گروه وکلای رسمی | 09128940952 | وکیل متهم

22 /06 /1399
مدیر سایت
مقالات حقوقی
18

وکیل متهم
در صورتی که اتهامی مورد توجه شخصی قرار گیرد به او متهم می گویند لیکن تا قبل از توجه اتهام مشتکی عنه نامیده می شود. در صورتی که متهمی نتواند از حقوق قانونی خود دفاع نماید این امکان وجود دارد که محکوم به مجازات شود. از زمانی که متهم محکوم به به مجازات قطعی می شود وی را محکوم علیه می نامند. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

منظور از وکیل متهم چه کسی است؟
دفاع از حقوق متهم چگونه است؟
نحوه دفاع در پرونده کیفری چگونه است؟
 متهم به چه کسی می گویند؟
در رسیدگی های قضایی متهم می تواند چند وکیل دادگستری به همراه داشته باشد؟
به منظور دفاع از متهم به کدام دفتر وکالت مراجعه نماییم؟

۱ . در ابتدای این مطلب باید دید، منظور از وکیل رسمی دادگستری چه کسی است؟
وکیل رسمی دادگستری به فردی می گویند، که از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه دارای پروانه معتبر به منظور وکالت در محاکم دادگستری باشد. کانون وکلای دادگستری قدیمی ترین و معتبرترین نهاد به منظور صدور مجوز و پروانه وکالت در محاکم دادگستری است. این نهاد مدنی از سال ها پیش با جذب فارغ التحصیلان حقوق به عنوان کارآموز اقدام به تربیت و وکیل پایه یک دادگستری می نماید. همچنین؛ در طی این سالیان کانون وکلای دادگستری در راستای مشاوره حقوقی، خدمات وکالت تسخیری و معاضدتی خدمات ارزنده ای به شهروندان و جامعه کشورمان ارائه نموده است. شاید این سوال مطرح شود، آیا کانون وکلای دادگستری تنها نهاد صدور مجوز وکالت در ایران محسوب می شود؟ در سال های اخیر و به موجب قوانین خاص نهادی زیر نظر قوه قضاییه تحت عنوان مرکز امور مشاوران قوه قضاییه اقدام به صدور مجوز وکالت پایه یک در محاکم دادگستری می نماید. از دیدگاه ما کانون وکلای دادگستری همچنان معتبرترین و مستقل ترین نهاد به منظور صدور پروانه وکالت پایه یک دادگستری است.

 

بیشتر بدانید: بار اثبات اتهام با چه مرجعی است؟سوال بعدی که باید به آن پاسخ داده شود اینکه، آیا به غیر از دو نهاد فوق، نهاد دیگری حق صدور مجوز وکالت دادگستری را دارد؟
همانطور که در بالا اشاره کردیم؛ به غیر از کانون وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران قوه قضاییه نهاد دیگری حق صدور مجوز وکالت در دادگستری را نخواهد داشت، افراد دارای مجوز معتبر از سوی دو نهاد فوق می توانند در محاکم دادگستری وکالت نمایند. سوال بعدی اینکه مداخله افراد غیر وکیل در امور وکالتی چه ضمانت اجرایی دارد؟ به موجب قانون وکالت مصوب ۱۳۱۵ مداخله افراد غیر وکیل در امور وکالتی دارای ضمانت اجرای کیفری خواهد بود. در صورتی که افراد فاقد پروانه وکالت از سوی کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه در امور وکالتی مداخله نمایند مجرم محسوب و از سوی دادستانی قابل تعقیب کیفری می باشند.

 

بیشتر بدانید: آخرین دفاع چیست؟متهم به چه کسی می گویند؟
برای دستیابی به پاسخ پرسش اخیر باید به مقررات قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ مراجعه نمود. از منظر علم حقوق متهم به کسی گفته می شود، که پس از انجام تحقیقات مقدماتی اتهام متوجه وی تشخیص داده شده است است و پس از تفهیم  اتهام قرار تامین کیفری نیز در خصوص وی صادر می شود. نکته مهم که باید بدانید این که، صرف شکایت علیه یک شخص وی را در مقام متهم قرار نمی‌دهد و به کار گیری عنوان متهم در این خصوص صحیح نخواهد بود.
شاید برای شما این سوال پیش آید، تا زمانی که تفهیم اتهام صورت نگرفته و قرار تامین کیفری صادر نشده است از چه اصطلاحی استفاده نماییم؟ به تعبیر بهتر اصطلاح صحیح حقوقی در این خصوص چیست؟ اصطلاح صحیح حقوقی در خصوص شخصی که هنوز تفهیم اتهام نشده و قرار تامین کیفری در خصوصش صادر نشده است طرف شکایت یا مشتکی عنه می باشد.

 

بیشتر بدانید: آیا تعقیب مجدد متهم امکان پذیر است؟۳ . سوال دیگری که باید در اینجا مطرح و به آن پاسخ دهیم اینکه، در رسیدگی های قضایی متهم می تواند از حضور چند وکیل دادگستری استفاده نماید؟
به منظور پاسخ به پرسش اخیر باید مرحله دادسرا و تحقیقات مقدماتی  را از مرحله رسیدگی در دادگاه تفکیک نمود. در مرحله دادسرا متهم می تواند دو وکیل دادگستری داشته باشد، اما حضور فیزیکی یک وکیل در جلسات مربوط به بازپرسی و مراجعه حضوری مجاز خواهد بود. اما در مرحله دادگاه قضیه کمی متفاوت است؛ توضیح اینکه، در دادگاه های کیفری مختلف تعداد وکلای متهم نیز می تواند متفاوت باشد. در دادگاه کیفری دو متهم می تواند از حضور دو وکیل دادگستری استفاده نماید، اصولاً در دادگاه کیفری یک حضور سه وکیل دادگستری به منظور دفاع از متهم مجاز است، در دادگاه انقلاب اسلامی در صورتیکه رسیدگی با تعدد قاضی باشد (سه قاضی) متهم می تواند سه وکیل دادگستری داشته باشد.

 

بیشتر بدانید: دفاع از متهم به نشر اکاذیب چگونه است؟سوال دیگری که  مناسبت است در اینجا مطرح و به آن پاسخ دهیم اینکه، حقوق دفاعی متهم در مرحله دادسرا چه تفاوتی با مرحله رسیدگی در دادگاه دارد؟
اصولاً متهم در مرحله دادسرا و تحقیقات مقدماتی از حقوق دفاعی محدوده تری برخوردار است. به نحوی که وکلای دادگستری به منظور دفاع  در مرحله دادسرا از اختیارات قانونی کمتری برخوردار می باشند. شاید علت این امر ویژگیهای تفتیشی، غیرعلنی و محرمانه بودن تحقیقات مقدماتی در دادسرا است. اما زمانی که پرونده به دادگاه ارسال می شود وکلای دادگستری می توانند در پرونده های کیفری دفاع تمام عیار از متهم ارائه دهند. چرا که کلیه موانع و محدودیت های دفاعی که سابقاً در در مرحله دادسرا برقرار شده بود در مرحله دادگاه برطرف خواهد شد.
شاید برای شما این سوال پیش آید برخی از محدودیت های دفاع از متهم در دادسرا و تحقیقات مقدماتی چیست؟
برای مثال در برخی از موارد مقرر قانونی مقام قضایی دادسرا می تواند، از دست رسی متهم یا وکیل وی به اوراق پرونده جلوگیری نماید. همچنین در برخی از جرایم متهم می تواند، وکیل خود را از بین وکلای  مورد تایید ریاست قوه قضاییه انتخاب کند. محدودیت اخیر باعث می‌شود، متهم از خدمات وکالتی بسیاری از وکلای متخصص دادگستری محروم شود. پس در انتهای این غ دانستیم، وکلای دادگستری در مرحله رسیدگی در دادگاه از آزادی عمل بیشتری به منظور دفاع از حقوق متهم برخوردار هستند. همچنین محدودیت های دفاعی در دادسرا با ارجاع پرونده به دادگاه برطرف خواهد شد.

 

بیشتر بدانید: چه مواردی را متهم باید دقت نماید؟


۴ . سوال آخر که باید به آن پاسخ دهیم اینکه، به منظور دفاع از حقوق متهم به کدام دفتر وکالت مراجعه نماییم؟
گروه وکلای رسمی متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن دانش و تجربه در حوزه دفاع از متهم در پرونده های کیفری می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. شما می‌توانید با مراجعه حضوری به دفتر وکالت گروه وکلای واقع در تهران و دیگر شهرها از کلیه خدمات وکالتی ما برخوردار شوید. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای رسمی به منظور دفاع از حقوق متهم به شرح زیر است:
بررسی دقیق  اسناد و مدارک مربوط به پرونده و ارائه مشاوره تخصصی، تنظیم لایحه دفاعیه توسط وکلای متخصص،قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق شما در دادسرا، دادگاه و سایر مراجع قانونی
شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای بگیرید تماس بگیرید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی تهران
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره