وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | وکیل فروش مال غیر

06 /08 /1399
مدیر سایت
مقالات کیفری
305

وکیل فروش مال غیر
با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز تصمیم داریم در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلا تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان وکیل فروش مال غیر بپردازیم چراکه وضعیت اقتصادی شرایطی را فراهم نموده است که اشخاص زیادی از این شرایط سو استفاده می کنند. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.
منظور از فروش مال غیر چیست؟
به منظور شکایت از فروش مال غیر به کجا مراجعه کنیم؟
مجازات انتقال مال غیر چیست؟
دفاع در پرونده انتقال مال غیر چگونه است؟
در پرونده های مربوط به فروش مال غیر وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

بیشتر بدانید: انتقال مال غیر

منظور از فروش مال غیر چیست؟
فروش مال غیر یکی از جرایم علیه اموال و مالکیت و از خانواده کلاهبرداری به حساب می آید. رکن قانونی بزه فروش مال غیر ماده اول قانون راجع به انتقال مال غیر مصوب ۵ فرورین ماه ۱۳۰۸ است. ماده اول این قانون می گوید: (کسی که مال غیر را با علم به اینکه مال غیر است به نحوی از انحا عیناً یا منفعتاً بدون مجوز قانونی به دیگری منتقل کند کلاهبردار محسوب و مطابق ماده ۲۳۸ قانون عمومی [در حال حاضر لایحه تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام] محکوم می شود). در خصوص ماده فوق و به طور کلی قانون مزبور نکاتی به شرح ذیل قابل بیان است:
 الف . به زبان ساده فروش مال غیر یعنی فروختن مال متعلق به دیگری بدون مجوز قانونی و با علم و عمد. توضیح اینکه به موجب مقررات قانون مدنی ایران فروش مال متعلق به دیگری صرفا با دارا بودن سمت ولایت یا وکالت یا وصایت یا قیموت آن هم با رعایت شرایط مقرر قانونی ممکن خواهد بود. در صورتی که فروشنده مال متعلق به دیگری را بدون داشتن هیچ یک از سمت های فوق منتقل نماید در صورت دارا بودن نیت مجرمانه مرتکب بزه فروش مال غیر شده است.
ب . همانطور که در بالا اشاره کردیم، علم و عمد مرتکب در تحقق جرم فروش مال غیر دخیل است. چنانچه فروشنده مال غیر فاقد هرگونه علم و عمد یا به اصطلاح سوء نیت مجرمانه باشد مرتکب جرم نشده و موضوع به صورت حقوقی قابل پیگیری خواهد بود.
ج . قانون راجع به انتقال مال غیر به طور صریح از اصطلاح انتقال مال غیر استفاده کرده است. منظور این است،  نوع قرارداد انتقال مال متعلق به دیگری لزوما نباید خریدو فروش یا همان عقد بیع باشد. انتقال از طرق دیگری قراردادی نظیر هبه و صلح نیز قابل تحقق و مشمول عمل مجرمانه خواهد بود.
د ‌. نکته ی مهمی که باید به آن اشاره کرد اینکه، در جرم فروش مال غیر امکان به وجود آمدن مسئولیت کیفری برای خریدار مال غیر و مالک اصلی مال نیز وجود دارد. بر اساس قانون،  خریداری که با علم به عدم مالکیت انتقال گیرنده مال را خریداری می کند دارای مسئولیت کیفری و مشمول مجازات خواهد شد. مورد جالب اینکه، در صورتی که مالک از وقوع معامله مطلع شده و تا یک ماه پس از حصول اطلاع با ارسال اظهارنامه خریدار را از وقوع معامله مطلع ننماید معاون جرم محسوب خواهد شد.

بیشتر بدانید: وکالت تخصصی پرونده فروش مال غیر

به منظور فروش مال غیر به کجا مراجعه کنیم؟
تا پیش از الکترونیکی شدن ثبت شکایات و دادخواست ها شاکی به منظور ثبت شکایت خود به دادسرای صلاحیت دار (اصولاً دادسرای محل وقوع جرم) مراجعه می نمود. در حال حاضر به منظور ثبت شکایت خود می توانید، به دفاتر  خدمات الکترونیک قضایی واقع در هر یک از نقاط ایران مراجعه نمایید. پس از آنکه شکایت شما ثبت شد، پرونده به دادسرای صلاحیت دار ارسال می گردد. سپس از طریق معاونت ارجاع و به منظور انجام تحقیقات مقدماتی به یکی از شعب بازپرسی یا دادیاری ارجاع می شود. در این مرحله مقام قضایی (بر حسب مورد بازپرس یا دادیار) اقدام به تحقیق از شاکی، متهم، شهود، مطلعان، کارشناسان، بررسی اسناد و مدارک و سایر اقدامات تحقیقی لازم خواهد نمود. پس از خاتمه تحقیقات با احراز مجرمیت و اعتقاد بر فروش مال غیر پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست به دادگاه صلاحیت دار ارسال می شود. در صورتی که بزه فروش مال غیر احراز نشود، پرونده با صدور قرار منع تعقیب روال قانونی خود را طی خواهد نمود.

بیشتر بدانید: مجازات فروش مال غیر چیست؟

نقش وکیل دادگستری در پرونده های مربوط به فروش مال غیر چیست؟
در صورتی که به منظور شکایت در پرونده های مربوط به فروش مال غیر از خدمات حقوقی وکلای رسمی دادگستری استفاده نمایید، از مزیت هایی به شرح ذیل برخوردار می شوید:
الف . وکیل دادگستری ابتدا اسناد و مدارک و سایر ادله مربوط به معامله را مورد بررسی قرار می دهد. در صورتی که موضوع فاقد جنبه کیفری باشد، به منظور احقاق حقوقتان شما را به طرح دعوی حقوقی ارشاد می کند. در واقع، مراجعه شما به وکیل دادگستری پیش از طرح شکایت این مزیت را دارد که در مسیر صحیح حقوقی قرار خواهید گرفت.
ب . چنانچه مراجعه شما به دفتر وکیل دادگستری منتج به قرارداد وکالت شود، کلیه امور حقوقی پرونده از سوی وکیل انجام و پیگیری خواهد شد. اموری نظیر تنظیم شکوائیه و انجام مراحل مربوط به ثبت آن، تنظیم لوایح دفاعیه، حضور در دادسرا و دادگاه به منظور دفاع از حقوق قانونی شما  

بیشتر بدانید: شرایط انتقال مال غیر

در پرونده های مربوط به فروش مال غیر وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
گروه وکلای رسمی متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن دانش و تجربه در پرونده های مربوط به فروش مال غیر به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما خواهد بود. وکلای متخصص ما از هیچ کوششی به منظور احقاق حقوق قانونی شما دریغ نخواهند کرد. شما می توانید، با مراجعه به دفتر گروه وکلا واقع در محل خود از خدمات حقوقی و وکالتی ما بهره مند شوید. برخی از خدمات حقوقی ما در پرونده های مربوط به فروش مال غیر به شرح ذیل خواهد بود:
بررسی دقیق اسناد و مدارک مربوط به معامله و ارائه مشاور تخصصی توسط وکیل متخصص، تنظیم شکوائیه مربوط به بزه فروش مال غیر توسط وکیل متخصص، تنظیم لوایح دفاعیه در پرونده مربوط به فروش مال غیر توسط وکیل متخصص، ثبت شکایت و پیگیری کلیه امور اداری پرونده های مربوط به فروش متل غیر توسط وکیل، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در پرونده های مربوط به فروش مال غیر

بیشتر بدانید: جرم انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی
 
روابط عمومی گروه وکلای رسمی تهران
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره