وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | جایگاه نهاد «انتقال رسیدگی» در دادرسی های انتظامی

04 /10 /1396
مدیر سایت
اخبار جدید
836

جایگاه نهاد «انتقال رسیدگی» در دادرسی های انتظامی

جایگاه نهاد «انتقال رسیدگی» در دادرسی های انتظامی

نهاد «انتقال رسیدگی» یکی از نهادهای نوپای حقوق جزای بین المللی است که همچون نهاد «نیابت قضایی»، به مرجع غیرصالح به رسیدگی، اجازه می دهد به نمایندگی از مرجع صالح اقدامات قانونی را انجام دهد و نتیجه اقدامات را برای بهره برداری قضایی به مرجع درخواست کننده ارسال نماید.
با این تفاوت که در نیابت قضایی فقط به منظور بررسی ادله و تحقیقات مقدماتی و اقدامات پیرامون آن به مرجع مجری، نمایندگی داده می شود در حالی که در «انتقال رسیدگی»، تمامی مراحل رسیدگی از بدو تا ختم و صدور حکم از سوی مرجع مجری انجام گرفته و رأی صادره به منظور اجرا در اختیار مرجع معطی نمایندگی قرار می گیرد.
اجرای این نهاد در دادرسی های انتظامی نیز می تواند بسیار مفید فایده باشد لکن کهنگی مقررات انتظامی از یک سو و تفوق تبعیت مقامات انتظامی از رویه قضایی مسلم، بجای نوگرایی و روی آوردن به نهادهای جدید دادرسی، مانع از آن است که بتوان امیدی به بهره بردن از این نهادهای نوپای عدالت کیفری داشت.
بسیار اتفاق افتاده است که وکیلی که مجاز به فعالیت در حوزه قضایی کانون دیگری نیست از دوردست ترین کانون، در دادگاه شهرستان صالح به رسیدگی، قبول وکالت نموده و در صورت بروز تخلف از سوی وی، شاکی انتظامی که قصد دادخواهی از تخلفات وی را دارد، در مراجعه به کانون مستقر در شهرستان صالح، با درب بسته مواجه و به جهت عدم صلاحیت رسیدگی آن کانون به تخلف وکیل مذکور، به کانون متبوع او در دورترین نقطه کشور، هدایت می شود. هر چند این اقدام نمی تواند اقدام غیرقانونی تلقی شود لکن اجرای این تصمیم قانونی، شاکی را از حق مسلم و قانونی خود باز می دارد چرا که هزینه های فراوان طرح و پیگیری شکایت انتظامی از یک سو و عدم اعتماد شاکی انتظامی به رسیدگی عادلانه و خارج از ملاحظات منطقه ای از سوی دیگر، وی را از پیگیری تخلف واقع شده برای همیشه منصرف می نماید و عطای رسیدگی به تخلف و دادرسی عادلانه را برای همیشه به لقای بار سنگین ناشی از مراجعه به شهر و یا استان دیگر می بخشد.
از بررسی مقررات انتظامی درمی یابیم که صلاحیت رسیدگی به تخلفات انتظامی بر خلاف جرایم، مبتنی بر تبعیت از کانونی است که به وکیل پروانه وکالت اعطاء کرده است جز در مورد تخلف تمرکز غیرمجاز یا تاسیس دفتر که کانون محل وقوع تخلف آن هم در صورتی که کانون متبوع وکیل متخلف شروع به رسیدگی نکرده باشد، صالح به رسیدگی است. رسیدگی به دیگر تخلفات در صلاحیت کانونی است که به وکیل متخلف پروانه وکالت اعطاء نموده است.
به نظر می رسد وقت آن رسیده باشد تا زمان وضع قواعد و قوانین کامل و بی عیب و نقص انتظامی، به قواعد عمومی رایج در آیین دادرسی کیفری مراجعه و یا از نهادهای عدالت کیفری تا حد ممکن بهره برده و یا با صدور آراء وحدت رویه انتظامی، مشکلات پیش روی مراجع انتظامی رسیدگی به تخلفات را رفع نماییم.
بهترین نهادی که می تواند در این زمینه راهگشا باشد «انتقال رسیدگی انتظامی» از کانونی به کانون دیگر است که با انعقاد تفاهم نامه بین دو کانون می تواند کاملاً قابل اجرا و راهگشای مشکلات مآرالذکر باشد.
به قلم وکیل مجتبی باری

 

 

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب:
جدید ترین خبر ها
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره