وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | چگونه از قاضی خسارت بگیریم؟

29 /07 /1399
مدیر سایت
مقالات حقوقی
218

چگونه از قاضی خسارت بگیریم؟
چگونه از قاضی خسارت بگیریم؟ یکی از موضوعات بسیار مهم برای اشخاص دریافت خسارت از قاضی می باشد. چراکه قاضی رسیدگی کننده به پرونده اشخاص نیز همچون دیگر انسان ها می تواند دچار خطا و اشتباه شود. البته مواردی نیز وجود دارد که قاضی با توجه به تخلفی که انجام میدهد موجب ایجاد خسارت به دیگران می شود. در این مطلب سعی بر آن داریم در خصوص چگونه از قاضی خسارت بگیریم اطلاعاتی را تقدیم شما عزیزان نماییم.

یکی از ویژگی‌های جامعه‌ی مدرن و توسعه‌یافته، وجود رفاه و تضمین روانی آحاد آن جامعه توسط سیستم دادگستر است. هر جامعه‌ی متعالی باید دارای قوانین و اصولی برای تحقق نظم عمومی باشد تا با اجرای آن، نارضایتی مردم و رفتار خارج از نظم را کاهش داده و یا به حداقل برساند.
برقراری حقوق شهروندی در یک جامعه، نیازمند ایجاد عدالت قضایی و اجتماعی در سطوح پیشرفته هستیم. بدین طریق که نظام دادگستری می‌بایست دارای قانونمندی در درجات مختلف بوده و "مسئولیت" بار معنایی قوی داشته باشد.
در یک جامعه‌ی دارای چارچوب و نظم، هرگونه رفتار خارج از هنجارهای متعارف، توسط سیستم ناظر و ناظم کنترل می‌شود و این سیستم نیز توسط ایشان، تعدیل می‌گردد و به نوعی فرماندار و فرمانبردار همدیگر را اصلاح و تنظیم می‌نمایند.
حال به طور اخص، در صورتیکه دادخواه در یک نظام اجتماعی، به دادگستر مراجعه نماید و انتظار برقراری عدل و داد داشته باشد، درصورت نقصان این دادخواهی، دادخواه می‌بایست رفع نقصان و دادخواهی در درجه دوم نموده و این درجات مختلفه‌ی برقراری عدالت همان عدل واقعی است.
بنابراین هر شخصی درصورتی که با اشتباه یا تقصیر قاضی مواجه شود، می‌تواند خسارات ناشی از آن را با رعایت مراتبی دریافت نماید.  قانون اساسی و قانون مجازات کشور ما و قانون خاص نظارت بر رفتار قضات و آیین‌نامه های مربوطه این مراتب را عنوان نموده است که به شرح ذیل می‌باشد.

بیشتر بدانید: مدارک مطالبه خسارت از قاضی

مهمترین موضوع چگونه برای دریافت خسارت از قاضی اقدام نماییم و ایجاد پرسش های ذهنی بدین شرح که:
برای خسارت گرفتن از قاضی به کجا مراجعه نماییم؟
برای صدور رای خلاف قانون قاضی به کجا مراجعه کنیم؟
چگونه خسارت وارده از سوی قاضی را دریافت نماییم؟
مرجع صالح برای دریافت خسارت از قاضی کجاست؟
بهترین وکیل دریافت خسارت از قاضی کیست؟
مشاوره حقوقی گرفتن خسارت از قاضی چگونه است؟

برای دریافت مشاوره تخصصی شکایت از قاضی دادگستری می توانید هم اکنون با گروه وکلای رسمی در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید: برای شکایت از قاضی به کجا مراجعه کنیم؟

شرایط دریافت خسارت از قاضی چگونه است؟
قبل از ورود در ماهیت موضوع با توجه به صدور رای وحدت رویه دیوان  عالی کشور در خصوص مطالبه خسارت از قاضی باید توجه داشت که مطالبه خسارت فقط در شرایطی میسر است که تقصیر یا اشتباه قاضی را اثبات نماید. در این رای آمده است که با توجه به قسمت اخیر ماده 30 قانون نظارت بر رفتار قضات، «ماده 30 و تبصره آن: رسیدگی به دعوای جبران خسارت ناشی از اشتباه یا تقصیر قاضی موضوع اصل یکصد و هفتاد و یکم (۱۷۱) قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ایران در صلاحیت دادگاه عمومی‌ تهران است. رسیدگی به دعوای مذکور در دادگاه عمومی منوط به احراز تقصیر یا اشتباه قاضی در دادگاه عالی است.
تبصره ـ تعلیق تعقیب یا موقوفی تعقیب انتظامی‌ یا عدم تشکیل پرونده مانع از رسیدگی دادگاه عالی به اصل وقوع تقصیر یا اشتباه قاضی نیست.»
رسیدگی به دعوای جبران خسارت ناشی از اشتباه یا تقصیر قاضی در دادگاه عمومی، منوط به احراز تقصیر یا اشتباه قاضی در دادگاه عالی انتظامی قضات است بنابراین مدعیان ورود خسارت از سوی قاضی رسیدگی‌کننده می‌بایست قبل از مراجعه به دادگاه عمومی برای طرح دعوی مطالبه خسارت علیه قاضی یا دولت، جهت اثبات تقصیر یا اشتباه قاضی به دادگاه عالی انتظامی قضات مراجعه کنند تا پس از صدور حکم در آن مرجع، حسب مورد اقامه دعوی نمایند.
فی‌الواقع مطابق ماده ۲۴ آیین نامه اجرایی قانون نظارت بر رفتار قضات، برای دریافت خسارت از قاضی، بایستی تقصیر یا اشتباه او در مرجع ویژه‌ی این امر، یعنی دادگاه عالی انتظامی قضات احراز شود و سپس به دادگاه‌های عمومی برای تکمیل درخواست جبران خسارت مراجعه گردد.
خسارت مذکور در متن قوانین، به هرگونه خسارت مادی و حتی معنوی می تواند اطلاق ‌شود. قاضی اگر با حکم نادرستی موجب تضییع خسارت معنوی نیز شود همچون زندان فرد ملزم به جبران آن خواهد شد و اینگونه نیست که صرف مسائل مادی و مالی مدنظر قانونگذار باشد. بنابراین تعیین خسارت نیازمند رسیدگی دقیق خواهد بود.

بیشتر بدانید: نمونه شکایت از قاضی در دادسرای انتظامی قضات


مصونیت قاضی چه تاثیری در پرداخت خسارت دارد؟
هر قاضی در مقام قضات و صدور رأی، دارای استقلال و مصونیت است اما این بدان معنا نیست که تقصیر و اشتباهات وی جبران نشود. تمامی افراد، درصورت وارد آوردن خسارت به دیگری، ملزم به جبران آن هستند؛ چه عامداً باشد چه از روی اشتباه و تقصیر و سهواً. قاضی دادگستری نیز از این امر مستثنیٰ نیست. اگر یک قاضی، با برداشت یا تفسیر اشتباه یا به دلایل دیگر، مرتکب صدور احکام نادرستی شود، با درخواست متقاضی بایستی آن را جبران نماید. لازم به ذکر است که این امر منافاتی با اصل وجود دادگستری و عدالت در جامعه ندارد و ارتکاب اشتباه، امری اجتناب‌ناپذیر است.
در مقام ذکر مثال، مطابق ماده ۲۵۵ قانون آیین دادرسی کیفری، در صورتی که فردی با حکم اشتباه قاضی بازداشت شود، با اثبات اینکه بازداشت وی به ناحق و غیرقانونی بوده است، می‌تواند خسارت ناشی از ایام بازداشت غیرقانونی خود را مطالبه نماید. این جبران خسارت از صندوق ویژه‌ای که برای این امر تشکیل می‌شود، از دولت دریافت می‌گردد.

بیشتر بدانید: وکیل شکایت از قاضی

آیا مطالبه خسارت از قاضی نیازمند شکایت انتظامی است؟
مطابق قانون، اگر تخلف قاضی در مرجع ویژه‌ی این امر اثبات نگردد نیز می‌توان با اثبات اشتباه یا تقصیر قاضی جبران خسارت نمود. یعنی احراز اشتباه نیازمند اثبات تخلف نیست.

بیشتر بدانید: شکایت از قاضی

کدام دادگاه به جبران خسارت قاضی رسیدگی می کند؟
شعبه 208 دادگاه عمومی حقوقی تهران ویژه رسیدگی به مسئولیت مدنی قضات و یا محکوم نمودن دولت به جبران خسارت در صورت اشتباه قاضی است.
برای طرح شکایت انتظامی از هر یک از قضات شاغل در قوه قضاییه، لازم است به دادسرا و دادگاه عالی انتظامی قضات واقع در خیابان خیام تهران، جنب پارک شهر، ساختمان دیوان عالی کشور مراجعه نمایید.

شما می‌توانید جهت تنظیم شکایت از قاضی و طرح دعوا جهت جبران خسارت با گروه وکلای رسمی در تماس باشید تا از مراتب امر به صورت جزئی آگاهی یابید.

بیشتر بدانید: شکایت از قاضی برای بازداشت غیرقانونی


 


روابط عمومی گروه وکلای رسمی تهران
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات حقوقی
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره