وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | چک یا سفته؟

03 /03 /1400
مدیر سایت
مقالات تجارت
23

چک یا سفته؟
در جهان تجارت کنونی که جابجایی پول بسیار رایج شده است، استفاده از اسناد چک و سفته نیز رواج داشته اما موضوع به اینجا ختم نشده و صدور چک و سفته در بین مردم عادی گسترش یافته است به ویژه برای ضمانت.
گاه اشخاص برای انجام معاملات و یا تضمین پرداخت یا  انجام فعل بویژه در حین انعقاد قرارداد و یا استخدام شغلی، نیازمند صدور و دریافت سفته یا چک می‌گردند که با توجه به اعتبار و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها می‌توانید بسته به موقعیت خود برای صدور و دریافت تصمیم بگیرید. حال با بیان مهمترین آثار صدور چک و سفته تضمینی، به سؤالات زیر که معمولاً در ذهن افراد هست، پاسخ داده می‌شود.
 
چک بهتر است یا سفته؟
مزایای چک و سفته چیست؟
تفاوت چک و سفته تضمینی چیست؟
 
بیشتر بدانید: چک چیست؟
 
نکات مهم در آثار صدور چک و سفته جهت تضمین:
 1- هزینه واخواست سفته و برگشت زدن چک:
زمانی که وجه سفته یا چک پرداخت نشود و طلبکار یا دارنده چک در صدد برگشت زدن آن باشد، به بانک مراجعه نموده و بدون هزینه و توسط کارمند بانک آن را انجام می‌دهد. در حالیکه واخواست سفته از طریق دادگاه و با پرداخت 2% وجه سفته صورت می‌گیرد.
2-وصول سفته و چک:
پس از تاریخ سررسید و عدم پرداخت وجه سفته، جهت وصول آن می‌بایست پس از واخواست به دادگاه مراجعه کرده و تشریفات رسیدگی را بگذراند. این درحالیست که وصول وجه چک می‌تواند صرفاً با مراجعه به اجرای احکام دادگاه و صدور اجرائیه درخواست خود را انجام دهد. همچنین از طریق دایره اجرا ثبت نیز می‌توان بدان دست یافت که سفته از این ویژگی برخوردار نیست.
قابل توجه: برخی افراد وجه کیفری و امکان رسیدگی کیفری را برای عدم پرداخت چک، مزیتی بر سفته محسوب می‌نمایند. زیرا سفته به هیچ وجه دارای وصف کیفری نمی‌باشد. درخواست وصول سفته از طریق اجرای ثبت نیز ممکن نیست. اما این نکته حائز اهمیت است که چک تضمینی از امکان شکایت کیفری مبرا شده و وصف کیفری خود را از دست داده و از طریق دادگاه حقوقی می‌توان اقدام کرد.
3-مسدود کردن حساب‌های صاحب چک:
پس از برگشت زدن چک، با اعلام به بانک مرکزی تمامی حساب‌های شخص مسدود خواهد شد و تا زمان پرداخت، مسدودیت رفع نخواهد شد. اما سفته فاقد چنین ویژگی می‌باشد.
4-هزینه‌های أخذ چک و سفته:
أخذ دسته چک، با پرداخت مقادیر اندکی به بانک صورت می‌گیرد درحالیکه خرید سفته دارای هزینه‌های بالاتری خواهد شد.
 
 
بدیهی است نکات دیگری درخصوص صدور چک و سفته جهت تضمین وجود دارد و رویه‌های دیگری نیز در حیطه امور حقوقی و تجاری نسبت به آن‌ها جاری می‌شود. به ویژه در مرحله اقامه دعوی و رسیدگی، اطلاعات کافی و مشاوره از الزامات می‌باشد. لذا با ارتباط از طریق «گروه وکلای رسمی»، می‌توانید بهترین تصمیم برای صدور سفته یا چک در امور خود را بگیرید و از نتایج آن آگاه شوید.
 
جهت ارتباط با گروه وکلای رسمی، با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید:
 
09120998662
09120998661
 
 
«روابط عمومی گروه وکلای رسمی»
 

 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات تجارت
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره