وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | دفاع در پرونده کیفری

30 /07 /1399
مدیر سایت
مقالات کیفری
329

دفاع در پرونده کیفری
با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی در این مطلب به تفاوت پرونده های حقوقی و کیفری می پردازیم. چراکه تفکیک این دعاوی آثار متفاوتی را به همراه دارد و در مواردی به دلیل عدم اطلاع اشخاص موجبات ورود خسارت به آنها را به همراه خواهد داشت.
فلذا در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای رسمی تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان دفاع در پرونده کیفری خواهیم پرداخت. قبل از شروع بحث باید یادآوری کرد: امر دفاع در پرونده های قضایی در تخصص وکلای رسمی دادگستری است. سعی نمایید، پیش از هرگونه اقدام حقوقی یا قضایی با وکلای رسمی دادگستری مشورت نمایید. مطمئن باشید، اقدامات خودسرانه و از روی ناآگاهی دست آوردی به غیر از اتلاف وقت و هزینه برای شما دربر نخواهد داشت. در صورتی که تا انتهای این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلا باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.
منظور از پرونده کیفری چیست؟
پرونده کیفری چه تفاوتی با پرونده حقوقی دارد؟
چگونه می توان در پرونده های کیفری دفاع نمود؟
متخصصین حوزه دفاع در پرونده های کیفری چه کسانی هستند؟
دفاع در پرونده کیفری را به کدام وکیل دادگستری بسپاریم؟
هزینه وکالت در پرونده کیفری چقدر است؟

بیشتر بدانید: راهکار اشتباه در ارائه عنوان شکوایه چیست؟

منظور از پرونده کیفری چیست؟
به طور کلی دعاوی و پرونده های مطروحه در دادگستری ایران به دو حوزه کیفری و حقوقی تقسیم می شود.  در موارد ارتکاب اعمال مجرمانه پرونده های کیفری مطرح خواهد شد. توضیح اینکه، در هر جامعه ای امکان تحقق اعمال مجرمانه وجود دارد، جامعه ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. در صورتی که یک شخص مرتکب رفتاری شود که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است، از سوی مدعی العموم تحت تعقیب قانونی و کیفری قرار خواهد گرفت. تعقیب کیفری می تواند با شکایت شاکی یا از طرق قانونی دیگر نظیر اطلاع مدعی العموم (دادستان) از وقوع اعمال مجرمانه انجام گیرد. اصولا مرجع تعقیب و تحقیق در پرونده های کیفری دادسرا خواهد بود. پس از تشکیل پرونده کیفری در دادسرا مقام قضایی (اصولا بازپرس یا دادیار) تحقیقات مقدماتی شامل: تحقیق از شاکی، تحقیق از متهم، تحقیق از شهود، تحقیق از مطلعان، تحقیق از کارشناسان، بررسی اسناد و مدارک و سایر ادله را شخصا یا از طریق ضابطین دادگستری آغاز می کنند. پس از آنکه تحقیقات مقدماتی به پایان رسید، مقامات قضایی دادسرا اقدام به اتخاذ تضمیم نهایی می کنند. در صورتی که مجرمیت متهم احراز شود، تصمیم نهایی دادسرا صدور قرار جلب به دادرسی، کیفرخواست و نهایتا ارسال پرونده به دادگاه خواهد بود. چنانچه مجرمیت احراز نگردد، اصولاً پرونده منتج به صدور قرار منع تعقیب خواهد شد.

بیشتر بدانید: وکیل مطالعه پرونده کیفری

آیا با اتخاذ تصمیم نهایی از سوی دادسرا روند قانونی رسیدگی به پرونده کیفری به اتمام می رسد؟
پاسخ این سوال منفی است. همانطور که در بالا اشاره شد، پس از خاتمه تحقیقات مقدماتی و احراز مجرمیت از سوی دادسرا پرونده به منظور رسیدگی و صدور حکم به دادگاه کیفری ارسال می شود‌. پرونده ابتدا از سوی دادگاه نخستین که بر حسب مورد می تواند دادگاه کیفری ۲ ، دادگاه کیفری ۱ ، دادگاه انقلاب، دادگاه نظامی و دادگاه اطفال باشد ارسال خواهد شد. پس از رسیدگی دادگاه بدوی نیز امکان طرح پرونده کیفری در مرجع تجدیدنظر ممکن خواهد بود، مرجع تجدیدنظر بر حسب مورد می تواند دادگاه تجدیدنظر استان، دیوان عالی کشور یا دادگاه تجدیدنظر نظامی باشد.

بیشتر بدانید: کیفرخواست چیست؟

پرونده کیفری چه تفاوتی با پرونده حقوقی دارد؟
در بالا با مفهوم پرونده کیفری و روال قانونی رسیدگی به پرونده های کیفری آشنا شدیم.  در ادامه با تیم تحریریه گروه وکلای رسمی باشید تا بدانید، پرونده های کیفری چه تفاوتی با پرونده های حقوقی دارد.
همانطور که در بند یک اشاره کردیم، در دادگستری ایران پرونده های قضایی به حقوقی و کیفری تقسیم می شود. پرونده های حقوقی به موجب دادخواست مطرح شده و رسیدگی به آن در دادگاه های حقوقی انجام می گیرد. دادخواست برگه ای است که با رعایت قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی تنظیم و تقدیم دادگاه می شود.  اما سوال اساسی این است پرونده های حقوقی چه تفاوتی با پرونده های کیفری دارد؟ در پرونده های حقوقی صحبت از اعمال مجرمانه نیست. در واقع طرفین پرونده مرتکب فعل یا ترک فعل مجرمانه نشده اند و دادگاه حقوقی نیز به امور کیفری رسیدگی نمی نماید. در دادگاه حقوقی به امور غیر کیفری نظیر: مطالبات حقوقی اشخاص از یکدیگر، اختلافات و عدم انجام تعهدات ناشی از قراردادهای حقوقی، خرید و فروش ملک، خرید و فروش خودرو، شرکت های تجاری امور مربوط به شرکت ها، اسناد تجاری و اموری از این قبیل می پردازد.

بیشتر بدانید: وکیل متهم

دفاع در پرونده های کیفری به چه کیفیتی خواهد بود؟
دفاع در پرونده های کیفری متناسب با عنوان اتهامی و ادله و مدارک موجود در آن متفاوت خواهد بود. همچنین این امکان وجود دارد، در پرونده های کیفری با عنوان اتهامی مشابه مسیر دفاع متفاوت و متغیر باشد. به طور کلی و با توجه به ادله و مدارک موجود در پرونده های کیفری دفاع در این پرونده ها می تواند در مسیر برائت متهم، تخفیف مجازات، تعلیق مجازات، تعویق مجازات، عفو و آزادی مشروط و... باشد.

بیشتر بدانید:ایرادات کیفرخواست چیست؟

متخصصین حوزه دفاع در پرونده های کیفری چه کسانی هستند؟
وکلای رسمی دادگستری متخصصین حوزه دفاع در پرونده های کیفری می باشند. وکلای رسمی دادگستری با داشتن دانش و تجربه می توانند در پرونده های کیفری از تضییع حقوق قانونی شما جلوگیری نمایند. نکته ی مهمی که باید به آن توجه نمایید اینکه، هر دانش آموخته یا فارغ التحصیل رشته حقوق وکیل دادگستری محسوب نمی شود. وکیل رسمی دادگستری باید دارای مجوز و پروانه وکالت پایه یک دادگستری از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه باشد. به استثنای افراد دارای پروانه معتبر هیچ فرد دیگری نمی تواند در امور وکالت در دادگستری مداخله نماید. این موضوع از چنان اهمیتی برای قانونگذار ایران برخوردار بوده که هر گونه مداخله افراد غیر وکیل در امور وکالتی و قضایی را جرم کیفری دانسته و برای آن مجازات تعیین نموده است.

بیشتر بدانید: اعتبار اقرار در امور کیفری چگونه است؟

در پرونده های کیفری وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
شما می توانید، با گروه وکلا تماس بگیرید. گروه وکلای رسمی متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن دانش و تجربه به منظور دفاع در پرونده های کیفری می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلا به شرح ذیل است:
مطالعه دقیق پرونده و ارائه مشاوره تخصصی، تنظیم شکواییه توسط وکلای متخصص، تنظیم لایحه دفاعیه توسط وکلای متخصص، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در پرونده های کیفری
شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با ما تماس بگیرید.

 


روابط عمومی گروه وکلای رسمی تهران
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره