وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | نظام گروه بندی مؤدیان مالیاتی

08 /03 /1397
مدیر سایت
اخبار جدید
2704

نظام گروه بندی مؤدیان مالیاتی

نظام گروه بندی مؤدیان مالیاتی

نظام گروه بندی مؤدیان مالیاتی:
(این مطلب در تاریخ ۱۳۹۷/۰۳/۰۷ به روز شده است)


یکی از مهمترین تغییرات قانون مالیاتهای مستقیم  اصلاح ماده ۹۵ آن می باشد.
متنی که بعنوان ماده ۹۵ جایگزین شد، به قرار زیر است:
«صاحبان مشاغل موضوع این فصل موظفند دفاتر و یا اسناد و مدارک حسب مورد را که با رعایت اصول و ضوابط مربوط از جمله اصول و ضوابط مربوط به تنظیم دفاتر تجاری موضوع قانون تجارت در خصوص تجار تنظیم می گردد برای تشخیص درآمد مشمول مالیات، نگهداری و اظهارنامه مالیاتی خود را بر اساس آنها تنظیم کنند...»

در ماده ۹۵ سابق، قانونگذار صاحبان مشاغل ، از لحاظ تشخیص درآمد مشمول مالیات را به سه گروه الف، ب و ج تقسیم کرده بود.

همچنین شق پنجم بند ب ماده ۹۶ سابق، وکلای دادگستری را جزو صاحبان مشاغل موضوع بند ( ب ) ماده (۹۵) همان قانون تلقی نموده بود.

یعنی وکلای دادگستری در گروهی قرار داشتند که مکلف به ثبت فعالیت های شغلی خود در دفاتر درآمد و هزینه بودند . ضمانت اجرای عدم عمل به این تکلیف در بند ۲ ماده ۹۷ همان تعیین شده بود و چنانچه وکیل به درخواست کتبی اداره امور مالیاتی از ارایه دفاتر و یا مدارک حساب در محل کار خود خودداری می نمود، مشمول تشخیص علی الرأس می شد.
تا قبل از اصلاحات ۱۳۹۴ مودیان بر مبنای «نوع شغل» خود در گروه های سه گانه قرار می گرفتند لیکن با اصلاحات سال ۱۳۹۴ ملاک دسته بندی مودیان مالیاتی به «میزان درآمد» و بعضا «نوع شغل» آنها معطوف گردید.

ماده ۲ آیین نامه اجرایی موضوع ماده ۹۵ اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۴/۳۱ قانون مالیاتهای مستقیم، صاحبان مشاغل را بر مبنای حجم فعالیت (میزان درآمد) به سه گروه اول ، دوم و سوم تقسیم نموده است:

مدلول این ماده در مورد وکلای دادگستری به زبان ساده به شرح زیر است:

گروه سوم : اگر درآمد شما در سال ۱۳۹۶ کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان بوده و یا طبق آخرین برگ مالیات قطعی عملکرد ، درآمد مشمول مالیات قطعی شده شما قبل از کسر معافیت بین سالهای ۹۱ الی ۹۴ کمتر از ۵۰ میلیون تومان باشد و برگ تشخیص آن تا تاریخ پایان دی ماه سال ۱۳۹۵ ابلاغ شده باشد، شما در گروه سوم قرار می گیرید.

گروه دوم : اگر درآمد شما در سال ۱۳۹۶ بیشتر از مبلغ پنج میلیارد و تا پانزده میلیارد ریال بوده و یا طبق آخرین برگ مالیات قطعی عملکرد ، درآمد مشمول مالیات قطعی شده شما قبل از کسر معافیت بین سالهای ۹۱ الی ۹۴ بیشتر از ۵۰ میلیون تومان و کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان باشد و برگ تشخیص آن تا تاریخ پایان دی ماه سال ۱۳۹۵ ابلاغ شده باشد، شما در گروه دوم قرار می گیرید.

گروه اول : اگر درآمد شما در سال ۱۳۹۶ بیشتر از مبلغ بیشتر از مبلغ پانزده میلیارد ریال بوده و یا طبق آخرین برگ مالیات قطعی عملکرد ، درآمد مشمول مالیات قطعی شده شما قبل از کسر معافیت بین سالهای ۹۱ الی ۹۴ بیشتر از ۱۵۰ میلیون تومان باشد و برگ تشخیص آن تا تاریخ پایان دی ماه سال ۱۳۹۵ ابلاغ شده باشد، شما در گروه اول قرار می گیرید.
به قلم وکیل محسن بزرگی

 

روابط عمومی گروه وکلای رسمی

برچسب:
جدید ترین خبر ها
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره