وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | آزار جنسی و تجاوز .. (معنای آزار جنسی)

05 /06 /1399
مدیر سایت
اخبار جدید
337

آزار جنسی و تجاوز .. (معنای آزار جنسی)

آزار جنسی و تجاوز .. (معنای آزار جنسی)

 

آزار جنسی شامل هر رفتار ناخواسته جنسی اعم از پیشنهادات جنسی ، رفتارهای کلامی یا غیر کلامی ، فیزیکی بر اساس کلیشه های جنسیتی است که عموما با هدف توهین ، تمسخر ، ترس یا سوء استفاده از مخاطب می شود . در اغلب موارد قربانیان این آزارها کودکان (افراد زیر ۱۸ سال) و بانوان می باشند که البته به معنای این نیست مردان هرگز قربانی آزارهای جنسی قرار نمی‌گیرند.

  

آزارهای جنسی از جمله مباحثی است که در سالهای اخیر در بسیاری از کشورها مورد توجه قانونگزاران و نهادهای مدنی قرار گرفته و با روشهای مختلف سعی در تقویت جامعه هدف این ناهنجاریهای اجتماعی و تشدید مجازات های بزهکاران دارند.  اگر چه در نظام حقوقی ایران متاسفانه تعریف دقیق و یا مصادیق مشخصی از آزار جنسی ارائه نشده است اما با این حال در مواد متعددی از قانون مجازات اسلامی به مساله آزار جنسی و حمایت از بزه دیدگان اشاره شده است .

 

به دلیل ضد انسانی و خلاف شرافت و کرامت انسانی بودن جرم تجاوز شدیدترین و سختگیرانه ترین مجازات ها برای جرم تجاوز درنظر گرفته شده است به نحوی که در اکثریت قریب به اتفاق نظام های حقوقی مجازات در مساله تجاوز بدون رضایت (تجاوز به عنف) شدیدترین مجازات را شاهد هستیم .
در نظام حقوقی ما برابر با بند ت و تبصره های ۱ و ۲ ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی مجازات تجاوز به عنف اعدام تعیین گردیده است . 

 

در سطح دوم مجازات های آزار جنسی مسائلی است که ریشه در فقه اسلام داشته و به رفتارهایی چون تقبیل ( بوسه) ، مضاجعه(در آغوش گرفتن ) یا عنوان کلی ارتباط نامشروع یا اعمال منافی عفت اختصاص داشته و مرتکب  به مجازات شلاق تا ۹۹ ضربه محکوم می‌شوند. البته در خصوص جرمی تحت عنوان قذف (دادن نسبت زنا به شخص) مجازات شرعی مشخص داریم.

 

شاید عمومی ترین و شایع ترین رفتار آزار دهنده مبتنی بر جنسیت که در قانون مجازات مورد جرم انگاری واقع گردیده است جرم موضوع ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی می باشد .
به موجب این ماده هر کس در اماکن عمومی یا معابر، متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شوون و حیثیت به آنان توهین نماید به حبس از دو تا شش ماه و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد .

 

برابر با ماده قانونی فوق الذکر هر گونه تعرض(دست درازی کردن، ایجاد مزاحمت فیزیکی و ...) مزاحمت (سلب جزئی از آزادی های فردی ) توهین( به کار بردن هر لفظ موهن و تحقیر کننده) حرکات و رفتارهای نامتعارف نسبت به بانوان مورد جرم انگاری واقع گردیده است . اگر چه مجازات قانونی به جهت گسترده بودن رفتارهای آزار دهنده قابل تفکیک نیست اما با وجود همین مقرره حداقل های حمایت قانونی را می‌توان از قربانیان آزارهای جنسی به عمل آورد .

 

متاسفانه علیرغم شیوع و گستردگی آزارهای جنسی ، به دلایل مختلف شاهد گزارش های بسیار اندکی از آزارها به مراجع انتظامی یا قضایی هستیم شاید عمده ترین دلیلی که میتوان بر عدم گزارش آزار دیدگان عنوان نمود مساله ترس است .
ترس از تحقیر یا سرزنش توسط اطرافیان ، ترس از دست دادن آبرو یا شغل و مناصب اجتماعی ، ترس از انتقام توسط آزاردهنده ، ترس از طرد شدن و ...

 

و اما کلام آخر :

 

- در برابر آزارهای جنسی به هیچ عنوان سکوت نکنید و از تمام ظرفیتهای خود در برابر آزارگر استفاده کنید .

 

- بر ترس های خود غلبه کنید و بدانید شما هرگز در برابر متجاوز تنها نخواهید بود . شخصی که باید بترسد شخص آزارگر است نه شخص قربانی !

 

- از خدمات مشاوره روانشناسی ، حقوقی و قضایی حتما استفاده کنید .

 

- پیام های آزاردهنده را در هر بستری که هست ذخیره نمایید.( پیامک، ایمیل، شبکه های اجتماعی و...) البته سعی کنید پاسخی ندهید .

 

- سعی کنید اگر رفتار آزار دهنده در حضور شاهد بود ، نام و آدرس یا تلفن شاهد را یادداشت کنید .

 

- اگر رفتار آزاردهنده دارای آثار جسمانی بود در کوتاهترین زمان پس از آزار، به پزشکی قانونی مراجعه کنید .

 

- در مواردی از ضبط صدا ، عکس ، فیلم میتوان به عنوان قرینه و اماره برای علم قاضی استفاده نمود اگر شرایط مهیا بود از این ابزارها استفاده کنید .
به خودتان اعتماد داشته باشید.

 

از خدمات وکیل و مشاور حقوقی و عنداللزوم روانشناسان استفاده کنید .

حسن زرگریان مقدم وکیل پایه یک دادگستری

 

 

روابط عمومی گروه وکلای رسمی تهران

برچسب:
جدید ترین خبر ها
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره