وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | مجازات ربا

29 /07 /1399
مدیر سایت
مقالات کیفری
258

مجازات ربا
شاید برای شما این سوال مطرح شده باشد که مجازات ربا چیست؟ یا فرق ربا با رباخواری چیست؟ فلذا در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای رسمی تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان مجازات ربا خواهیم پرداخت و اطلاعات مفیدی تقدیم می گردد. ربا یکی از اعمال مذموم و درخور عقوبت اخروی در شرع مقدس اسلام است. اسلام ربا را حرام می داند، زیرا، این بزه می تواند موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور و دارا شدن بلاجهت ربادهندگان و از دست رفتن امکانات  و سرمایه های ربا گیرندگان شود. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلا باشید، به پاسخ پرسش های خود در خصوص جرم ربا و مجازات ربا دست خواهید یافت.
ربا چیست؟
مجازات ربا چیست؟
رباخواری چیست؟
مجازات رباخواری چیست؟
برای شکایت از جرم ربا به کجا مراجعه نماییم؟
رسیدگی به جرم ربا در صلاحیت کدام دادگاه است؟
در پرونده های مربوط به ربا وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

بیشتر بدانید: آیا قمار جرم است؟

منظور از ربا چیست؟
از منظر شرع مقدس اسلام عمل ربا حرام و ربا خواران مورد لعن و غضب خداوند متعال قرار خواهند گرفت. به زبان ساده ربا، رد و بدل شدن دو کالای هم جنس با مقدار اضافی در یک طرف خواهد بود. برای مثال، شخص الف مقدار ۱۰ کیلو برنج به شخص ب قرض می دهد، با این شرط که شخص ب به میزان ۱۵ کیلوگرم ازهمان نوع برنج به شخص الف بازگرداند. توافق مزبور ربا و از منظر شرعی و قانونی ممنوع است. نکته مهم اینکه، در قانون ما عمل ربا به تاثیر از فقه شیعه جرم انگاری شده است. ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات راجع به این موضوع می گوید: (هر نوع توافق بین دو یا چند نفر تحت هر قرارداد از قبیل بیع، قرض، صلح و امثال آن جنسی را با شرط اضافه با همان جنس مکیل و موزون معامله نماید و یا زائد بر مبلغ پرداختی، دریافت نماید ربا محسوب و جرم شناخته می شود ...).

مجازات ربا چیست؟
در بند فوق دانستیم، از منظر شرع ربا ممنوع و در قانون مجازات اسلامی برای آن مجازات تعیین شده است. ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی می گوید: ( مرتکبین ... علاوه بر رد اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق و نیز معادل مال مورد ربا به جزای نقدی محکوم می گردند).
توضیح اینکه؛ مقنن برای اشخاص دخیل در بزه ربا تمامی مجازات های حبس، جزای نقدی، شلاق و رد مال را در نظر گرفته است. نکته مهم اینکه، در بزه ربا دادگاه کیفری در حکم خود رد اضافه مال ناشی از ربا را نیز مدنظر قرار خواهد داد. این یعنی، ربا دهنده به منظور استرداد مال اضافی ناشی از ربا نیاز به تقدیم دادخواست و مراجعه به دادگاه حقوقی نخواهد داشت.

بیشتر بدانید: چگونه در اتهام اخذ ربا دفاع کنیم؟

نکات کلیدی در پرونده های مربوط به ربا کدام است؟
در پرونده های مربوط به ربا نکاتی به شرح ذیل قابل توجه است:
الف. نوع قرارداد و توافق مربوط به ربا در تحقق یا عدم تحقق بزه مزبور تاثیری نخواهد داشت. هر قراردادی از قبیل بیع، صلح، قرض و امثال آن می تواند منشاء توافق و تحقق ربا باشد. در حقیقت رباخواران نمی توانند به منظور دور زدن قانون عقود و قراردادها را دست آویز قرار دهند. اصولا در هر قرارداد یا توافقی که بنا اراده طرفین به پرداخت ربا و مالی بیش از آنچه که دریافت شده است قرار گیرد بزه ربا تحقق یافته است.
ب. بر اساس متن ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مالی که در اثر ربا رد و بدل می شود باید از یک جنس یا در اصطلاح حقوقی مکیل و موزون باشد. برای مثال پول در قبال پول یا برنج در قبال برنج باشد.
ج. بر اساس ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات صرفا ربا دهنده مجرم نیست، بلکه ربا گیرنده و واسطه ربا نیز مجرم و مشمول مجازات خواهند بود. نکته مهمی که باید بدانید اینکه، قانونگذار در خصوص کیفیت مجازات اشخاص فوق تفاوتی قائل نشده و همه افراد فوق را مشمول مجازات دانسته است.

آیا ربا گیرنده در هر صورت مشمول مجازات خواهد شد؟
پاسخ این سوال منفی است. هرگاه ثابت شود ربا گیرنده در مقام دریافت ربا و پرداخت مال اضافی ناشی از ربا مضطر بوده از مجازات معاف خواهد بود.
خوب است بدانید، در صورتی که قرارداد ربا بین پدر یا فرزند، زن و شوهر یا در صورتی که کافر از مسلمان ربا دریافت نماید جرم نبوده و مشمول مجازات نخواهد شد.

بیشتر بدانید: ربا چیست و چگونه محقق می شود؟

به منظور شکایت در خصوص جرم ربا به کجا مراجعه نماییم؟
در حال حاضر شما می توانید، به هر یک از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی واقع در هر یک از شهرهای ایران مراجعه نمایید. پس از آنکه شکایت شما از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت گردید، پرونده به منظور رسیدگی به دادگاه صلاحیت دار ارسال می شود. سپس سرپرست دادسرا یا معاونت ارجاع پرونده را به یکی از شعب بازپرسی یا دادیاری ارجاع می نماید. بازپرس یا دادیار در راستای انجام تحقیقات مقدماتی اقدام به تحقیق از شاکی، متهم، شهود، مطلعان، کارشناس و بررسی سایر اسناد و مدارک می کند. در صورت احراز جرم ربا پرونده با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست به دادگاه صلاحیت دار ارسال می شود.

در پرونده های ربا وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
گروه وکلای رسمی متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن تجربه و دانش در پرونده های مربوط به ربا به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما خواهد بود. شما می توانید، با مراجعه به دفتر گروه وکلا در اقصی نقاط کشور از خدمات حقوقی و وکالتی تخصصی بهره مند شوید. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای عبارت است از:
بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکیل متخصص، تنظیم شکوائیه در پرونده ای مربوط به ربا توسط وکیل متخصص، تنظیم لوایح دفاعیه در پرونده های مربوط به ربا توسط وکیل متخصص، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در پرونده های مربوط به ربا در دادسرا و دادگاه توسط وکیل متخصص
امیدواریم، مطلب فوق که توسط سایت گروه وکلای رسمی ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با ما تماس بگیرید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی تهران
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره