وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | ضریب مالیاتی در گزارش های رسیدگی

04 /09 /1396
مدیر سایت
اخبار جدید
799

ضریب مالیاتی در گزارش های رسیدگی

ضریب مالیاتی در گزارش های رسیدگی

مطابق قانون مالیاتهای مستقیم تعیین درآمد علی‌الرأس «در مواردی که درآمد مودی باید از طریق علی‌الرأس محاسبه گردد» باید مبتنی بر قرائن کافی باشد در غیر این صورت درآمد تشخیصی صحیح نیست و با توجه به عدم رعایت شرایط شکلی و ماهوی ، درآمد تعیینی قابل اعتراض است.

از سوی دیگر مطابق جدول ضرایب مالیاتی، ضریب مالیاتی درآمد ناشی از حق الوکاله ۵۵ درصد و ضریب درآمد ناشی از خدمات مشاوره و مطالعه در امور حقوقی ۴۵ درصد است.
در اغلب موارد مشاهده می شود که در گزارشهای رسیدگی صادره توسط اداره امور مالیاتی درآمد تخمینی حق الوکاله و حق المشاوره تفکیک شده اند و در حالی که مبنای حق الوکاله همان میزان تمبر و تعداد تمبر است اما هیچ قرینه ای برای تخمین حق المشاوره در گزارش رسیدگی ارائه نشده و کاملا سلیقه ای است
از سوی دیگر کارشناس اداره مالیات برای مجموع این دو درآمد ضریب ۵۵ درصد را اعمال کرده است و با توجه به این که بخش عمده درآمد تشخیصی همین درآمد حق المشاوره هاست اعمال ضرایب مذکور جهت تعیین درآمد مشمول مالیات موجب تضرر همکاران را فراهم کرده است.
از سوی دیگر عموماً همکارانی که به هیئت حل اختلاف مالیاتی مراجعه می نمایند در لوایح خویش ضمن برشمردن ایرادات موجود در گزارش رسیدگی، از هیئت حل اختلاف تقاضای تخفیف می نمایند.
در مواردی دیده شده این تقاضای تخفیف در مراجع بالاتر قرینه بر تشخیص صحیح کارشناس اداره مالیات تلقی شده زیرا فقط تخفیف توسط مودی تقاضا شده است و تقاضای تخفیف نوعی تقاضای ارفاق است نه موجب استحقاق.
لذا به همکاران ارزشمندم توصیه میکنم در لوایح مکتوب خویش هیچگاه از لفظ تقاضای تخفیف بهره نبرند.
همچنین توصیه اکید میشود از مندرجات دستورالعمل شماره ۳۲۹۲۵ / ۲۳۰ / د  مورخ ۱۳۹۱/۱۰/۱۰ رییس کل سازمان امور مالیاتی در لوایح اعتراضی خویش (خصوصا اعتراض به دیوان عدالت اداری) بهره ببرند.


در این دستورالعمل که به دستورالعمل درج نوع فعالیت، میزان درآمد و نوع ضریب علی‌الرأس به تفکیک هر درآمد در گزارش رسیدگی از طریق علی‌الرأس معروف است چنین آمده است:
به قرار اطلاع برخی واحدهای رسیدگی کننده به پرونده مالیاتی مالیات عملکرد اشخاص حقوقی و حقیقی در زمان تهیه گزارش اعم از گزارش اصلی و متمم از طریق علی‌الرأس، نسبت به درج نوع فعالیت، میزان درآمد و نوع ضریب اعمال شده «شماره صفحه و ردیف ضریب براساس دفترچه ضرایب مربوطه» اقدام نمی نمایند. لذا موکداً یادآور می گردد که واحدهای مالیاتی می بایست در تهیه گزارش رسیدگی اصلی و علی الخصوص رسیدگی متمم نسبت به درج کامل نوع فعالیت، میزان درآمد به تفکیک انواع فعالیت و مشخصات ضریب یا ضرایب اعمال شده مربوط به هریک از فعالیت ها اقدام و درآمد مشمول مالیات مودیان محترم مالیاتی را مشخص نمایند.
روسای امور مالیاتی مسئول حسن اجرای این دستورالعمل می باشند.
به قلم وکیل محسن بزرگی
روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب:
جدید ترین خبر ها
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره