وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | الزام مأموران مالیاتی به ارائه رونوشت گزارش رسیدگی

09 /09 /1396
مدیر سایت
اخبار جدید
1258

الزام مأموران مالیاتی به ارائه رونوشت گزارش رسیدگی

الزام مأموران مالیاتی به ارائه رونوشت گزارش رسیدگی

مأموران مالیاتی ملزم به ارائه رونوشت گزارش رسیدگی به مؤدیان مالیاتی می باشند در این راستا چنانچه قصد دارید نسبت به برگ تشخیص مالیاتی خود اعتراض نمایید باید دفاعیات مستدلی را فراهم نمایید.
بنابراین باید بدانید که برگ تشخیص مورد اعتراض، بر چه مبنایی صادر شده است.
برابر قانون مالیاتهای مستقیم مبنای صدور برگ تشخیص، گزارش مکتوبی است که طی آن ممیز مالیاتی شرحی تنظیم و منابع درآمدی مؤدی را احصاء و پس از ذکر دلایل و اطلاعات جمع آوری شده در تعاقب تحقیقات، درآمد مؤدی را تخمین می زند.
بنابراین قدم اول برای فراهم ساختن مستندات دفاع، اخذ رونوشت گزارش رسیدگی می باشد.
در مواردی مشاهده می گردد که مؤدی رونوشت گزارش رسیدگی را مطالبه نموده اند لیکن مأموران مالیاتی از ارائه آن استنکاف ورزیده اند.
حال آنکه مستنداتی که در ذیل می آید صراحت در الزام مأموران مالیاتی، در خصوص ارائه رونوشت گزارشرسیدگی دارد.
حتی چنانچه پرونده در هیأت حل اختلاف مالیاتی تحت رسیدگی باشد، نماینده سازمان امور مالیاتی مکلف به ارائه رونوشت گزارش رسیدگی می باشد:
از قانون مالیاتهای مستقیم:
ماده ۲۳۷ - برگ تشخیص مالیات باید بر اساس مأخذ صحیح و متكی به دلایل و اطلاعات كافی و به نحوی تنظیم گردد كه كلیه فعالیت های مربوط و ‌درآمدهای حاصل از آن بطور صریح در آن قید و برای مؤدی روشن باشد. امضاء‌ كنندگان برگ تشخیص مالیات باید نام كامل و سمت خود را در برگ ‌تشخیص بطور خوانا قید نمایند و مسؤل مندرجات برگ تشخیص و نظریه خود از هر جهت خواهند بود. و در صورت استعلام مؤدی از نحوۀ ‌تشخیص مالیات مكلفند جزئیات گزارشی را كه مبنای صدور برگ تشخیص مالیات قرار گرفته است به مؤدی اعلام نمایند و هر گونه توضیحی را در این‌ خصوص بخواهد به او بدهند.
از آئین نامه اجرایی ماده ۲۱۹ قانون مالیات های مستقیم مصوب اسفند ماه ۱۳۶۶ واصلاحیه های بعدی آن:
ماده ۳۵- مأموران مالیاتی موظفند در صورت استعلام مؤدی از نحوه تشخیص یا محاسبه مالیات، تصویر گزارش نهایی که مبنای صدور برگ تشخیص مالیات قرار گرفته است را ، به مؤدی تسلیم نمایند .
از دستور العمل دادرسی مالیاتی:
بند ۲۵- تسلیم رونوشت گزارش رسیدگی و اجرای قرار به مؤدی:
در صورت درخواست کتبی مؤدی، یا وکیل یا نماینده قانونی وی، اداره امور مالیاتی یا هیأت حل اختلاف مالیاتی موظف است حسب مورد رونوشت جزئیات گزارش را که مبنای صدور برگ تشخیص مالیات قرار گرفته است و همچنین گزارش اجرای قرار را به وی اعلام نموده و هرگونه توضیحی را که در این خصوص بخواهد به او بدهند.

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب:
جدید ترین خبر ها
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره