وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | شکایت از قاضی دادگستری

29 /03 /1398
مدیر سایت
اخبار جدید
1098

شکایت از قاضی دادگستری

شکایت از قاضی دادگستری

شکایت از قاضی


یکی از موضوعات مبتلابه برای بسیاری از همکاران و مراجعه کنندگان به دادگستری عدم صدور رای و یا عدم اجرای آن توسط قاضی محترم دادگاه می باشد. 

حال آنکه به موجب ماده 295 قانون آیین دادرسی مدنی پس از اعلام ختم دادرسی در صورت امکان دادگاه در همان جلسه انشای رای نموده و به اصحاب دعوی اعلام می نماید و در غیر اینصورت حداکثر ظرف یک هفته انشاء و اعلام رای می کند و همچنین مطابق مواد 374 و 404 قانون آیین دادرسی کیفری، دادگاه بایستی پس از اعلام ختم دادرسی در همان جلسه و در صورت عدم امکان در اولین فرصت و حداکثر ظرف یک هفته به انشای رای مبادرت کند.
 
مسلماً عدم صدور رای و یا اجرای آن در موعد مقرر قانونی می تواند تضییع کننده حقوق طرفین دعوی به حساب آید فلذا تکلیف قانونی برای قاضی دادگاه در صدور رای در فرجه مشخص تعیین گردیده است از همین رو  موضوع عدم صدور رای در بند 2 (عدم اعلام ختم دادرسی در دادگاه و ختم تحقیقات در دادسرا یا تأخیر غیرموجه کمتر از یک ماه در صدور رأی و اجرای آن ) ماده 14 و همچنین بند 7 (تأخیر غیرموجه بیش از یک ماه در صدور رأی و اجرای آن ) ماده 17 قانون نظارت بر رفتار قضات به عنوان تخلف مشخص گردیده است.
 
باعنایت به ماده 10 آیین‌ نامه اجرایی قانون نظارت بر رفتار قضات مصوب 1392/2/30 که مقرر نموده است مدیران بخش‌های مختلف قضایی موظفند تخلفات قضات موضوع قسمت اخیر بند دو (تأخیر غیرموجه کمتر از یک ماه در صدور رأی و اجرای آن ) و بند... قانون را به کارگزینی قضات و دادسرا گزارش نمایند. کارگزینی نیز موظف است به محض اطلاع از هر طریق، مراتب را به دادسرا اعلام نماید.
 
فلذا هر چند این آیین نامه دارای ایرادات اساسی می باشد که شرح آن در این مقال نمی گنجد، لیکن با ملاک قراردادن آیین نامه موصوف در صورت تأخیر غیرموجه کمتر از یک ماه در صدور رأی و اجرای آن می توان موضوع را از طریق اظهارنامه به ریاست دادگستری (مدیران قضایی)‌ اعلام نمود که ایشان موظف به ارائه گزارش به کارگزینی و دادسرای انتظامی قضات می باشد و همچنینی با توجه به اینکه در ماده  10 آیین نامه اطلاع کارگزینی از هر طریق را مشخص نموده است فلذا می توان اقدام به رسال تخلف موضوع این ماده همراه با مستندات از طریق پست سفارشی به نشانی بلوار کشاورز-نبش خیابان عبدالله زاده- ساختمان مرکزی (اداره کارگزینی قوه قضاییه) نمایید.
 
بدیهی است با عنایت به عدم اعلام تخلف از سوی مدیران قضایی در صورت ارسال اظهارنامه و عدم اعلام مراتب مستند به بند 9 ماده 15 می تواند خود تخلف علیحده محسوب گردد .
 
مرتکبان هر یک از تخلفات ذیل با توجه به اهمیت و شرایط ارتکاب به یکی از مجازاتهای انتظامی‌درجه چهار تا هفت محکوم خواهند شد:
 
۹ـ خودداری از اعلام تخلفات کارکنان اداری، ضابطان، وکلاء دادگستری، کارشناسان رسمی‌دادگستری، مشاوران حقوقی قوه قضائیه و مترجمان رسمی به مراجع مربوط، در موارد الزام قانون
 
به قلم وکیل بهنام نزادی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز
 
 
 
روابط عمومی گروه وکلای رسمی
 
برچسب:
جدید ترین خبر ها
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره