وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | وکیل اثبات مالکیت

10 /08 /1399
مدیر سایت
مقالات حقوقی
328

وکیل اثبات مالکیت
با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیزدر این مطلب پیش که توسط وکیل پایه یک دادگستری در تیم تحریریه گروه وکلا تهیه، تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان وکیل اثبات مالکیت خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.
دعوی اثبات مالکیت چیست؟
نمونه دادخواست اثبات مالکیت چگونه است؟
رسیدگی به دعوی اثبات مالکیت در صلاحیت کدام دادگاه قرار دارد؟
به منظور طرح دعوی اثبات مالکیت به کجا مراجعه کنیم؟

بیشتر بدانید: شیوه صحیح طرح دعوی اثبات مالکیت چگونه است؟

منظور از دعوی اثبات مالکیت چیست؟
در مواردی این امکان وجود دارد، ملکی که فاقد سابقه ثبت در اداره ثبت اسناد و املاک می باشد (ملکی سند رسمی ندارد) مورد معامله و انتقال نظیر خرید و فروش یا صلح واقع شود. چنانچه پس از انعقاد معامله منتقل کننده مالکیت خریدار را به رسمیت نشناسد و به نوعی از تحویل ملک امتناع کند، خریدار میتواند اقدام به طرح دعوی به خواسته اثبات مالکیت و الزام به تحویل ملک نماید. نکته مهمی که باید دقت کنید اینکه، دعوی اثبات مالکیت صرفاً در خصوص املاک بدون سابقه ثبتی (ملکی که سند رسمی ندارد) قابل طرح خواهد بود. با ذکر مثالی موضوع را روشن می‌کنیم. شخص الف به موجب مبایعنامه عادی (نظیر آنچه که در دفاتر مشاور املاک بین طرفین تنظیم می شود) ملک فاقد سابقه ثبتی و سند رسمی مالکیت را از شخص ب  خریداری می‌کند. در صورتی که شخص ب مالکیت شخص الف را به رسمیت نشناسد و از تحویل ملک امتناع نماید شخص الف با استناد به مبایعه نامه عادی و اسناد واریز وجه می تواند دعوی اثبات مالکیت را به منظور شناسایی مالکیت خود در خصوص ملک خریداری شده طرح نماید.
در ادامه مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای رسمی باشید تا در این خصوص بیشتر توضیح دهیم.

بیشتر بدانید: اماره تصرف چیست؟

دعوی اثبات مالکیت در خصوص کدام اموال قابل طرح است؟
دعوی اثبات مالکیت صرفاً در خصوص اموال غیر منقول (ملک فاقد سابقه ثبتی در اداره ثبت اسناد و املاک) قابل طرح خواهد بود. توضیح اینکه، اموال منقول نظیر خودرو و همچنین اموال غیر منقول دارای سابقه ثبتی در اداره ثبت اسناد و املاک (ملک دارای سند رسمی) نمی تواند موضوع دعوی اثبات مالکیت قرار گیرد.

آیا در خصوص ملک دارای سابقه ثبتی (منظور ملکی است که سند رسمی مالکیت دارد) می توان دعوی اثبات مالکیت مطرح نمود؟
همانطور که در بالا گفتیم طرح دعوی اثبات مالکیت در خصوص املاک فاقد سابقه ثبتی امکان پذیر می باشد. در صورتی که ملک دارای سابقه ثبتی در اداره ثبت اسناد و املاک باشد طرح دعوی اثبات مالکیت مورد پذیرش دادگاه قرار نخواهد گرفت. زیرا به موجب مقررات قانون ثبت مصوب ۱۳۱۰ مالک رسمی ملک شخصی است که ملک در اداره ثبت اسناد و املاک به نام وی به ثبت رسیده و سند مالکیت نیز برای وی صادر شده است.

بیشتر بدانید: چه راهی برای اثبات مالکیت زن بر جهیزیه وجود دارد؟

در خصوص املاک دارای سابقه ثبتی چه دعاوی قابل طرح خواهد بود؟
در خصوص املاک دارای سابقه ثبتی دعوی الزام به تنظیم سند رسمی انتقال قابل طرح است. فرض کنید، شخص الف ملک دارای سابقه ثبتی و سند رسمی مالکیت را به موجب مبایعنامه عادی از شخص ب خریداری نماید. در صورتی که شخص ب از انجام تعهدات خود مبنی بر تنظیم سند رسمی انتقال امتناع نماید، خریدار می تواند با اقامه دعوی به خواسته الزام به تنظیم سند رسمی انتقال و الزام به تحویل مبیع حقوق قانونی خود را استیفا کند.
رسیدگی به دعوی اثبات مالکیت در صلاحیت کدام دادگاه قرار دارد؟
بر اساس مقررات قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی رسیدگی به دعاوی غیر منقول در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع مال غیر منقول است. برای مثال اگر ملک موضوع دعوی اثبات مالکیت در حوزه قضایی تهران باشد، رسیدگی به این دعاوی در صلاحیت دادگاههای حقوقی تهران است. اگر ملک در حوزه قضایی شهر تبریز باشد، رسیدگی به این دعوی در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی شهر تبریز خواهد بود.

به منظور دعوی اثبات مالکیت به کجا مراجعه کنیم؟
طرح یک دعوی حقوقی با تقدیم دادخواست عدم رعایت تشریفات مقرر در قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب ممکن خواهد بود. در حال حاضر می توانید، به منظور ثبت دادخواست حقوقی خود به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی واقع در هر یک از نقاط ایران مراجعه کنید. پس از آن که دادخواست شما از طریق دفاتر مربوطه ثبت گردید، پرونده به منظور رسیدگی به دادگاه صلاحیتدار ارسال خواهد شد.البته توصیه و تاکید می‌کنیم؛ تنظیم دادخواست حقوقی خود را به وکلای رسمی دادگستری بسپارید. در صورتی که دادخواست حقوقی شما صحیح و منطبق بر موازین قانونی تنظیم شده باشد، درصد پیشرفت کار و موفقیت شما بسیار زیاد است. اما چنانچه درخواست شما به صورت اشتباه و بدون رعایت مقررات قانونی تنظیم شود، قطعاً در دعوی طرح شده شکست خواهید خورد. بهترین سرمایه گذاری برای شما این است، پیش از طرح دعوی اثبات مالکیت به دفتر وکلای رسمی دادگستری مراجعه کنید و پس از اخذ مشورت دست ‌کم تنظیم دادخواست حقوقی خود را به وکیل رسمی دادگستری بسپارید.

بیشتر بدانید: شیوه صحیح طرح دعوی مالک ملک مشاعی

در دعوی اثبات مالکیت وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
شما می توانید با وکیل معتمد عضو کانون وکلای دادگستری تماس بگیرید. گروه وکلای رسمی متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و دیگر کانون های وکلای استانی با داشتن دانش و تجربه در دعاوی مربوط به اثبات مالکیت می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. وکلای ما از هیچ کوششی به منظور احقاق حقوق قانونی شما دریغ نخواهند کرد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلا به شرح زیر است:
 بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی، تنظیم دادخواست در کلیه دعاوی حقوقی و دیوان عدالت اداری، تنظیم شکواییه در کلیه امور کیفری، تنظیم لوایح حقوقی و کیفری، اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده و ارائه مشاوره، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در کلیه مراجع قضایی
امیدوارم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلا تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای رسمی تماس بگیرید.

 


روابط عمومی گروه وکلای رسمی تهران
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره