وکیل تهران | وکیل ملک | 09120998662| وکیل دعاوی کیفری | وکیل دادگاه کیفری 1

30 /07 /1399
مدیر سایت
مقالات کیفری
283

وکیل دادگاه کیفری 1
با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی با توجه به طبقه بندی دادگاه ها تصمیم داریم در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای رسمی تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان وکیل دادگاه کیفری ۱ و یا وکیل دادگاه کیفری یک بپردازیم. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلا باشید به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.
منظور از دادگاه کیفری یک چیست؟
دادگاه کیفری یک صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟
تفاوت دادگاه کیفری یک و دادگاه کیفری دو چیست؟
در دادگاه کیفری ۱ متهم می تواند چند وکیل داشته باشد؟
منظور از جلسه مقدماتی در دادگاه کیفری ۱ چیست؟
در پرونده های مربوط به دادگاه کیفری وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟


بیشتر بدانید: شیوه دفاع و اداره پرونده کیفری چگونه است؟


دادگاه چیست؟
در نظام حقوقی ایران رسیدگی های کیفری طی دو مرحله انجام می گیرد. مرحله اول انجام تحقیقات مقدماتی توسط مقامات قضایی دادسرا است. دادسرا مرجعی به منظور انجام تحقیقات مقدماتی و صدور قرار نهایی از حیث مجرمیت یا عدم مدیریت متهم به محسوب می شود. در صورتی که مقام قضایی دادسرا مجرمیت متهم را احراز نمایند، پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی و نهایتاً کیفرخواست به منظور رسیدگی و صدور حکم به دادگاه صلاحیتدار ارسال می‌شود. رسیدگی در دادگاه برخلاف رسیدگی در مرحله دادسرا به صورت علنی شفاهی و ترافعی  خواهد بود. در مرحله دادگاه متهم از کلیه حقوق دفاعی خود استفاده می کند و محدودیت های دفاعی متهم که سابقاً در مرحله دادسرا اعمال شده بود برطرف می گردد. نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این که، دادگاه های ایران از یک لحاظ به حقوقی و کیفری تقسیم می‌شود، دادگاه های حقوقی صلاحیت رسیدگی به موضوعات و دعاوی حقوقی را دارد. رسیدگی در دادگاه های حقوقی به موجب مقررات قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب با تقدیم دادخواست و رعایت تشریفات مقرر در قانون مزبور شروع می شود، و پس از ختم رسیدگی دادگاه اقدام به صدور رای اعم از حکم یا قرار می نماید.از طرف دیگر دادگاه های کیفری به موضوع و پرونده های کیفری رسیدگی می‌نمایند. دادگاه های کیفری می تواند، عمومی و اختصاصی باشد. دادگاه های عمومی کیفری نظیر کیفری دو صلاحیت رسیدگی به تمامی موضوعات کیفری را دارد، به استثنای مواردی که به موجب قانون رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه های کیفری دیگری قرار داده شده است. دادگاه کیفری اختصاصی صلاحیت رسیدگی به موضوعاتی را دارد، که به موجب قانون رسیدگی به آن موضوعات در صلاحیت دادگاه اختصاصی قرار داده شده است. به موجب مقررات قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ محاکم کیفری به؛ کیفری یک، کیفری دو، انقلاب، نظامی، و اطفال تقسیم می شود.


بیشتر بدانید: نکاتی در خصوص چگونگی طرح دعوی کیفری


دادگاه کیفری یک صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟
برای دستیابی به پاسخ پرسش اخیر باید به مقررات قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ مراجعه نمایید. ماده ۳۰۲ قانون مزبور در این خصوص می گوید: (به جرایم زیر در دادگاه کیفری یک رسیدگی می‌شود: الف. جرایم موجب مجازات سلب حیات ب. جرایم موجب حبس ابد پ. جرایم موجب مجازات قطع عضو، جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی میزان نصف دیه کامل یا بیش از آن ت. جرایم موجب مجازات تعزیری درجه ۳ و بالاتر ث. جرایم سیاسی و مطبوعاتی) همان طور که ملاحظه می شود، رسیدگی به برخی از جرایم مهم با میزان مجازات سنگین در صلاحیت دادگاه کیفری یک است. اصولاً دادگاه کیفری یک در مرکز استان تشکیل می‌شود، قانون این اختیار را به ریاست قوه قضائیه داده تا دادگاه کیفری یک را در حوزه قضایی شهرستان نیز تشکیل دهد. خوب است بدانید، رسیدگی در دادگاه کیفری ۱ با حضور سه قاضی خواهد بود، البته جلسه با حضور دو قاضی نیز رسمیت خواهد داشت.


بیشتر بدانید: چه مواردی را متهم باید دقت نماید؟


برخی از تشریفات رسیدگی در دادگاه کیفری ۱ کدام است؟
در بند پیش اشاره شد، اصولاً دادگاه کیفری ۱ در مرکز استان تشکیل می شود اما در مواردی بنا به تشخیص ریاست قوه قضاییه در حوزه قضایی شهرستان نیز تشکیل می گردد. همچنین، اصولاً رسیدگی در این دادگاه با حضور سه قاضی به انجام می رسد. (جلسه رسیدگی با حضور دو قاضی نیز رسمیت خواهد داشت) در ادامه همراه تیم تحریریه گروه وکلای رسمی باشید تا در مورد برخی از تشریفات رسیدگی در دادگاه کیفری ۱ بیشتر بدانید.
الف . رسیدگی در دادگاه کیفری ۱ صرفاً با صدور کیفرخواست خواهد بود، مگر در مواردی که پرونده بدون صدور کیفرخواست در دادگاه مطرح می شود. ( جرایم موضوع ماده ۳۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری)
ب . رسیدگی به جرایم موضوع بندهای الف، ب، پ و ت قانون آیین دادرسی کیفری لزوماً با حضور وکیل خواهد بود. در صورتی که متهم اقدام به معرفی وکیل ننماید، مدیر دفتر مراتب را به دادگاه اعلام می نماید تا نسبت به تعیین وکیل تسخیری اقدام شود.

بیشتر بدانید: دفاع در پرونده کیفری

پ . شاید برایتان این سوال مطرح شود، در دادگاه کیفری ۱ متهم می تواند چند وکیل داشته باشد؟
به موجب مقررات قانون آیین دادرسی کیفری متهم در دادگاه کیفری یک می تواند دارای سه وکیل باشد. البته حضور یک وکیل به منظور تشکیل جلسه و رسمیت آن کافی است. خوب است بدانید، شما می توانید در رسیدگی های مربوط به پرونده های حقوقی از حضور دو وکیل، در دادگاه کیفری ۲ دو وکیل، در دادگاه کیفری ۱ و انقلاب (در صورتی که دادگاه اخیر با حضور سه قاضی رسیدگی کند) استفاده نمایید.
ت . مدیر دفتر دادگاه کیفری ۱  به اصحاب پرونده کیفری ابلاغ می کند ظرف ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ ایرادات خود را در قالب لایحه به دفتر دادگاه تسلیم نماید. دادگاه پیش از تعیین وقت رسیدگی در جلسه مقدماتی و بدون حضور اصحاب دعوی به ایرادات رسیدگی می کند. شاید برایتان این سوال مطرح شود، منظور از ایرادات چیست؟
ایراداتی نظیر: مرور زمان، رد دادرس، عدم صلاحیت، قابل تعقیب نبودن عمل انتسابی، نقص تحقیقات و لزوم رسیدگی به ادله دیگر و مواردی از این قبیل مدنظر قانونگذار ما می باشد.


بیشتر بدانید: وکیل متهم


در پرونده های مربوط به دادگاه کیفری ۱ وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
شما می توانید، با گروه وکلای رسمی متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز تماس بگیرید.  گروه وکلا با داشتن دانش و تجربه در پرونده های مربوط به دادگاه کیفری ۱ به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما خواهد بود‌. گروه وکلای رسمی در راستای قانون از هیچ کوششی به منظور پیشبرد پرونده های شما دریغ نخواهد کرد.
امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلا تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلا تماس بگیرید.


بیشتر بدانید:
1- دفاع در تعدد جرم چگونه است؟
2- آیا ضبط صدا از طریق تلفن جرم است؟
3- حضور موکل در جلسه محاکم کیفریروابط عمومی گروه وکلای رسمی تهران
 

برچسب ها:
جدید ترین مقالات کیفری
جدید ترین مقالات
جدید ترین سوالات حقوقی
گروه وکلای رسمی

 

گروه وکلای رسمی  با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری دارای تجربه، می تواند پاسخگوی مشکلات حقوقی شما عزیزان باشد. اعتماد اولین گزینه برای شروع می باشد.
هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

 

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 20  می باشد
پنج شنبه ها از ساعت 10 الی 14 می باشد.
با تشکر


 

اطلاعات تماس با شعبات وکلای رسمی

دریافت وقت مشاوره