وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | سیاست جنایی قانونی در تعلیق شغلی وکیل دادگستری

14 /08 /1396
مدیر سایت
اخبار جدید
984

سیاست جنایی قانونی در تعلیق شغلی وکیل دادگستری

سیاست جنایی قانونی در تعلیق شغلی وکیل دادگستری

یکی دیگر از آثار پذیرش قدرت نظارتی خصوصاً زمانی که مقام نظارت، مقام منصوب هیئت حاکمه باشد، تقاضای تعلیق موقت از شغل وکالت حین تعقیب انتظامی بود. هر چند در نهایت این تعلیق باید با جری مراحل قانونی و در راستای اعمال مقررات ماده 17 لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری، به موجب آراء نهادهای انتظامی درون سازمانی انجام پذیرد، لکن این تعلیق اقدام احتیاطی سخت گیرانه ای است که  ممکن است در نهایت با صدور حکم برائت وکیل دادگستری از اتهام جرم و یا انتساب تخلف، وی را برای مدتی، از حقوق اجتماعی خود که همان اشتغال است محروم نماید.

الف) نهاد درخواست کننده :
به موجب مقررات خاص وکالت از دو مجری می توان نهادهای درخواست کننده تعلیق را تقسیم بندی نمود. از باب عدم اقتضاء اشتغال به کار وکالت به جهت روز تخلف و یا بطور کلی سلب صلاحیت وکیل که علاوه بر وزیر دادگستری، رئیس هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری، با درخواست 6 نفر از 12 نفر عضو هیئت مدیره کانون می توان تقاضای تعلیق وکیل دادگستری را از دادگاه انتظامی مطرح نمود و در صورت وقوع جرم نیز در صورتی كه نسبت به وكيلی به اتهام ارتكاب جنحه يا جنايت كيفرخواست صادر شود دادستان (عمومی) بايد رونوشت آن را به كانون بفرستد و از طرف كانون به دادگاه انتظامی وكلا رجوع می شود و در صورتی كه دادگاه دلايل را قوی و ادامه وكالت وكيل را منافی با شئون وكالت تشخيص دهد حكم تعليق موقت او را صادر می نمايد و حكم مزبور موقتا قابل اجرا است.

ب) جهات درخواست تعلیق:
در خواست تعلیق از شغل می تواند به دو جهت قابل پذیرش باشد:

بند اول) به جهت بروز تخلف انتظامی:
به موجب مقررات ماده 18 لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری «در صورتی كه وزير دادگستري يا رييس هيأت مديره كانون وكلا به جهتي از جهات اشتغال وكيل مورد تعقيب را به كار وكالت مقتضی ‌نداند می تواند از دادگاه انتظامی وكلا تعليق موقت او را بخواهد...» هر چند «مقتضی ندانستن اشتغال» واژه ای عام و قابل توسعه و تفسیر است لکن معمولاً در این موارد آن چه موجب این اقتضاء است ارتکاب تخلفات شغلی است ولی نگاه قانون گذار وسیعتر از این بوده و یا به عبارت دیگر سخت گیرانه تر از این که تشخیص اقتضاء را به عهده مقام صالح واگذار نموده است.

بند دوم) به جهت ارتکاب جرم:
به موجب مقررات ماده ۸۷  آیین نامه لایحه قانونی استقلال «در صورتی كه نسبت به وكيلی به اتهام ارتكاب جنحه يا جنايت كيفرخواست صادر شود دادستان بايد رونوشت آن را به كانون بفرستد و از طرف كانون به دادگاه انتظامی وكلا رجوع می شود و در صورتی كه دادگاه دلايل را قوی و ادامه وكالت وكيل را منافی با شئون وكالت تشخيص دهد حكم تعليق موقت او را صادر می نمايد...» در خصوص ارتکاب جرم و این که آیا ارتکاب هر جرمی ولو غیر مهم می تواند منافی شئون وکالت باشد و یا این که با حذف تقسیم بندی جنحه و جنایت از نظام قانون نویسی حال حاضر، آیا باز هم مقررات این ماده به قوت خود باقی است؛ بحث بسیار است، اما آن چه مهم است این که علیرغم واگذاری حق درخواست تعلیق از شغل در این ماده به نهادهای نظارتی برون سازمانی، نهایتاً تشخیص تعلیق را بر عهده نهادهای نظارتی درون سازمانی واگذار نموده است و این امر در رسیدگی های انتظامی مثمر آثار خوبی در اعمال سیاستهای حمایتی خواهد بود.

ج) مظاهر سخت گیرانه در تعلیق:
به موجب مقررات قانونی هر چند نهاد صادر کننده حکم تعلیق، جزو نهادهای درون سازمانی (دادگاه انتظامی کانون) است لکن سخت گیری قانون گذار با عنایت به فلسفه تعلیق، در مبحث دادرسی فوری و اجرای فوری آن قبل از قطعیت و حتی با وجود اعتراض، شایسته توجه است. به موجب مقررات ماده 18 لایحه استقلال «... و دادگاه موظف است در جلسه خارج از نوبت به اين درخواست رسيدگی نموده و در ‌صورتی كه رأی بر تعليق صادر شود اين رأی قابل اجراء خواهد بود...» با همه این سختگیری ها وجود حق اعتراض برای وکیل دادگستری معلق شده و دادرسی خارج از نوبت به این اعتراض در دادگاه عالی انتظامی قضات می تواند این سخت گیری را تلطیف نماید چرا که به موجب بخش دیگری از همان ماده «... از رأی مزبور وكيل معلق می تواند تقاضای تجديد نظر نمايد و نيز از رأی عدم تعليق وزير دادگستری يا‌ رييس كانون وكلا حق تقاضای تجديد نظر دارند دادگاه عالی انتظامی قضات به كليه اين درخواست ها خارج از نوبت رسيدگی نموده...» و همچنین در ماده 68 آیین نامه لایحه استقلال نیز بر این امر تاکید شده است که «دادگاه باید... در مورد تقاضای تعليق بايد خارج از نوبت رسيدگی كرده رأی بدهد.»

به قلم وکیل مجتبی باری

 

 

 

 

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب:
جدید ترین خبر ها
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره