وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | وکیل در صادقیه

22 /07 /1399
مدیر سایت
مقالات حقوقی
168

وکیل در صادقیه
این موضوع که اشخاص تمایل دارند در نزدیکی محل سکونت خود از خدمات مشاوره و وکالت استفاده نمایند امری مشخص و محرز است با این مقدمه و با معرفی وکیل در صادقیه با موضوع الزام به تنظیم سند رسمی اجاره همراه شما عزیزان می شویم.
دعوای الزام به تنظیم سند رسمی اجاره از جمله دعاویی رایج فی مابین موجر و مستأجر می باشد و مستأجر با وجود مدارک دال بر تصرف و جواز آن، اقدام به طرح دعوای الزام به تتظیم اجاره نامه رسمی می نماید. بنابراین، قراردادهای اجاره ای که مشمول قانون موجر و مستاجر سال 1356 می گردند پس از انقضای مدت اجاره، مستاجر کماکان می تواند از ملک، کمال بهره برداری را داشته باشد.

قبل از ورود در ماهیت موضوع مواردی که می تواند مناسب برای دسترسی شما باشد را اعلام میداریم که عبارت اس از
دفتر وکالت در صادقیه کجاست؟
دفتر وکالت در ستارخان کجاست؟
هزینه وکیل در صادقیه چقدر است؟
دفتر وکالت در فلکه اول صادقیه کجاست؟
بهترین وکیل در صادقیه کیست؟
دفتر وکالت در فلکه دوم صادقیه کجاست؟

الزام موجر به تنظیم سند رسمی اجاره چگونه است؟
مطابق ماده 7 قانون موجر و مستأجر سال 1356 چنانچه بین موجر و مستاجر قرارداد اجاره ای تنظیم نشده باشد و یا قرارداد به صورت مکتوب تنظیم شده اما مدت قرارداد منقضی گردیده است، همچنان روابط استیجاری میان موجر و مستاجر برقرار است و مستاجر می تواند با مراجعه به دادگاه صالح که دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک می باشد، الزام موجر را به تنظیم سند رسمی اجاره بخواهد. البته ذکر این نکته لازم است که ابتدائاً قبل از تقدیم دادخواست مذکور، به استناد ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی، با ارسال اظهارنامه از طریق دفاتر خدمات قضایی، موضوع را به صورت رسمی و قانونی به موجر ابلاغ نماید.
متعاقباً موجر می تواند در قبال طرح دعوای مستاجر مبنی بر الزام موجر به تنظیم سند رسمی اجاره تقاضای تخلیه عین مستاجره را مطرح نماید. البته دعوای مطروحه از سوی مستاجر به طرفیت موجر هیچگونه ارتباطی به دعوای تخلیه موجر ندارد به خصوص اگر دعوای الزام به تنظیم اجاره نامه رسمی منتهی به محکومیت موجر شده باشد. اما اگر دعوای تخلیه عین مستاجره به نفع موجر خاتمه یابد دیگر اجرای حکم به الزام به تنظیم سند رسمی اجاره، امری بیهوده و بلاوجه تلقی می گردد.

بیشتر بدانید: مشاوره حقوقی تلفنی

مدارک لازم جهت طرح دعوای الزام موجر به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟
1- کپی مصدق کارت ملی (ثبت نام در سامانه ثنا و دریافت رمز شخصی الزامی است)
2- کپی مصدق قرارداد اجاره عادی ( در صورت وجود)
3- اظهارنامه به شماره... مورخ...
4- تقاضای استعلام از ثبت
5- عندالزوم تقاضای استماع شهادت شهود
6- وکالتنامه وکیل به شماره... (در صورت همراه داشتن وکیل)

بیشتر بدانید: مشاوره با وکیل در واتس آپ

مواردی مهم در رابطه با طرح دعوای تنظیم اجاره نامه رسمی چیست؟
1- دعوای الزام به تنظیم سند رسمی اجاره از دعاوی قابل تجدیدنظر می باشد.
2- در کلیه مراحل دادرسی مادام که حکم قطعی به نفع مستاجر صادر نشده است، مستاجر باید اجاره بهاء را به موجر پرداخت نماید.
3- پس از صدور حکم الزام به تنطیم سند رسمی اجاره و قطعیت آن، نیاز به صدور اجراییه نمی باشد.
4- هزینه دادرسی دعوای الزام به تنظیم سند رسمی اجاره مطابق با هزینه دادرسی دعاوی غیر مالی است.
پس از ثبت دادخواست  الزام به تنظیم سند رسمی اجاره در دفاتر خدمات قضایی و ارجاع و تعیین شعبه در دادگاه صالح، مدارک و مستندات مستاجر(خواهان) و استعلام وضعیت مالکیت ملک از اداره ثبت اسناد و املاک و نیز احراز روابط استیجاری مطابق قانون موجر و مستاجر سال 1356  فی مابین طرفین و با صدور و ابلاغ رای قطعی مطابق ماده 9 قانون مذکور، طرفین می بایست ظرف مدت یک ماه، به ترتیب مقرر در حکم، اقدام به تنظیم سند رسمی اجاره نمایند. حال چنانچه در مهلت مقرر اجاره نامه رسمی تنظیم نگردد و یا یکی از طرفین از حضور در دفتر اسناد رسمی استنکاف نماید، دادگاه به تقاضای یکی از طرفین رونوشت حکم را جهت تنظیم اجاره نامه رسمی به دفتر اسناد رسمی ابلاغ می نماید و طرفین مکلفند در روز و ساعت مقرر در حکم در دفترخانه حاضر شوند. اگر موجر از امضای اجاره نامه رسمی خودداری نماید در این صورت نماینده دادگاه اجاره نامه تنظیمی را از طرف او به مدت یک سال امضاء می نماید.

بیشتر بدانید: وکیل اینستاگرام

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است، هرگاه مستاجر از حضور در دفتر اسناد رسمی استنکاف نماید و یا اجاره نامه را امضاء ننماید تکلیف چیست؟
بر اساس ماده 9 قانون موجر و مستاجر سال 1356 مستاجر ظرف 15 روز مهلت دارد تا اجاره نامه تنظیمی را امضاء نماید، در غیر این صورت چنانچه دادگاه عذر مستاجر را موجه نداند در صورت تقاضای موجر حکم تخلیه عین مستاجره را صادر می نماید و این حکم قطعی می باشد.
با توجه به اینکه کلیه دعاوی موجر و مستاجر دارای پیچیدگی های فراوانی می باشد و در برخی موارد ممکن است افراد با انتقال عین مستاجره و یا فوت موجر مواجه و دچار سردرگمی شوند، از این رو، دپارتمان تخصصی دعاوی ملکی گروه وکلای رسمی متشکل از  وکلای مجرب و متخصص می باشد و آماده ارائه مشاوره حقوقی و پذیرش وکالت در زمینه الزام به تنظیم سند رسمی اجاره می باشند.

برای ارتباط با وکیل در صادقیه کلیک نمایید.
شعبه صادقیه

 

روابط عمومی گروه وکلای رسمی تهران
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره