وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | قانون گود ساماریتان و دادرسی انتظامی

12 /10 /1396
مدیر سایت
اخبار جدید
1150

قانون گود ساماریتان و دادرسی انتظامی

قانون گود ساماریتان و دادرسی انتظامی

قانون گودساماریتان (Good Samaritan) در سال 1959 در ایالت متحده تصویب شد و هدف اصلی آن حمایت از افراد دارای مجوز مثل پزشکان، جراحان، پرستاران و تکنسینهای فوریت پزشکی است که با حسن نیت در صحنه حادثه حاضر می شوند. برابر مقررات آن قانون کسانی که اقدام به درمان اورژانسی می کنند در برابر شکایات قانونی محافظند و بطور کلی «قانون نیکوکار خوب» از افرادی که با نیت خوب وارد صحنه حادثه می شوند حمایت می کند در صورتی که اعمال آنها قصور عمدی نباشد، این شاکی است که باید تقصیر طرف مقابل را ثابت کند.
متخصصین امر از این قانون بیشتر در رابطه با خدمات پزشکی استفاده می نمایند ولی با اندک مقایسه ای این شائبه به ذهن متبادر می گردد که آیا نمی توان آن را به انجام خدمات حقوقی و وکالتی خصوصاً آن جا که قوانین، وکیل را موظف به انجام خدمات رایگان مبتنی بر قاعده احسان، در مقام وکالت تسخیری و وکالت معاضدتی نموده است، توسعه داد؟
قوانین متعددی، وکلای دادگستری را مکلف به دفاع از طرفین دعوا بدون اخذ حق الوکاله در بدو امر نموده است که از آن جمله می توان به ماده 23 و 24 قانون وکالت در مقام وکالت معاضدتی و تبصره 2 ماده 13 و تبصره 2 ماده 190 و 348 و 384 و 415 قانون آیین دادرسی کیفری (مصوب 1392 با اصلاحات بعدی) در مقام وکالت تسخیری، اشاره نمود.
نکته مهم قابل توجه این که آیا وکلای معاضدتی و وکلای تسخیری به همان اندازه وکلای تعیینی، واجد مسئولیت انتظامی هستند..؟

بی شک آیین نامه ها و قوانین انتظامی هیچ تفاوتی در این زمینه بین این چند نوع وکالت قائل نشده است و وکلای معاضدتی و وکلای تسخیری را به همان میزان در قبال تخلفات خود مسئول دانسته که وکلای تعیینی مسئولند، این در حالی است که بر اساس قاعده «من له الغنم فعلیه الغرم» پذیرش مسئولیت انتظامی در برخی تخلفات انتسابی به وکلای تسخیری یا وکلای معاضدتی اندکی محل تامل است.
در مقابل اتفاقاً برخی معتقدند برای وکلای تسخیری و وکلای معاضدتی که بدون دریافت حق الوکاله مبادرت به امر وکالت می نمایند باید قواعد انتظامی سختگیرانه تری وضع نمود و یا حداقل در عمل به قوانین و ضوابط جاری نسبت به این نوع وکالت، حساس تر شد که مبادا رخوت و سستی احتمالی ناشی از عدم دریافت حق الوکاله، وکیل تسخیری یا معاضدتی را از انجام به موقع وظایف وکالتی باز دارد، در نگاه اول این اعتقاد ممکن است دارای پشتوانه فکری قابل توجیهی باشد.
طرح این موضوع برای متخصصین امر انتظامی کمی عجیب و مورد سرزنش حقیر بود چرا که آنان معتقدند حتی خدمات وکلای تسخیری و معاضدتی هم بر مبنای الزام قانون است هر چند مبتنی بر احسان و خیرخواهی باشد، لکن اگر به این امر معتقد باشیم که خدمات انجام شده از سوی وکلای تسخیری و معاضدتی (هر چند با الزام قانون) مبتنی بر احسان و نیکوکاری است بی شک اجرای قوانین گودساماریتان که با قاعده احسان در حقوق ما به نظر دارای وحدت منشاء است، مانع از آن می شود که به شکایات انتظامی ناشی از وظایف وکالتی این وکلاء همانگونه نگریست که به شکایت مطروحه علیه وکلای تعیینی.
این که خواننده محترم این متن با کدام نظریه موافق باشد نیاز به بحث و بررسی علمی و عملی نظریه حاضر دارد؛ ولی نباید از نظر دور داشت که وکلای تسخیری و معاضدتی با رعایت اخلاق حرفه ای، تمامی امور وکالتی خود را از روی نوع دوستی و مبتنی بر قاعده احسان برای متقاضیانی انجام می دهند که حداقل در اضطرار مالی قرار گرفته اند و از دیگر سو اگر معتقد به این باشیم که «کمتر دیده شده وکلای تسخیری و معاضدتی بعد از اتمام کار به دنبال وصول حق الوکاله خود باشند» شاید بهتر بتوانیم شرایط اعمال قانون گودساماریتان را بر دادرسی های انتظامی راجع به شکایت از تخلفات انتظامی وکلای تسخیری و معاضدتی بپذیریم و در رسیدگی های انتظامی جانب انصاف و عدالت را در مقابل این نوع دوستی اندکی به نفع وکلای تسخیری و معاضدتی مراعات نماییم.
به قلم وکیل مجتبی باری

 

 

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب:
جدید ترین خبر ها
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره