وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | مرور زمان اجرای احکام انتظامی

21 /09 /1396
مدیر سایت
اخبار جدید
2643

مرور زمان اجرای احکام انتظامی

مرور زمان اجرای احکام انتظامی

مرور زمان عبارت است از گذشتن مدتی از زمان که به موجب قانون با گذشتن آن، حق طرح دعوی از طرف مدعی ساقط می‌ گردد و یا این‌ که مدعی علیه می‌ تواند با توسل به گذاشتن آن درخواست رد دعوی مدعی را مطرح نماید.
به موجب مقررات ماده 54 قانون وکالت (مصوب 1315) «مرور زمان نسبت به تعقيب انتظامی وكلا دو سال از تاريخ وقوع امر مستوجب تعقيب است در صورتی كه وكيل تعقيب شده باشد دو ‌سال از تاريخ آخرين اقدام انتظامی است.» در ماده 86 آئین‌ نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلاء دادگستری مصوب 1334 نیز مقررات مشابهی وضع شده بود لکن ماده اخیر به موجب رأی دیوان عدالت اداری باطل گردید و قابل استناد نمی باشد.
متاسفانه بسیاری از وکلاء که در مسیر دادرسی انتظامی قرار می گیرند یا از این ماده قانونی آگاهی ندارند و یا کمتر بدان توجه می نمایند و بیشتر به جای استناد به آن و رهایی از دادرسی انتظامی به دفاع ماهوی رو آورده و سعی در اثبات عدم احراز تخلف می نمایند.
نکته مهمی که در مبحث مرور زمان باید به آن توجه نمود مستمر بودن یا نبودن تخلف است چرا که تخلفات مستمر مشمول قاعده مرور زمان انتظامی نمی گردد. تشخیص این که تخلف از نوع مستمر و یا غیرمستمر است کار ساده ای نیست.
برخی تخلفات ذاتاً غیرمستمر هستند و شروع مرور زمان از تاریخ تخلف محاسبه می گردد مانند عدم رعایت نزاکت نسبت به طرف مقابل و یا عدم حضور در جلسه دادرسی که شروع آن از تاریخ وقوع تخلف محاسبه می گردد ولی تشخیص مستمر بودن یا نبودن برخی تخلفات برای دادیار و یا دادرس انتظامی بسیار مشکل بوده و گاهاً موجبات تضییع حقوق دادرسی انتظامی همکاران وکیل را فراهم می آرود.
بحث مهمی که در این‌جا باید بدان پرداخت این‌که آیا مقررات مذکور در خصوص مرور زمان، فقط در مورد زمان تعقیب است یا شامل مرور زمان اجرای حکم نیز می‌گردد. هر چند کمتر اتفاق می افتد که حکم قطعی صادره از محاکم انتظامی در طول دو سال اجرا نشود ولی اگر چنین امر حادث شد قطعاً مشمول مرور زمان اجرا است.
نکته مهمی که در مرحله اجرای حکم باید توجه نمود، اجرای حکم محرومیت وکیل دادگستری است.
در قوانین مرتبط با امور وکلای دادگستری در مرور زمان اجرای احکام قطعی انتظامی ضوابط مشخصی وجود ندارد. زمان شروع اجرای حکم برای وکلای محکوم‌ علیه از این جهت ابهام دارد که برخی معتقدند شروع اجرای محدودیت‌ ها از تاریخ قطعیت حکم است و برخی دیگر زمان شروع از تاریخ اعلام به محاکم می‌ دانند، اما از جهت اعلام به محاکم با توجه به این‌ که مدت مدیدی اعلام محرومیت از دبیرخانه قوه قضائیه به محاکم و ادارات تابعه طول می‌ کشد و طبعاً قسمتی از محرومیت تا اعلام به محکومیت سپری می‌ شود واز طرف دیگر در ارسال این نامه به مراجع ذی‌ ربط اعلام شروع و پایان محرومیت ضرورت دارد، رفع این اختلاف نظر ضرورت دارد.
اگر تاریخ شروع محرومیت را اعلام حکم به وکیل محکوم‌علیه تعیین و قبول نمائیم ممکن است با ابلاغ حکم به محاکم بخش یا کل محکومیت و محرومیت مقتضی یا منتفی گردد که از این جهت موضوع با فلسفه محرومیت در تعارض است.
اما از سوی دیگر اگر شروع اجراء از تاریخ ابلاغ محاکم تعیین نمائیم مشخص نیست که در فاصله ابلاغ به وکیل محکوم‌ علیه یا ابلاغ به محاکم (که معمولاً زودتر انجام می‌شود) تکلیف وکیل محکوم‌ علیه چیست..؟
آیا مکلف به اجرای حکم است یا خیر..؟
در هر حال کمیسیون تخصصی امور حقوقی کانون وکلاء طی نظریه مشورتی شماره 91 مورخ 1381/01/14 معتقد به فرض اول (تاریخ ابلاغ به وکیل محکوم‌علیه) است و مقرر داشته: «مبدأ احتساب اجرای احکام انتظامی صادره از دادگاه‌ های انتظامی وکلاء تاریخ ابلاغ حکم قطعی به وکیل محکوم‌ علیه است.»
البته باید توجه داشت که شمول مرور زمان نسبت به تخلف انتظامی وکیل لزوماً به مفهوم سقوط حق شاکی بالقوه نیست به عبارت دیگر چنان‌چه وکیل از باب مسئولیت مدنی یا کیفری باعث توجه ضرر به موکلین شده باشد سقوط حق تعقیب انتظامی باعث سقوط حق مطالبه ضرر از سوی موکل نخواهد شد.
به قلم وکیل مجتبی باری

 

 

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب:
جدید ترین خبر ها
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره