گروه وکلای رسمی | 09128940952 | وکیل قاچاق

22 /06 /1399
مدیر سایت
مقالات کیفری
18

وکیل قاچاق
قاچاق یکی از موضوعات مهمی است که در چند سال اخیر پرونده های متعددی را به خود اختصاص داده است. با این مقدمه در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای رسمی تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکیل قاچاق خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای رسمی باشید به پاسخ پرسش های زیر دست خواهد یافت.
منظور از قاچاق چیست؟
انواع قاچاق کدام است؟
مرجع صالح به منظور رسیدگی به پرونده‌های قاچاق کجاست؟
هدف دولت ها از کنترل و نظارت بر ورود و صدور کالا چیست؟
منظور از وکیل رسمی دادگستری چه کسی است؟

 

بیشتر بدانید: وکیل قاچاق ماینر


در پرونده های مربوط به قاچاق وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
۱ . در ابتدای این مطلب باید دید، منظور از قاچاق چیست؟
به طور کلی  هر گونه فعل یا ترک فعلی  که موجب نقض قوانین و مقررات مربوط به خرید و فروش، جابجایی یا صدور ورود کالا باشد و به نوعی برای آن مجازات تعیین شده باشد قاچاق محسوب می گردد. برای مثال، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تعریف قاچاق کالا و ارز می‌گوید: (قاچاق کالا و ارز: به هر فعل یا ترک فعلی است که موجب نقض تشریفات قانونی مربوط به ورود و خروج کالا و عرض گردد و بر اساس این قانون یا سایر قوانین، قاچاق محسوب و برای آن مجازات تعیین شده باشد، در مبادی ورودی یا هر نقطه از کشور حتی محل عرضه آن در بازار داخلی کشف شود). در ادامه با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید، تا با انواع قاچاق بیشتر آشنا شوید.

 

بیشتر بدانید: وکیل دعاوی قاچاق کالا و ارز


۲ . سوال دیگری که باید به آن پاسخ دهیم اینکه، انواع قاچاق کدام است؟
به موجب قوانین بین المللی و قوانین داخلی کشورها خرید، فروش، نگهداری، جابجایی، صادرات و واردات برخی از اقلام و کالاها مطلقا ممنوع و مرتکبین آن به مجازات‌های مقرر قانونی محکوم خواهند شد. برای مثال ارتکاب اعمال فوق در خصوص مواد مخدر و اسلحه غیر مجاز می تواند از مصادیق قاچاق محسوب گردد. مرتکبین به مجازات‌های مقرر قانونی که در برخی از موارد بسیار سنگین خواهد بود محکوم می شوند. البته خرید، فروش، حمل،  جابجایی، صادرات و واردات برخی از کالاها در کشوری نظیر ایران جرم محسوب می‌شود، در حالی که اعمال مزبور  خصوص همان کالا در دیگر کشورهای جهان جرم تلقی نمی گردد. برای مثال صادرات و واردات مربوط به مشروبات الکلی در ایران قاچاق و جرم خواهد بود در حالیکه صادرات و واردات آن در دیگر کشورهای جهان در صورتی که از طریق مبادی قانونی انجام پذیرد یک عمل قانونی محسوب می گردد.

 

بیشتر بدانید: دفاع در حمل مشروب چگونه است؟


 مورد بعدی  قاچاق کالا و ارز می باشد. در صورتی که صدور و ورود کالا و ارز بدون رعایت قوانین و مقررات مربوطه انجام گیرد قاچاق کالا و ارز محسوب می شود. منظور از قوانین و مقررات رعایت تشریفات مربوط به گمرک، امور بانکی و اخذ مجوزهای لازم از نهادهای ذیربط می باشد. قاچاق کالا انواع مختلف دارد. انواع قاچاق کالا عبارت است از: قاچاق کالای مجاز، قاچاق کالای مجاز مشروط، قاچاق کالای یارانه ای و قاچاق کالای ممنوع. برای مثال شخص الف بدون رعایت تشریفات مربوط به گمرک و بدون اخذ مجوز از مراجع ذی‌ربط اقدام به واردات چند دستگاه خودرو به کشور می نماید. در این صورت عمل شخص الف قاچاق کالا محسوب می شود. تفاوت قاچاق کالا و ارز با قاچاق مواد مخدر، مشروبات الکلی و اسلحه غیر مجاز در جایی است که خرید، فروش، نگهداری، جابجایی و صادرات و واردات کالا و ارز با رعایت شرایط مقرر قانونی مجاز و مشروع خواهد بود، اما خرید و فروش حمل نگهداری و صادرات واردات مواد مخدر و مشروبات الکلی و اسلحه غیر مجاز مطلقا و تحت هر شرایطی جرم محسوب می گردد.


سوال دیگری که مناسب است در اینجا به آن پاسخ دهیم اینکه، کنترل دولت‌ها بر ورود و خروج کالا و ارز با چه اهدافی انجام می گیرد؟
دولت ها با کنترل و نظارت بر ورود و خروج کالا و ارز اهدافی به شرح ذیل را دنبال می نمایند:
کسب درآمد برای دولت؛ وضع تعرفه های گمرکی به منظور واردات برخی از کالاها منبعی برای کسب درآمد دولت محسوب می‌شود. برای مثال دولت جمهوری اسلامی ایران اعلام می نماید، واردات خودرو مشمول عوارض سنگین گمرکی خواهد شد، در واقع این روشی به منظور کسب درآمد برای دولت خواهد بود.
حمایت از تولیدکننده داخلی؛ دولت ها با ممنوعیت واردات برخی از کالاها از تولیدکنندگان داخلی حمایت می کنند. برای مثال دولت جمهوری اسلامی ایران واردات هندوانه را ممنوع اعلام می‌کند، تا به نوعی از کشاورزان داخلی حمایت نماید.
تعدیل قیمت کالاها در بازار داخلی؛ در پاره ای از موارد دولت ها با واردات کالا نرخ کالاهای تولید داخلی را در بازار تعدیل کرده و از این طریق از افزایش بی رویه قیمت کالاهای تولید داخلی جلوگیری می نمایند.

 

بیشتر بدانید: وکیل با نفوذ


۳ . سوال بعدی که مناسب است در اینجا به آن پاسخ دهیم اینکه، مرجع صالح به منظور رسیدگی به جرم قاچاق کجاست؟
رسیدگی به جرایمی نظیر قاچاق مواد مخدر و قاچاق اسلحه در صلاحیت دادگاه انقلاب اسلامی است. همچنین رسیدگی به جرم قاچاق مشروبات الکلی در صلاحیت دادگاه کیفری دو خواهد بود. در خصوص قاچاق کالا و ارز نیز می بایست قائل به تفکیک شد؛ در صورتی که با قاچاق کالا و ارز به صورت سازمان یافته و حرفه‌ای و یا مستلزم مجازات حبس باشد رسیدگی به آن در صلاحیت دادسرا و دادگاه انقلاب خواهد بود. در سایر موارد سازمان تعزیرات حکومتی به جرم قاچاق کالا و ارز رسیدگی می‌نماید.

 

بیشتر بدانید: وکیل مالیاتی


۴ . سوال بعدی که  مناسب است در این مطلب به آن پاسخ دهیم اینکه، وکیل رسمی دادگستری چه کسی است؟
وکیل رسمی دادگستری به فردی می‌گویند که از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه دارای پروانه وکالت در محاکم دادگستری باشد. به غیر از نهادهای مزبور هیچ نهاد دیگری حق صدور مجوز وکالت در محاکم دادگستری را ندارد، همچنین مداخله افراد غیر وکیل در امور وکالتی جرم و دارای مجازات است.
۵ . آخرین سوالی که باید در این مطلب به آن پاسخ دهیم اینکه، در پرونده های مربوط به قاچاق وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
شما می توانید با گروه وکلای رسمی تماس بگیرید. گروه وکلای رسمی متشکل از وکلای مجرب و دارای دانش در پرونده های مربوط به قاچاق می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. گروه وکلای رسمی از هیچ کوششی به منظور احقاق حقوق قانونی شما دریغ نخواهد کرد.
امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای رسمی تماس بگیرید.

 

روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره