وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | شکایت از قاضی دادگاه برای بازداشت غیرقانونی

02 /02 /1399
مدیر سایت
مقالات کیفری
975

شکایت از قاضی دادگاه برای بازداشت غیرقانونی
تصمیم داریم با موضوع شکایت از قاضی دادگاه برای بازداشت غیرقانونی همراه شما عزیزان باشیم.

در مواردی این احتمال وجود دارد که بازداشت اشخاص برخلاف حق و یا برخلاف قانون توسط بازپرس، دادیار و یا قاضی دادگاه انجام شود. در این صورت برای ذینفع حق طرح شکایت کیفری در دادسرای کارکنان دولت و همچنین شکایت انتظامی در دادسرای انتظامی قضات وجود دارد.

 

بیشتر بدانید: وکیل شکایت از قاضی شهریار

 

مواردی که در خصوص شکایت از قاضی دادگاه در دادسرای کارکنان دولت و یا شکایت از قاضی دادگاه در دادسرای انتظامی قضات می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از:
نمونه شکایت از قاضی دادگاه در دادسرای کارکنان دولت چگونه است؟
نمونه شکایت از قاضی دادگاه در دادسرای انتظامی قضات چگونه است؟
برای شکایت از قاضی به کجا مراجعه نماییم؟
شرایط شکایت از قاضی دادگاه چگونه است؟
وکیل شکایت از قاضی کیست؟

 

بیشتر بدانید: نمونه شکایت از دادستان

 

شکایت از قاضی دادگاه به دلیل بازداشت غیرقانون و یا دیگر موارد دارای حساسیت منحصر به فردی است به نحوی که می بایست الزاماً وکیل متخصص در این حوزه مشاوره اخذ نمایید.
برای شکایت از قاضی در مواردی که تخلف از سوی ایشان انجام شده باشد می توانید به دادسرای انتظامی قضات مراجعه نمایید و در مواردی که شکایت جنبه کیفری داشته باشد می بایست به دادسرای کارکنان دولت مراجعه نمایید. هر کدام از این مراجع دارای صلاحیت های خاص و منحصر به شرایط مقرر قانونی می باشند. 

 

بیشتر بدانید: شکایت از قاضی

نمونه شکایت از قاضی دادگاه در دادسرای کارکنان دولت به دلیل بازداشت غیرقانونی
شاکی:...
مشتکی عنه: آقای... رئیس شعبه 104 دادگاه کیفری 2 شهرستان...
وکیل: بهنام نزادی وکیل پایه یک دادگستری با شماره تماس 09128940952

 
موضوع شکایت: 
بازداشت غیر قانونی - اظهارنظر یا اقدام مغرضانه بر خلاف حق (غرض ورزی) - خروج از بی طرفی و سوء استفاده از موقعیت شغلی
دلایل و مستندات: منع تعقیب پرونده شعبه پنج دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان... به شماره پرونده... مورخ...- صورتجلسه ریاست شعبه 104 دادگاه کیفری 2... مورخ... – صورتجلسه ارسالی به رئیس دادگستری... و ارجاع به دادستان مورخ... – استشهادیه پیوست و عنداللزوم شهادت شهود آقایان... – عکس موضوع اعلام جرم 
 
 
دادستان محترم دادسرای کارکنان دولت
با عرض سلام و ادب
احتراماً با عنایت به اختیارات حاصله ناشی از وکالتنامه پیوست از سوی آقای... مراتب شکایت ایشان را به استحضار عالی می رساند.
 
 
شرح ماوقع:
موکل در تاریخ... در پی شکایت برادرش اقدام به همراهی شهود ایشان برای جلسه رسیدگی می نماید و در راهروی دادگاه نشسته بوده است. 
به دستور ریاست شعبه 104 دادگاه کیفری دو با تنظیم صورتجلسه ای به استناد یک عکس مبنی بر حضور در یک مجلسی غیرشرعی و خلاف قانون بازداشت و با دستبند نزد ریاست دادگاه... و متعاقباً به بازداشتگاه دادسرای... فرستاده و پرونده ای در شعبه پنجم دادیاری... تشکیل که در همان روز منجر به منع تعقیب و آزادی ایشان می گردد.
 
 
شرح شکایت:
1- بازداشت غیرقانونی
به موجب ماده 363 آیین دادرسی کیفری هرگاه در حین رسیدگی، جرم دیگری کشف شود که بدون شکایت شاکی قابل تعقیب باشد قاضی رسیدگی کننده می تواند موضوع را به دادستان یا رییس حوزه قضایی اعلام نماید حال آنکه ریاست محترم شعبه اقدام به صدور دستور بازداشت موکل بدون هیچ مبنای قانونی و حتی خارج از اختیارات قانونی نموده است.
 
 
2- اظهارنظر یا اقدام مغرضانه بر خلاف حق (غرض ورزی)
به موجب مفهوم مخالف ماده 2 قانون مجازات اسلامی، فعل و یا ترک فعلی که در قانون نسبت به آنها مجازاتی تعیین نشده باشد، جرم محسوب نمی‌گردد.
حضور در مجلس غیرشرعی یا خلاف قانون، جرم انگاری نشده فلذا در صورت پذیرش جرم بودن این عمل، صرف یک عکس دلیل محسوب نمی گردد. 
فلذا دستور بازداشت خلاف ماده 180 قانون آیین دادرسی کیفری است. از همین رو قانونگذار دارندگان پایه قضایی را منع از اعمال سلایق شخصی نموده است که جرم موضوع ماده 605 قانون مجازات 1375 مبنی بر ممنوعیت اظهارنظر یا اقدام مغرضانه بر خلاف حق می باشد.
 
 
3- خروج از بی طرفی و سوء استفاده از موقعیت شغلی (اقدام بر خلاف نص صریح قانون)
قانونگذار شرایط تعقیب و همچنین توقیف اشخاص را در مواد مختلفی از قانون آیین دادرسی کیفری مشخص نموده است که متاسفانه قاضی محترم بدون توجه به قانون اقدام به بازداشت موکل و تهیه گزارش و ارسال به دادسرا نموده است. به نحوی که به منظور تحت فشار قرار گرفتن شاکی پرونده شده است و حتی در قرار منع تعقیب صادره در مورخ... از سوی دادیارمحترم شعبه پنجم دادیاری به صراحت ذکر شده است (اصلاً مشخص نمی باشد که رئیس شعبه 104 کیفری دو از چه بابت اعلام جرم نموده است).
علی ایحال نظر به اینکه رفتار ارتکابی مشتکی عنه حسب مقررات ماده 570، 575، 605 و... از قانون مجازات اسلامی و مواد 363، 180 و... از آیین دادرسی کیفری دارای وصف جزایی است، لذا استدعای تعقیب و مجازات مشارالیه را مورد استدعاست.
با تجدید احترام
 
 
 
 
 جهت ارتباط با ما از طرق زیر تماس بگیرید:
شعبه تهران:
تهران- خیابان شریعتی- حد فاصل خیابان بهار شیراز و ملک- پلاک 459- طبقه2- واحد4
شماره تماس:
09120998661
09120998662
 
«گروه وکلای رسمی»
برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره