وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | تخلف قضات در عدم پذیرش وکالتنامه وکیل و لوایح

15 /01 /1397
مدیر سایت
اخبار جدید
1888

تخلف قضات در عدم پذیرش وکالتنامه وکیل و لوایح

تخلف قضات در عدم پذیرش وکالتنامه وکیل و لوایح

در مواردی دادیار، بازپرس و یا قاضی دادگاه حاضر به پذیرش و ثبت وکالتنامه وکیل و یا دیگر لوایح طرفین نمی گردند، حال آنکه:
1.ماده 1 آیین نامه تعرفه حق الوکاله وکلا، در صورتی که قرارداد مالی بین طرفین تنظیم نشده باشد، تعرفه را ملاک قرار داده است. بنابراین قانونگذار فرض عدم تعیین یا توافق بر سر حق الوکاله را پیش بینی نموده است.
2. ماده 2 همان آیین نامه، الزامی بودن درج مبلغ حق الوکاله را تنها در فرضی پیش بینی نموده که مازاد بر تعرفه باشد، فلذا تنظیم قرارداد حق الوکاله و ارائه آن تنها در فرضی متصور است که حق الوکاله مازاد بر تعرفه باشد و وقتی وکیل مدعی اخذ وکالت با حق الوکاله مندرج در تعرفه است، الزام او به ارائه قرارداد مالی خالی از وجه است.
3. بند ب ماده 8 آیین نامه مذکور، حق الوکاله دعاوی کیفری را حداکثر پنج میلیون ریال اعلام نموده که این مبلغ در بازه ای از یک ریال تا پنج میلیون ریال میتواند قرار گیرد و وکیل مخیر است با انتخاب مبلغ در این بازه، نسبت به ابطال تمبر اقدام نماید. فلذا الزام او به ابطال تمبر بر مبنای پنج میلیون ریال (حداکثر مبلغ) هیچ توجیه حقوقی و اصولی نداشته و این مبلغ از یک ریال تا پنج میلیون ریال میتواند نوسان داشته باشد.  (این مبلغ در تبصره همان ماده در خصوص برخی جرایم حداکثر ده میلیون ریال تعیین شده است)
4. صدر فرم های وکالتنامه، عبارت وکالتنامه و قرارداد نگاشته شده که در مطابقت آن با ماده 32 قانون وکالت مشخص می گردد فرم های مذکور از نظر قانونگذار هم وکالتنامه و هم قرارداد حق الوکاله شناخته میشوند. بنابراین الزام به ارائه قرارداد مالی جداگانه با توجه به ماده مذکور به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.
اقدامات ضروری در مواجهه با چنین مواردی:
1.از مقام قضایی مربوطه مطالبه بفرمایید که دستور فوق را کتبا ذیل لایحه اعلام وکالت درج نموده و پس از تمکین از دستور مذکور، نسبت به طرح شکایت انتظامی اقدام بفرمایید.
2. به مقام قضایی مربوطه متذکر گردید مطابق بند 3 ماده 16 قانون نظارت بر رفتار قضات، عدم پذیرش مستندات و لوایح طرفین و وکلای آنان مستوجب مجازات انتظامی از درجه 6 تا 10 خواهد بود.
3. چنانچه وکالت متهم را بر عهده دارید، به مقام قضایی مربوطه متذکر گردید، عدم پذیرش وکالت با چنین بهانه ای، سلب حق همراه داشتن وکیل محسوب، و مطابق تبصره یک ماده 190 قانون آیین دادرسی کیفری مستوجب مجازات انتظامی درجه 8 خواهد بود.
4. چنانچه وکالت متهم را برعهده دارید، به مقام قضایی مربوطه متذکر گردید مطابق بند 3 ماده واحده احترام به آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی، فراهم نمودن فرصت استفاده از وکیل ضروری بوده  و سلب این حق با توجه به ماده 7 قانون آیین دادرسی کیفری (در صورتی که همراه با سوءنیت باشد) جرم انگاری شده و مستوجب مجازات مقرر در ماده 570 قانون مجازات اسلامی  است.
5. در صورت عدم پذیرش وکالت، شرح ماوقع را طی لایحه ای به سرپرست دادسرا اعلام و لایحه اعلام وکالت و وکالتنامه را نیز ضمیمه فرمایید تا با دستور ایشان به شعبه مربوطه ارجاع گردد.
به قلم وکیل سیدعلی میررجبی

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب:
جدید ترین خبر ها
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره