موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | جرم ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح

01 /03 /1398
مدیر سایت
مقالات کیفری
433

جرم ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح

جرم فراهم نمودن جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح


امروز با موضوع جرم ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح با شما عزیزان خواهیم بود. ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروی مسلح یکی از جرایم خاص نظامیان می باشد که در ذیل توضیحاتی در خصوص آن توسط وکیل متخصص دعاوی نظامی از سوی موسسه حقوقی دادآوران نستوه تقدیم می گردد. لازم به ذکر است که جرایم نظامیان دارای عناوین و شرایط خاصی می باشد که بهتر است از وکیل متخصص دعاوی نظامی کمک بگیرید. وکیل دادسرای نظامی می تواند به عنوان وکیل دادگاه نظامی نیز در پرونده شما را همراهی نماید. شاید برای شما این سوالات پیش آمده باشد که مجازات فراهم نمودن جو بدبینی نسبت به نیروهای نظامی چیست؟ مجازات ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای انتظامی چیست؟ دفاع در جرم ایجاد جو بینی نسبت به نیروهای نظامی چگونه است؟ بهترین وکیل دعاوی نظامی کیست؟ وکیل متخصص دادسرای نظامی تهران کیست؟ وکیل متخصص دادگاه نظامی تهران کیست؟ برای اطلاع از سوالات فوق می توانید ضمن مطالعه مقاله تهیه شده توسط گروه وکلای نستوه با عنوان جرم فراهم نمودن جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح ، با وکیل متخصص دعاوی دادگاه نظامی در ارتباط باشید :

22881951  - 22873972 - 021

برای آنکه جرمی تحقق یابد نیازمند 3 عنصر می باشد فلذا ارتکاب جرم ایجاد بدبینی نسبت به نیروهای مسلح نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد.
عنصر قانونی ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح را می توان ماده 55 قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح دانست که مقرر نموده هر نظامی با اقدامات خود که برخلاف شؤنات نظامی است به هر نحوی از انحاء موجبات ایجاد بدبینی مردم را نسبت به نیروهای مسلح فراهم نماید به حبس از دوماه تا یک سال محکوم می گردد.
با عنایت به ماده اشاره شده جرم ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح می تواند توسط مامور نیروی انتظامی، مامور راهنمایی و رانندگی، مامور سپاه و... تحقق یابد.

 بیشتر بدانیم >> مشاوره دادسرای نظامی

عنصر مادی جرم ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح را می توان فراهم نمودن موجبات بدبینی مردم نسبت به نیروهای نظامی با اقدام بر خلاف شئون نظامی است. با عنایت به ماده فوق الاشاره می توان هر نوع فعل یا ترک فعل را از مصادیق عنصر مادی جرم ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح دانست. البته عده ای معتقد می باشند که اظهار و گفتار را نمی توان از مصادیق ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح دانست که در رد آن می توان به تعقیب کیفری سخنرانی یکی از اشخاص در مورد ارتش توسط دادسرای نظامی تهران اشاره نمود. البته جای دفاع در خصوص این موضوع وجود دارد که در این مقال نمی گنجد.
جرم ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح از جمله جرایم مطلق به حساب می آید بدین معنی که تحقق جرم مذکور مقید و منوط به حصول نتیجه نمی باشد. فلذا همین که عمل شخص نظامی به گونه ای باشد که بتواند موجبات بدبینی را فراهم نماید جرم تحقق یافته است و مقید به بدبین شدن مردم نسبت به نیروهای مسلح نیست. در این راستا اداره حقوقی قوه قضاییه نیز در تایید این نظر اعلام نمود است که اعمال شخص نظامی بایستی اثرگذار باشد ولی لازم نیست اثر بدبینی هم حاصل شده باشد.

 بیشتر بدانیم >> وکیل دادگاه نظامی یک


عنصر معنوی جرم ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح را می توان در سوء نیت مرتکب دانست. با این وجود سوء نیت عام به را می توان به تنهایی به عنوان رکن روانی جرم ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح دانست و نیازمند احراز سوء نیت خاص مرتکب، یعنی قصد ضرر رساندن به نیروهای مسلح در آن مصداق ندارد.
ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح تخلف انضباطی نیز محسوب می شود. به موجب آیین نامه انضباطی نیروهای مسلح، ارتکاب اعمال و رفتار برخلاف شئونات نظامی که بر اساس مقررات تعیین و به نظامیان یابلاغ میگردد، از مصادیق بارز تخلفات انضباطی محسوب می گردد، فلذا اگر اعمال و رفتار شخص برخلاف شئونات مقرر برای نظامیان باشد و موجبات بدبینی مردم را نسبت به نیروهای مسلح فراهم سازد به موجب ماده 136 قانون یادشده، رسیدگی به تخلف از نظر انضباطی توسط فرماندهان و مسؤولان نیروهای مسلح انجام می شود و آنها مکلف به اعلام مراتب وقوع جرم به دادسرای نظامی می باشند.

 بیشتر بدانیم >> دادسرای نظامی


لازم به ذکر است که صرف اقدام بر خلاف شئونات نظامی را نمی توان از موجبات تحقق جرم ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح دانست. چرا که به موجب قانون صرفاً اقدامی جنبه مجرمانه دارد که به نحوی از انحاء موجبات بدبینی مردم را نسبت به نیروهای مسلح فراهم نماید. فلذا در صورت اقدام برخلاف شئونات نظامی که ایجاد جوبدبنی مردم را به همراه نداشته باشد از مصادیق تخلفات انضباطی خواهد بود و قابل رسیدگی در دادسرای نظامی نمی باشد.
 هیچ معیاری برای تشخیص جرم ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح تعیین نگردیده است و تنها شاید بتوان عرف جامعه را مصداق تعیین آن دانست.

 

 
 بیشتر بدانیم >> وکیل دادسرای نظامی


با عنایت به آنچه تا کنون به سمع و نظر شما عزیزان رسید بدیهی است دادسرای نظامی و همچنین دادگاه نظامی به جرایم نظامیان رسیدگی می کند. با این توصیف افراد نظامی می بایست با وکیل دادسرای نظامی قبل از هر چیز مشاوره نمایند و همچنین در دادگاه نظامی از حقوق قانونی خود یعنی همراه داشتن وکیل استفاده نمایند. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با دارای بودن وکلای متخصص در امور کیفری آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.
به قلم وکیل بهنام نزادی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

با ما در ارتباط باشید «22881951  - 22873972 -  021»

روابط عمومی گروه وکلای نستوه
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر