وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | نکاتی در خصوص چگونگی طرح دعوی کیفری

15 /09 /1396
مدیر سایت
اخبار جدید
805

نکاتی در خصوص چگونگی طرح دعوی کیفری

نکاتی در خصوص چگونگی طرح دعوی کیفری

برای طرح دعوی کیفری چند نکته را توجه داشته باشید تا مدیریت پرونده کیفری و سازمان دهی دفاع از بعد از تشکیل پرونده با چالش مواجه نشود:
این نکات عبارتند از:

1-  اگر جرم ارتکابی از جرایم قابل گذشت باشد، بررسی کنید که قبل از طرح شکایت، امکان صلح و سازش با طرف وجود دارد یا خیر..؟
2-  به عنوان شاکی خصوصی سمت دارید یا خیر..؟
3-  آیا شما اهلیت طرح شکایت دارید..؟
در امور کیفری که فاقد جنبه مالی است، دارا بودن سن بلوغ برای طرح شکایت کافی است و ضرورتی به حلول سن رشد نیست.
4-  آیا بزهی که قصد طرح شکایت در خصوص آن را دارید مشمول مرور زمان تعقیب یا شکایت شده است یا خیر و یا اگر درقوانین خاص، موعدی برای طرح شکایت تعیین شده؛ در موعد برای شکایت اقدام می شود یا خیر..؟
5- آیا سابقاً در خصوص همین موضوع شکایتی مطرح کرده اید؛ زیرا بر فرض طرح شکایت، حتی با عنوانی غیر از عنوان مورد تشخیص و صدور قرار یا حکم نهایی، موضوع واجد اعتبار امر مختومه شده و دیگر نمی توان با عناوین دیگر مبادرت به طرح شکایت کرد؛ مگر آنکه قرار منع تعقیب صادره سابق، به دلیل فقد دلیل یا عدم کفایت دلیل صار شده باشد و در حال حاضر، دلیل یا دلایل جدیدی وجود دارد که در این صورت با رعایت تشریفات مربوطه می توان مجدداً شکایت سابق را پیگیری نمود.
6- آیا طرح دعوی کیفری، نیاز به تمهیدات مقدماتی مانند ارسال اظهار نامه یا تأمین دلیل دارد یا خیر..؟
7- آیا دلایل برای انتساب اتهام به مشتکی عنه کافی است یا خیر..؟
8- هیچگاه نباید در شکایت مطروحه، مستقیماً بزهی را به مشتکی عنه نسبت دهید. این امر بدین خاطر است که خود را از عواقب احتمالی طرح شکایت افترا در صورت صدور قرار منع تعقیب یا حکم برائت، محفوظ نگاه دارید؛ بنابراین پس از آنکه در شکوائیه رفتار ارتکابی مشتکی عنه را تشریح و توصیف کرید، عنوان می دارید:نظر به اینکه رفتار ارتکابی مشتکی عنه حسب مقررات ماده... دارای وصف کیفری است، استدعای شروع به تعقیب و رسیدگی و نهایتاً مجازات وی را دارم.
9-  اگرجرم ارتکابی باعث ایراد ضرر و زیان مالی به شما گردیده، حتماً در متن شکوائیه درخواست صدور قرار تأمین خواسته نیز بکنید تا منافع شما محفوظ بماند.
تأمین خواسته در امور کیفری از قواعد آیین دادرسی مدنی تبعیت نمی کند.روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب:
جدید ترین خبر ها
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره