب ها:
جدید ترین مقالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره