موسسه حقوقی دادآوران نستوه | 09128940952 | دعوی الزام به فک پلاک خودرو

20 /04 /1398
مدیر سایت
مقالات حقوقی
1180

دعوی الزام به فک پلاک خودرو
 


وکیل الزام به فک پلاک

دادخواست الزام به فک پلاک خودرو


 
قابل کتمان نیست که نقل و انتقالات خودرو، قسمت اعظمی از بازار نقل و انتقالات کشور را از آن خود دارد. فلذا با توجه به همین نکته مهم امروز با موضوع دعوای الزام به فک پلاک خودرو همراه شما عزیزان می شویم. هر چند که نقل و انتقال خودرو معمولاً پیچیدگی های معاملات ملکی را ندارد، لیکن همین معامله ساده، می تواند منشا اختلافات بسیار زیادی باشد. از جمله دعاوی رایج در این خصوص دعوای الزام به  فک پلاک خودرو می باشد. با توجه به مقدمه حاضر ممکن است سوالاتی برای شما به وجود آید همچون دعوای الزام به فک پلاک خودرو  چیست؟ چرا باید فک پلاک خودرو صورت گردد؟ چه کسی می تواند دادخواست الزام به فک پلاک خودرو را مطرح نماید؟ دعوای الزام به فک پلاک خودرو چگونه مطرح می شود؟ آیا رسیدگی به دعوی الزام به فک پلاک خودرو در صلاحیت دادگاه است؟ توقیف خودرو در دعوی فک پلاک خودرو چگونه است؟ آیا مالکی که خودرو به نامش نیست می تواند دادخواست الزام به فک پلاک را مطرح کند؟ چه مدارکی مدارک دعوی الزام به  فک پلاک خودرو چیست؟ هزینه طرح دعوی الزام به فک پلاک خودرو چقدراست؟ شما با مطالعه مقاله حاضر که توسط گروه وکلای نستوه تهیه گردیده است می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق شماره تلفن های 22881951 - 22873972021 در ارتباط باشید.
دعوی الزام به  فک پلاک خودرو زمانی پیش می آید که مالک اتومبیل را به خریدار می فروشد ، حال مالک جدید خودرو می بایست پس از انعقاد قرارداد به همراه مالک سابق و یا با وکالت اخذ شده به مراجه تعویض پلاک مراجعه نموده و اقدام به فک پلاک قبلی و پلاک جدید و یا سابق خود را بر ماشین ملصق نماید
پس از فک پلاک طرفین به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نموده و سند رسمی را تنظیم می نمایند البته در صورت وجود وکالتنامه نیاز به حضور مالک نمی باشد و با وکالتنامه در صورت وجود حدود و اختیارات مالک می تواند برای تنظیم سند رسمی نیز اقدام نماید.
لازم به توضیح است در مواردی وکالت فک پلاک دارای مهلت و مدت مشخصی می باشد که عدم حضور برای فک پلاک و متعاقباً تنظیم سند رسمی موجب ابطال وکالتنامه می گردد و می تواند مشکلاتی را برای مالک خودرو به وجود آورد.
 

 بیشتر بدانیم >> نمونه پرونده فک پلاک خودرو

 
بر اساس قوانین مسئولیت کلیه تخلفات و جرائم ارتکابی توسط خودرو، برعهده مالک پلاکی است که بر خودرو ملصق است. بنابراین پس از فروش خودرو بایستی فک پلاک،  سریعاً انجام گردد. هرچند مدارک و مستندات حاکی از نقل و انتقال خودرو در ید مالک سابق وجود دارد لیکن به هر روی امکان این موضوع می تواند مشکلات فراوانی را به همراه داشته باشد.
چنانچه خریدار از فک پلاک قبلی خودرو خوداری کرده و همچنان با همان پلاک سابق تردد نماید، مالک بایستی ابتدا برای وی اظهارنامه ای ارسال نماید و فک پلاک خودرو رو از وی مطالبه میکند.
چنانچه خریدار در مهلت مقرر در اظهارنامه اقدام به فک پلاک خودرو ننمود، مالک پلاک بایستی دادخواست فک پلاک خودرو رو مطرح سازد.
 
 

 بیشتر بدانیم >> الزام به تنظیم سند رسمی

 

مدارک لازم جهت طرح فک پلاک خودرو 
 
1- قرارداد فروش خودرو
2- کارت ملی صاحب پلاک
3- سند مالکیت خودرو
4- اظهار نامه ارسالی و نتیجه آن
 
لازم به ذکر است تنها شخصی که می تواند دادخواست الزام به فک پلاک خودرو را مطرح کند، مالک پلاک خودرو می باشد و چنانچه فرضاً اگر اتومیبیل طی مبایعه نامه های متوالی معامله گردد، تنها فردی که پلاک به نام وی ثبت شده استحق طرح دعوی فک پلاک خودرو را خواهد داشت. اما برای تعویض پلاک هر شخصی که وکالت در تعویض پلاک داشته باشد میتواند این کار را انجام دهد.
 
 
 بیشتر بدانیم >> مدارک لازم برای تعویض پلاک
 
 
البته موارد بلعکس نیز وجود دارد که خریدار حاضر به انجام فک پلاک می باشد لیکن فروشنده حاضر به فک پلاک به هر دلیل نمی باشد.
طرح دعوی فک پلاک خودرو در صلاحیت دادگاه محل اقامت خوانده (فروشنده یا خریدار به تناسب دعوی) و یا محل وقوع است. دادگاه پس از بررسی مدارک و مستندات، چنانچه فک پلاک را محرز بداند، حکم به فک پلاک خودرو خواهد داد و چنانچه خوانده از فک پلاک خودرو خوداری نماید، دستور توقیف خودرو و انتقال آن به پارکینگ و سپس فک پلاک صادر خواهد شد.
بهتر است هنگام معامله با خریدار در مراکز تعویض پلاک حاضر شده و فک پلاک را انجام دهید، زیرا بسیاری از خریداران، غالباً با سونیت، فک پلاک خودرو را انجام نمیدهند و این مساله باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی برای شما خواهد شد.
 
لازم به ذکر است که دعوی الزام به فک پلاک خودرو مقید به زمان خاصی نیست و صاحب پلاک هر زمان می تواند این دعوی را مطرح نماید.
چنانچه در زمینه دعوی الزام به فک پلاک خودرو و یا سایر زمینه ای حقوقی و کیفری سوالی داشته و یا به خدمات حقوقی نیازمندید، همکاران ما در دپارتمان های مختلف گروه وکلای نستوه آماده ارائه کلیه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشند با ما در ارتباط باشید.
 
به قلم وکیل بهاره همایی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز
 
 اول بپرسید ، بعد اقدام نمایید : 22881951 - 22873972 – 021
برچسب ها:
جدید ترین مقالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
موسسه حقوقی دادآوران نستوه

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.
تهران- پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی با شماره تماس 22881951 - 22873972 - 021 و شماره موبایل 09128940952
شهریار- اندیشه فاز 1- ابتدای شاهد شرقی- مجتمع اداری کیمیا- طبقه اول- واحد 3 با شماره تماس 65514382 - 65502197- 021 و شماره موبایل 09123665207

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر