وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | مطالبه خسارت از قاضی

22 /07 /1399
مدیر سایت
مقالات حقوقی
174

مطالبه خسارت از قاضی
در این مطلب سعی داریم به صورت خلاصه با موضوع مطالبه خسارت از قاضی همراه شما عزیزان باشیم. انسان ها همه روزه در راستای پیشبرد اهداف تعیینی خود بایستی در حال تصمیم‌گیری باشند و این تصمیمات و نظرات صادره از سوی افراد در جامعه، ممکن است منجر به اشتباهاتی شود و این امر اجتناب‌ناپذیر است. در سیستم حقوقی، قضات و عوامل دیگر دادگستری نیز از این اشتباهات مبرّی نیستند و هرگونه اشتباهی از جانب ایشان، با اعمال قوانینی می‌تواند منجر به جبران خسارت شود و این خسارات اعم از مادی و معنوی باید جبران گردد. تا از آثار فاسد در جامعه و نظام جلوگیری شود. بدین ترتیب در قانون اساسی کشور و قوانین خاص مربوط به نظارت بر رفتار قضات این جبران خسارت پیش بینی شده است که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.
همچنین ممکن است قضات دادگستری، در تصمیم گیری مرتکب تخلفاتی شوند که محکومیت نیز در پی داشته باشند. به هر حال، نکته‌ی مهم آن است که پس از اعلام تخلفات قاضی و محکومیت ایشان، باید آگاه باشیم که روند دادرسی و رأی صادره در خواسته‌ی خود به چه شکل بوده و آیا تغییراتی خواهد کرد یا خیر، به طور مثال در صورت شکایت انتظامی از قاضی و دریافت محکومیت انتظامی موضوع از موارد اعاده دادرسی، اعمال ماده 477 و... نمی باشد و رای صادره قطعی و پابرجا خواهد ماند.
جهت یافتن پاسخ سوالات خود با تیم تحریریه گروه وکلای رسمی همراه باشید.

بیشتر بدانید: گزارش تخلف قاضی

آیا می‌توان بابت اشتباه قاضی از او خسارت گرفت؟
با شکایت از قاضی، می‌توان قاضی پرونده را تغییر داد؟
اثر شکایت از قاضی در پرونده چه خواهد بود؟
نحوه‌ی جبران خسارت قاضی به چه شکل خواهد بود؟
آیا دولت خسارت ناشی از اشتباه قاضی را جبران می‌کند؟
چگونه از قاضی خسارت بگیریم؟

مطابق موازین اسلامی و قانون اساسی، درصورتی که قاضی پرونده مرتکب  اشتباهی شود که ناشی از زیر پا گذاشتن قوانین و آیین نامه ها و دیگر موضوعات باشد و دادخواه از وی شکایت نموده و رأی علیه قاضی صادر گردد، می‌تواند با در دست داشتن مدارک کافی به دادگاه عمومی مراجعه نموده و خسارات خود را جبران نماید.
بطوریکه در اصل ۱۷۱ قانون اساسی گفته شده است: «هرگاه در اثر تقصیر یا اشتباه قاضی در موضوع یا در حکم یا در تطبیق حکم بر مورد خاص، ضرر مادی یا معنوی متوجه کسی گردد در صورت تقصیر، مقصر بر طبق موازین اسلامی ضامن است و در غیر این صورت، خسارت به وسیله دولت جبران می‌شود و در هر حال، از متهم اعاده حیثیت می گردد.»
مطالبه خسارت از قاضی شرایط خاص و منحصر به فردی دارد که بهتر است افراد جهت طرح اینگونه دعاوی حتماً با وکیل دادگستری مشاوره اخذ نمایند.

بیشتر بدانید: نمونه شکایت از قاضی در دادسرای انتظامی قضات

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده ماده 30 قانون نظارت بر رفتار قضات چیست؟
1- ارائه اصل کارت ملی جهت احراز هویت
2- درخواست متقاضی با عنوان ریاست محترم دادگاه عالی انتظامی قضات
الف- موضوع درخواست اعمال ماده 30 قانون نظارت بر رفتار قضات
ب- دلایل خسارت وارده - مشخصات قاضی یا قضات طرف شکایت از قبیل نام و نام خانوادگی - سمت قاضی و شهر محل قضاوت
3- کپی رای صادره توسط قاضی مذکور
4- کپی کارت ملی متقاضی
5- آدرس کامل و تلفن تماس متقاضی
 

بیشتر بدانید: برای شکایت از قاضی به کجا مراجعه کنیم؟


حال فرض نمایید یک قاضی متخلف و یا دارای اشتباه، در شکایت از وی محکوم شده باشد، سؤال آن است که آیا این محکومیت تأثیری در پرونده‌ی دادخواه خواهد داشت؟
آثاری سلبی در هنگام شکایت از قاضی وجود دارد. به طور کلی محکوم شدن قاضی، روند دادرسی را متوقف نخواهد کرد، علی الاصول موجب تغییر رأی نخواهد شد و قاضی پرونده را تغییر نخواهد داد. گرچه اثبات تخلفات و اشتباهات قاضی موجب محکومیت و مجازات خواهد شد اما روند رسیدگی و رأی به قاعده‌ی خود خواهد ماند البته در خصوص این موضوع بین شکایت انتظامی که در ذیل بدان اشاره می گردد و شکایت کیفری تفاوت هایی وجود دارد.

بیشتر بدانید: تخلفات انتظامی قضات

آثار سلبی شکایت انتظامی از قاضی چیست؟
۱- شکایت انتظامی تأثیری در نوع و نحوه رسیدگی پرونده دادرسی مطروحه در دادسرای عمومی و انقلاب و یا دادگاه حقوقی و کیفری مربوطه و همچنین در رأی و تصمیمات اتخاذشده در آن ندارد.
۲- شکایت انتظامی از جهات اعاده دادرسی عادی موضوع ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری و همچنین تجویز اعاده دادرسی فوق العاده (خاص) موضوع ماده ۴۷۷ قانون مزبور محسوب نمی شود.
۳- شکایت انتظامی قضات از جهات رد دادرس پرونده موضوع ماده ۹۱ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی، ماده ۸ قانون امور حسبی و ماده ۴۲۱ قانون آیین دادرسی کیفری نبوده و به استناد آن نمی توان پرونده دادرسی را از یک قاضی اخذ و به قاضی دیگر ارجاع نمود.

بدین ترتیب با شکایت انتظامی از قاضی به نتایجی از قبیل دادخواهی سیستماتیک و جلوگیری از فساد دادگستری و محکوم کردن قاضی متخلف و اجرای مجازات مناسب درصورت ارتکاب جرم ایشان و حتی الامکان أخذ خسارات وارده در پرونده خواهیم رسید. اما این موارد موجب نمی‌شود که با استناد به آن بتوان در رسیدگی تأثیر گذاشت و یا قاضی مورد نظر را تغییر داد و یا رأی أخذ شده را به شکل دیگر درآورد.

بیشتر بدانید: وکیل شکایت از قاضی


متأسفانه در نظام ما، به دلایل مختلفی با وجود سخت‌گیری‌هایی در قانون و آیین نامه‌ی نظارت بر رفتار قضات، کمتر دیده می‌شود که کسی از تخلفات و جرایم و اشتباهات محرز قاضی آگاه شده و پیگیری نماید و رفتار وی را مورد  اعتراض قرار دهد. این مسئله به تنهایی موجب سوء استفاده‌های گسترده‌ی قضات از دادخواهان شده و رفتار نامناسب و زورگویی‌ها خواهد شد.
به نظر می‌رسد اگر آحاد جامعه در صورت مواجهه با این قضایا، زمینه‌ی شکایت مناسب از قاضی را فراهم آورند، گسترش عدالت در جامعه تضمین شده و ناامیدی از سیستم بهبود خواهد یافت.
مخاطبین محترم می‌توانند با تماس با گروه وکلای رسمی مشاوره‌ی لازم را در این خصوص داشته باشند و درصورت نیاز از قضات دادگستری شکایت نموده و خسارات وارده را جبران نمایند.
برای کسب اطلاعات بیشتر و انعقاد قرارداد با وکلای متخصص در این حوزه با ما در تماس باشید.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره