وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | حضور موکل در جلسه رسیدگی محاکم کیفری

29 /03 /1398
مدیر سایت
اخبار جدید
1073

حضور موکل در جلسه رسیدگی محاکم کیفری

حضور موکل در جلسه رسیدگی محاکم کیفری

درست است که دادگاه کیفری بدون حضور متهم نیز می تواند با استماع مدافعات وکیل وی به پرونده رسیدگی و‌ مبادرت به صدور رأی نماید؛ لیکن از یاد نبریم که دادرسان محاکم کیفری بر خلاف قضات دادگاه های حقوقی، حضور شخص متهم در جلسه یا جلسات رسیدگی را برای دفاع از خویش، به عنوان فاکتور یا عاملی مثبت تلقی کرده و ضمناً امكان شناسايی و ارزيابی شخصيت متهم بر مبنای رفتار و كردار او و نحوه پوشش و آرايش وی برايشان فراهم می شود.

متهمی كه علی رغم ابلاغ وقت رسيدگی در دادگاه حاضر نمی شود و به معرفی وكيل بسنده مي نمايد؛ معمولاً از نظر دادرسان محاكم كيفری، لياقت مساعدت و ارفاق ندارد و قضات معمولاً در مورد چنين متهمينی، سختگيری بيشتری از خود به خرج می دهند.

به علاوه عدم حضور متهم در جلسه رسیدگی چه در دادگاه بدوی و چه در دادگاه تجدیدنظر، باعث می شود که دفاعیات وکیل از تأثیر لازم برخوردار نباشد و توجه لازم از ناحیه دادرس یا دادرسان به مدافعات وکیلی که در غیاب موکل خویش در جلسه رسیدگی دادگاه حاضر شده است صورت نگیرد.

يک وكيل حرفه ای نه تنها هيچگاه نبايد موكل خويش را در پرونده كيفری تشويق يا ارشاد به عدم حضور كند بلكه باید شرط نمايد كه در صورتی وكالت متهم را عهده دار می شود كه وی حتماً در جلسه يا جلسات دادگاه حضور پيدا كرده و بر مبنای استراتژی تعيينی وكيل مدافع خويش، شخصاً نيز به دفاع از خود بپردازد.
تجربه نشان داده که حضور وکیل بدون حضور متهم، معمولاً ثمر بخش نیست و نتیجه مطلوبی از دفاع وکیل حاصل نمی شود.

به قلم وکیل سیدمهدی حجتی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکزروابط عمومی گروه وکلای رسمی تهران

برچسب:
جدید ترین خبر ها
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره