وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | دفاع در پرونده کلاهبرداری

06 /08 /1399
مدیر سایت
مقالات کیفری
322

دفاع در پرونده کلاهبرداری
با سلام ودرود بر شما دوستان و همراهان گرامی در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلا تنظیم و ارائه می گردد، به بررسی یکی از موضوعات حقوق کیفری با عنوان دفاع در پرونده کلاهبرداری خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.
منظور از کلاهبرداری چیست؟
انواع کلاهبرداری در نظام حقوقی ایران کدام است؟
دفاع در پرونده های کلاهبرداری چگونه است؟
چگونه در پرونده کلاهبرداری دفاع کنیم؟
به منظور دفاع در پرونده های کلاهبرداری وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

بیشتر بدانید: انتقال مال غیر

منظور از کلاهبرداری چیست؟
از منظر علمای حقوق جزای اختصاصی کلاهبرداری یکی از جرایم علیه اموال و مالکیت است و مرتکبین آن به اصطلاح مجرمین یقه سفید خوانده می شوند. شخص کلاهبردار با توسل به وسایل ساختگی و متقلبانه یا مانورهای فریبنده موجبات اغفال و فریب قربانی جرم را فراهم می‌کند، و از این طریق مال متعلق به وی را به نفع خود یا شخص مدنظرش تصاحب می نماید. در نظام حقوقی ایران رکن قانونی بزه کلاهبرداری ماده اول لایحه تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام است. بر اساس ماده مزبور (هر کس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکت ها یا تجارت خانه ها یا کارخانه ها یا موسسات موهوم آیا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیر واقع امیدوار نماید یا از حوادث و پیشامدهای غیر واقع بترساند ایا اسم یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل مذکور یا وسایل تقلبی دیگر وجوه یا اموال یا اسناد یا حواله جات یا قبوض یا مفاصای حساب یا امثال آنها تحصیل کرده از این راه مال دیگری را ببرد کلاهبردار محسوب می شود). بر اساس ماده فوق برای آنکه شخص مرتکب بزه کلاهبرداری شود، توسل به وسایل ساختگی یا مانورهای فریبنده، به منظور اغفال و فریب قربانی جرم لازم و ضروری است. در حقیقت؛ رکن مادی بزه کلاهبرداری بدون به کارگیری وسایل ساختگی و مانورهای تقلبی تحقق پیدا نمی نماید. برای مثال؛ در صورتی که شخص الف به صرف گفتن دروغ ساده مال متعلق به دیگری را ببرد، عمل وی نمی تواند مشمول عنوان کلاهبرداری باشد. با ذکر مثالی موضوع را روشن می‌کنیم. فرض کنید شخص الف با تاسیس یک دفتر و به کارگیری مانورهای متقلبانه این طور وانمود کند، دارای مجوز فروش خودرو از یک  کارخانه  ساخت خودرو در کشور است.از این راه با جلب اعتماد مراجعه کنندگان مبالغی را به منظور پیش پرداخت از آنها دریافت نماید و سپس نیز متواری شود. به طور قطع عمل شخص الف منطبق با بزه کلاهبرداری خواهد بود. اما در صورتی که شخص الف به صرف گفتن یک دروغ ساده  (بدون انجام مانورهای متقلبانه) از ساده لوحی طرف مقابل استفاده کند و مبالغی را به عنوان پیش پرداخت تحویل خودرو از وی دریافت نماید و سپس متواری شود، انطباق عمل شخص الف با بزه کلاهبرداری سخت و تا حدودی بعید است. البته این امکان وجود دارد، رفتار شخص الف با عناوین جزایی دیگر قابل انطباق باشد.

بیشتر بدانید: مجازات رمالی و فالگیری چیست؟

انواع کلاهبرداری در نظام حقوقی ایران کدام است؟
بر اساس مقررات لایحه تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام و قانون جرایم رایانه ای  کلاهبرداری سه نوع خواهد بود.
کلاهبرداری ساده
کلاهبرداری مشدد
کلاهبرداری رایانه ای
توضیح اینکه، در صورتی که شخص کلاهبردار بدون استفاده از رسانه های جمعی یا نقطه در جمع یا به کارگیری  عناوین دولتی مرتکب بزه کلاهبرداری شود؛ عمل وی منطبق با کلاهبرداری ساده است. در صورتی که کلاهبردار از طریق نطق در جمع یا رسانه های جمعی یا به کارگیری عناوین دولتی مرتکب بزه کلاهبرداری شود، عمل وی  کلاهبرداری مشدد خواهد بود. نکته مهم اینکه، مجازات کلاهبرداری مشدد سنگین تر از مجازات کلاهبرداری ساده است. مورد آخر کلاهبرداری رایانه‌ای است. با توجه به گسترش روزافزون شبکه های اجتماعی و به کارگیری اینترنت در امور مختلف زندگی از سوی شهروندان کلاهبرداری می تواند در بستر فضای مجازی و رایانه ای نیز تحقق یابد. تیم تحریریه گروه وکلا در خصوص کلاهبرداری رایانه ای مطالب متعددی را تنظیم و در همین صفحه ارائه نموده است. شما می توانید؛ به منظور کسب اطلاعات بیشتر به مطالب پیشین مراجعه نمایید.

بیشتر بدانید: وکیل دادسرای جرایم رایانه ای

دفاع در پرونده های کلاهبرداری به چه کیفیتی خواهد بود؟
پیش از آنکه در خصوص این پرسش توضیح دهیم خوب است بدانید؛ مطالعه مطالب کوتاه و کاربردی در فضای مجازی و سایت های حقوقی شما را تبدیل به یک وکیل حرفه ای دادگستری نخواهد کرد. سعی کنید؛ پیش از هر گونه اقدام دفاعی در پرونده های مربوط به کلاهبرداری به دفاتر وکلای رسمی دادگستری مراجعه نمایید. با کسب مشورت یا اعطای وکالت به وکلای رسمی دادگستری از خدمات حقوقی آنان در زمینه دفاع در پرونده‌های کلاهبرداری بهره مند شوید.
وکلای رسمی دادگستری با داشتن دانش و تجربه به منظور دفاع در پرونده های مربوط به کلاهبرداری از تضییع حقوق قانونی شما جلوگیری خواهد نمود. اصولاً کیفیت دفاع در پرونده های مربوط به کلاهبرداری تخصصی و با وارد آوردن ایراد به عناصر قانونی، معنوی و ماده جرم امکان پذیر خواهد بود. این مهم مستلزم داشتن دانش، تجربه و سالها ممارست و مطالعه در متون حقوق کیفری می باشد. یک بار دیگر تکرار و تاکید می‌کنیم؛ وکلای رسمی دادگستری از متخصصین حوزه دفاع در مراجع قضایی از حقوق شهروندان به حساب می آیند،پس با مراجعه به دفاتر وکلای رسمی دادگستری زمان برخورداری از خدمات حقوقی تخصصی از تضییع حقوق قانونی خود پیشگیری نمایید.

بیشتر بدانید: کلاهبرداری مشدد چیست؟

به منظور دفاع در پرونده های کلاهبرداری وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
گروه وکلای رسمی متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن دانش و تجربه به منظور دفاع در پرونده های مربوط به کلاهبرداری می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. شما می توانید، کلیه امور حقوقی خود به منظور دفاع در پرونده های کلاهبرداری را به وکلای متخصص ما بسپارید. وکلای ما در چارچوب قانون از هیچ تلاشی در راستای احقاق حقوق قانونی شما کوتاهی نخواهند کرد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای رسمی در پرونده های مربوط به کلاهبرداری به شرح زیر است:
بررسی دقیق اسناد و مدارک مربوط به پرونده و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکلای متخصص، تنظیم شکوائیه در پرونده های مربوط به کلاهبرداری توسط وکیل متخصص، تنظیم لایحه دفاعیه در مرحله دادسرا و دادگاه در پرونده های مربوط به کلاهبرداری توسط وکیل متخصص، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در پرونده های کلاهبرداری در مرحله دادسرا و دادگاه
امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلا تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با ما در ارتباط باشید.
 

مطالب مرتبط

* کلاهبرداری و مجازات جرم کلاهبرداری

* شرایط کلاهبرداری چیست؟

* دفاع در کلاهبرداری از شخص حقوقی چگونه است؟

* شرایط کلاهبرداری چیست؟

* بهترین وکیل کلاهبرداری اینترنتی

 


روابط عمومی گروه وکلای رسمی تهران
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره